Kommentoiko miehenne teille, jos muutatte hiustyyliä...
Kävin viime vkl:lla kampaajalla ja leikkautin vähän erilaisen mallin hiuksiini, lyhyempi, mitä aiemmin. Aiemminkaan ei ollut kuin ns. lyhyt polkka ja värinä minulla aina sama, kuparinpunainen. Käyn säännöllisesti kampaajalla ja aika-ajoin haluan tietoisesti jotain muutosta, joten kyseessä ei ollut yllättävä radikaali muutos.
Kampaajasta nyt tosiaan viikko ja avomies ei ole kommentoinut sanallakaan hiuksiani. Tästä päättelen, ettei tykkää. Tiedän, että ei pidä lyhyistä hiuksista, on juuri sellainen perinteinen mies, että pitkä tukka on ainoa oikea : ) Tosin minä olen aina ollut lyhyttykkainen, joten joskus olen leikillään kommentoinutkin, eikö olisi kannattanut iskeä silmänsä johonkin pidempi tukkaiseen.
Muualla olen kommentteja kuullu ja positiivista, että malli on kiva, sopii minulle jne, ettei tämä ole epäonnistunut ja itse tykkään ja viihdyn tässä.
Jotenkin vaan tuntuu ärsyttävältä, ettei toinen kommentoi mitään - olisi edes sanonut, että en tykkää, mutta edes jotain....
Kommentoiko teillä muilla miehet 'auliisti' hiuksianne?
Kommentit (11)
kampaajalle menon kanssa, että älä ainakaan leikkaa poikatukkaa... ;)
ja 5 cm lähti pituudesta. Mies oli tuolloin reissussa. Viikonlopuksi tuli kotiin ja sanaakaan en ole tukastani kuullut. Näin vuosien jälkeen en kyllä enää odotakaan.
eikä ole mitään tekemistä sen kanssa tykkääkö vai ei. Molempia kommentteja on tullut. Riippuu vaan siitä jaksaako mainita mitään.
mieltä tulee murahdus, jonka sitten tulkitsen, että ok. En enää ota herneitä nenään 16 vuoden jälkeen.
Jos väri pysyy samana ja pituuskin melkein, niin sitten pitää mainita, että huomasitko mun käyneen kampaajalla.
Ei se muuten huomaisi. Ja aina on "hyvä". Ei siis mitään oikeaa mielipidettä kuitenkaan.
mies sanoo että "kato, sä oot laittanut kiharoita" "ai sä laitoit tuollaisen peikkotukan" "sä oot lyhentänyt". Toteaa ja huomaa siis, mitä on tehty, mutta ei sano, onko se "hyvä vai huono" - eihän se hänen asiansa olekaan, päähän on minun.
Tai kerran sanoi, että koska värjäät hiukset taas punaisiksi kun olin ruskealla linjalla ollut aika kauan. Viime viikolla varmaan edes huomasi, että hiuksilleni jotain tein, kun istuin värit päässä sen vieressä sohvalla :)
Viimeeksi valitti että olen ihan oudon näköinen, kun kampaaja oli vetänyt raudalla luonnonkiharat suoraksi. On myös kieltänyt leikkamasta pitkiä hiuksia lyhyiksi. On kuulema ruman näköistä.
Vaikka mulla onkin sama malli yleensä aina. Me käydään yleensä samaan aikaan kampaajalla, joten se ei voi olla huomaamatta että olen käynyt.