Harvinaiseen Creutzfeldt-Jakobin tautiin kuolleiden määrä nousee Lohjalla kolmeen.
Kommentit (10)
tapahtuu hoitovirheitä ja lähetetään oikeasti apua tarvitsevia oman onnensa nojaan kotiin.
En yhtään ihmettele että juuri Lohjan sairaalassa kävi näin...
Joko kyseesssa on todella harvinainen yhteensattuma tai sitten takana on joku lähde taudille. Iltiksessä sanottiin, että mahdollisesti erä taudinkantajan luovuttamaa verta.
jos siis vuosina 1997-2009 on ollut 97 tapausta, se on noin 8-9 tapausta normaalisti vuodessa. Se että näistä nyt jonain satunnaisena vuonna kaksi osuu samaan suomalaiseen sairaanhoitopiiriin, ei minusta vielä ole mitenkään kummallista. Missään tapauksessa kolme ei ole epidemia - vaikka prionitaudeista sellainen saadaankin syntymään, jos väestön geeniperimä on sopiva. Onneksi kai useimmiten ei ole.
Jos asialla haluaa mässäillä, kannattaa googlata esim kuru-tauti.
http://www.hs.fi/ulkomaat/artikkeli/Ihmissy%C3%B6j%C3%A4heimo+kehitti+v…
eli kun aivokirurgiaa tehdään saatuneilla välineillä - tämä on ihan todettu leviämistapa. En nyt kuitenkaan luule, että jossain Lohjalla ylipäänsä tehtäisiin merkittävää määrää aivokirurgiaa. Meillä on sitä varten yliopistosairaalat.
tapahtuu hoitovirheitä ja lähetetään oikeasti apua tarvitsevia oman onnensa nojaan kotiin.
En yhtään ihmettele että juuri Lohjan sairaalassa kävi näin...
Vaan ihmiset ovat saaneet taudin jostain ja päätyneet Lohjalle hoitoon.
Sitäpaitsi Lohjalla hoidetaan väkeä monen kunnan alueelta. Erikoissairaanhoidon potilaita on ainakin Karkkilasta, Vihdistä, Siuntiosta, Nummi-Pusulasta, Sammatista, Karjalohjalta ja Lohjalta. Lisäksi veikkaan että Karjaan, Pohjan ja osin Tammisaarenkin potilaita tulee Lohjalle hoitoon koska Tammisaaressa ei ole neurologia. Näin ollen tarkemmin tarkastellen voi ja todennäköisesti on kyse tilastollisesta sattumasta.
...media paisuttelee ja "pelottelee" kun uutisoi sitä näin. Kai tuo maallikon korvissa kuulostaakin kauhealta!!
ruusuilla ja ruusukkeilla palkittu ja arvostettu verenluovuttaja on kuollut CJD-tautiin... tosin tästä on jo pitkä aika. Mutta tautihan voi levitä esim. verensiirron välityksellä, mitään testiä ei ole. Toki äärimmäisen harvinainen ja todennäköisyys saada CJD-tartuntana on äärimmäisen pieni. Yleensä tauti on erillinen mutaatio yksittäisessä ihmisessä eikä siis tartunta mistään.
Tämä "ilmennyt" tapaus vuodelta 2009...
Ja suosittelen lukemaan uutisen loppuun.