Britax multi-tech2 vs. BeSafe Izi Combi
Pitäisi ostaa lähes vuoden ikäiselle lapselle isompi istuin autoon ja yllämainitut penkit ovat päässeet finaali-kaksikkoon. Kyselisinkin mielipiteitä ja käyttökokemuksia kyseisistä penkeistä? Hyviä ja huonoja puolia?
Kiitos! :)
Kommentit (16)
Helppo asentaa, lapsi näkee hyvin ulos, kallistus säädöt erinomaiset. Kankaiden huolittelut huonohkot... vähintäänkin ärsyttää kun irrottelee pesuun, tosin kesti pesukoneessa hienopesun vaikkei luvattu edes. Pahimmat viat: istuintila pienehkö eli reilu kolme v alkoi valittaa että haaruksiin sattuu ja toinen oli vöiden jumittaminen eli välillä jompikumpi jäi "jumiin" ja piti takaa kiskoskella että sai taas liukumaan.
Kiitos vastauksista. :) Lähinnä itseäkin mietityttää BeSafen koko, meillä tyttö melko pitkä niin mietittiin että meneekö istuin kuinka pitkään. Myös istuimen leveys talvivaatteiden kanssa, mahtuiko lapsi hyvin istumaan? Britax-istuimessa mahdollisuus leventää sivukaaria sekä vaikutti muutenkin tilavammalta...?
meillä myös nuo samat istuimet mietinnässä, kumman ottaisi...
meillä on Multi-tech ja olemme tyytyväisiä. Molemmat on varmasti hyviä.
Annan täysin sille pisteeni.
Ja meillä pitkiä lapsia, tuolissa nyt 1v pitkäsääri tyttö 83cm ja isoveli käytti sitä 2,5v asti.
isoin istuin (Two-way elite yhtä iso). Meillä 110cm lapsella on vielä reippaasti tilaa kasvaakin. Siihen mahtuu noin 125cm pitkäksi tuo tietysti riippuu hieman lapsen mittasuhteista.
Pitkäselkäisellä pojalla 2,5 (noin metrin mittainen lapsi), selkänojan vyöt loppuivat kesken. Siksi vaihto.
9
Kiitos vastauksista. :) Lähinnä itseäkin mietityttää BeSafen koko, meillä tyttö melko pitkä niin mietittiin että meneekö istuin kuinka pitkään. Myös istuimen leveys talvivaatteiden kanssa, mahtuiko lapsi hyvin istumaan? Britax-istuimessa mahdollisuus leventää sivukaaria sekä vaikutti muutenkin tilavammalta...?
Meillä oltiin todella helisemässä tämän istuimen kanssa. Ei todellakaan sovi pitkälle lapselle. Meillä oli myös se ongelma, että lapsi on kovin hoikka, ja vöitä ei saanut tarpeeksi kireälle.
meillä on tuo izi ja hyvä on mielestämme ollut. Mitenkähän isolle lapselle sen istuimen pitäisi oikein mennä. Onko sellaisia, jotka voi asentaa selkämenosuuntaan kovin suurille? Niin kuin ihan oikeasti. Meillä on tuossa 3v kieppeillä edelliset ainakin siirretty turvavyöistuimeen ja niin meinataan tehdä nytkin. Tämä tietty riippuu lapsen koosta, että tarkkaan ottaen milloin.
Tämä tietty riippuu lapsen koosta, että tarkkaan ottaen milloin.
reilusti miinuskäyrillä, mutta pituuden suhteen plussakäyrillä. Eli painon suhteen pitäisi vielä reilu kolmevuotiaana olla turvaistuimessa, mutta ei pituudeltaan enää mahdu! Aivan mahdoton tilanne. Turvavyöistuin piti ostaa, vaikkei ihan 15 kg ollutkaan.
..ehdottomasti besafe!
Tuo toinen on saanut autoliiton testissä VÄLTTÄVÄN arvosanan, toinen on saanut hyvän ja tyydyttävän mallista riippuen.
Turvallisuus ennen kaikkea!
kokonaisarvosana voi tipahtaa välttävään tai huonoon esim. vaikean kiinnityksen, kemikaalikuormituksen tai painavuuden vuoksi.
ja olen ollut tosi tyytyväinen. Selkä menosuuntaan ei vie vänkärin tilaa niin paljon kuin moni muu istuin. Uudemmassa mallissa turvallisuustestitulokset hyvät. Meillä poju 98cm ja vielä vöitten puolesta mahtuu. Ja leveyssuunnassa ei ole ongelmaa vaikka toppavaatteissa onkin. 16kg painaa nyt 3v.
Nostellaas tätä vähän jos vielä löytyisi mielipiteitä istuimista :)
sitä voi kallistaa ja se on helpompia asentaa.