Pitkähiuksiset pojat!
Ja lähinnä te pitkähiuksisten poikien äidit. Miten pidätte poikienne hiuksia? Pidättekö aina vaan auki tai ponnarilla, vai oletteko tehneet pojalle minkäänlaisia kampauksia?
Meillä on pitkähiuksinen poika, ja olen vähän yrittänyt netistä esim. katsella sellaisten kansojen, joissa miehilläkin yleisesti pitkät hiukset, tapoja pitää hiuksia kiinni. Mutta usein se menee vaan sille ponnari-linjalle.
PS. POika saisi leikkauttaa tukkansa, mutta ei ainakaan toistaiseksi ole vielä halunnut.
Kommentit (11)
Kiitos äideille, ettette ajele poikianne kuleiksi.
Aina auki. Ei ole juuri koskaan ponnarilla, joskus pienenä saattoi olla. Tosin hiusten pituus ei ole koskaan yli olkapäiden.
Joskus olen nähnyt pojilla kivoja kampauksia, mutta itse pelkään ympäristön reaktioita niin paljon, että en ole uskaltanut lapselle ehdotella mitään kampauksia. Pienenä sai saparot ati ponnarin, kun halusi.
Mä olen usein pitänyt pojalla tuossa pään päällä sellaista vähän intiaanihenkistä ranskalaista lettiä. Siis niin, että vain nuo päälaen hiukset on siinä mukana. Ja just katselin taru sormusten herrasta Legolaksen hiusmuotia... Meillä poika on vielä sen verran pieni ( 3-v ) että kampauksista ei ole harmia. Ja on aika räväkkä tapaus, että tuskin alkaisi mitään suunsoittoa sen ihmeemmin kuuntelemaankaan.
Mutta kattellaan, kattellaan.
mutta kun hiuksia ei ole koskaan leikattu kuin edestä niin melko pitkät ne ovat. Tytöksi luullaan ihan jatkuvasti. Pitäisi kyllä varmaan leikata vaikka ovat hauskat noin mutta takkuuntuvat kovasti niin helpompi olisi lyhyttä tukkaa pitää siistinä.
Meillä lapsella tukka on ollut oikestaan aina auki. Ponnaria on kyllä joskus kokeiltu ja musta se olisi kiva. Kotona on kokeiltu myös erilaisia tyttöhörhelyksiä (perhospinniä ym) hiuksiin mutta kodin ulkopuolelle en niitä mielellään lapselle laita (laittaisin jos haluaisi mutten siis tarjoa) jottei joudu kummalliseen valooon tämän vuoksi.
Sellaisia mitkä voisi olla aika kivoja pojalla voisi olla sellainen nuttura mitä monet aikuiset miehet pitkässä tukassa pitää voisi olla aika kiva. Ihan yksinkertainen letti myös voisi sopia pojalle ja nuorille miehille ainakin sopii myös sellainen pinni etuhiuksissa tyyli voisi varmaan sopia myös pienille pojille. Jos oikein haluaisi hifistellä niin voisi kai sitä laittaa vaikka rastat ne olisi varmaan tosi hauskan näköiset. Itse en kyllä moiseen ryhtyisi. Omalla lapsellani on varmaan kyllä pian jollei leikata hiuksia rastat sen takia, ettei saada takkuja selvitettyä...
Ihan järkkyä, että äidit lässyttää sitä "suloisuutta" ja antaa pojilla olla pitkät hiukset :/ ymmärrän vielä jollain kaksivuotiaalla joka on pieni ja söpöläinen yms, mutta näitä 5v ja ylöspäin...juu ei. Mulla pojalla ollut aina siisti poikatukka ja onkin pojan näköinen :) enkä todellakaan ole mikään femari :) enkä kyllä ajelis tyttöni hiuksiakaan esim. millisiiliksi :)
katsokaa vaikka H&M tämän syksyn lasten malliston lapsimalleja, kaikilla pojilla on tukka about leuka-olkapäälinjalla. Se on hyvä ja kiva pituus, rikottuna surffarityyliin tosi makea :)
Kesällä piti välillä ponnaria, mutta yleensä haluaa olla "vapaa", ei koe hiuksia häiritseviksi. :) No, isälläänkin on pitkät hiukset, alle lapaluiden ja auki aina paitsi siivotessa. :)
Piikkisuora tukka...eri jos olisi vähänkin luontuva, mutta ei..
ulottuu olkapäille ja on "enkelikihara". Siis ei pörrö vaan sellainen "isoilla paplareilla tehty" Heh...
On aina auki ja urheillessa käyttää sellaista hiuspantaa / hikinauhaa, mitä esim. futarit pitää.
Halusi itse kasvattaa, ja minulle on ihan sama millainen kuontalo jälkikasvullani on, kunhan on siisti ja puhdas.
Ei saa laittaa edes ponnaria (paitsi kun laitetaan ruokaa tai leivotaan).
Aina auki. Ei ole juuri koskaan ponnarilla, joskus pienenä saattoi olla. Tosin hiusten pituus ei ole koskaan yli olkapäiden.
Joskus olen nähnyt pojilla kivoja kampauksia, mutta itse pelkään ympäristön reaktioita niin paljon, että en ole uskaltanut lapselle ehdotella mitään kampauksia. Pienenä sai saparot ati ponnarin, kun halusi.