Joensuu: Raskaus selvisi 5 min ennen synnytystä!
oensuulainen nuori nainen sai todellisen yllätysvauvan, kertoo Helsingin Sanomat.
Kaupungilla shoppailemassa ollut nuori nainen oli ihmetellyt selkäkipuja. Kivut yltyivät pitkin iltaa eikä nukkumaan menosta meinannut tulla mitään.
– Siitä ei tullut mitään. Tärisin kivusta. Lopulta piti soittaa ambulanssi, 19-vuotias nainen kertoo HS:lle.
Ambulanssimiehet tulivat ja kyselivät oireista. Niiden perusteella he arvelivat, että naisella on kohdunulkoinen raskaus. Auto lähti pillit päällä kohti sairaalaa.
Sairaalassa epäily kohdunulkoisesta raskaudesta kaatui pian, kun kätilö tutki tilanteen.
– Herranjumala, täältä on vauva tulossa, nainen muistaa kätilön huudahtaneen.
Hän, tuolloin 17-vuotias opiskelija, sai siis tietää olevansa raskaana vain viisi minuuttia ennen synnytystä.
Tuore äiti huolestui, oliko vahingoittanut vauvaa, koska ei ollut tiennyt olevansa raskaana. Tutkimuksissa mitään poikkeavaa ei kuitenkaan havaittu, ja hänestä tuli terveen 2,3-kiloisen tyttövauvan äiti.
IS
haloo, taittaa vaan hakea huomiota ?