Oletko kokeillut jotain luontaistuottetta stressinhallintaan?
Olo tuntuu stressaantuneelta ja jännitän helposti eri tilanteita, joten ajattelin josko jostain luontaistuotteesta voisi olla apua. Oletteko kokeileet? Löysin netistä esim Rennoksin-nimisen tuotteen, voisikohan siitä olla mitään hyötyä. Mietityttää myös luonytaistuotteiden terveellisyys, ja että reagoivatko jotenkin esim. ihan normi vitamiinien kanssa yhteisvaikutuksena. Myös allergiset reaktiot mietityttää.
Ketään luontaistuote-ekperttiä paikalla? Siis sellaista, joka ei tavoittele myyntimenestystä omalle tuotteeleen, siksi täällä kyselen enkä suoraan liikkeestä vielä. ;)
Kommentit (8)
olen itse käyttänyt, saa luontaistuotekaupoista. Sama kapseli käy stressiin ja unettomuuteen, riippuu ottaako aamulla vai illalla. Vaikuttaa serotoniinin tuotantoon (papukasvi Griffon) ja helpottaa unensaantia (L-tyrosiini). Itselläni auttoi, sittemmin stressi väheni enkä ole enää vuosiin tarvinnut mitään "ylimääräistä" apua.
kiitos paljon vinkeistä! :)
Taian suunnata luontaistuotekauppaan.
käytän aromaterapiaa ja suolaa. Jälkimmäinen liittyy jotenkin näihin energiapuhdistuksiin. Niistä en tiedä sen enempää.
Minulla on aromaterapiakivi, johon laitan laventelia. Sitten upotan jalkani puoleksi tunniksi vatiin, jossa on nilkkoihin asti vettä sekä 2 dl merisuolaa.
En tiedä, onko se pelkkää kuvittelua, mutta se rauhoittaa. Myös lapseni pyytävät omat vatinsa.
Veljeni on käyttänyt luontaistuotekaupan jotain, en muista nimeä, tykkäsi ja aion itsekin kokeilla auttaisko. Kokeile ja tule kertomaan oliko apua!
Ajatusten työstäminen olisi huomattamasti helpompaa kuin johonkin luontaistuotteeseen uskominen.
Käyn niitä edelleen läpi, ja toivottavasti pikkuhiljaa alkaa helpottaa. Haluan kokeilla ajatustyön tueksi jotain, mikä voisi auttaa. Vaikka sitten lumelääkkeenä, kunhan vain edes vähän toimisi. ;)
t. Ap jälleen
Kiitos edelleen vinkkaajille! :)
Olen tykännyt tuosta. Myynnissä ainakin Anttilan luontaistuotepuolella. Hintakin ok, muistaakseni alle 10 €.
Enkä ole huomannut mitään sivuvaikutuksia.
Yleensä 1 tabu riittää, mutta kerran oli superpaha esiintyminen, silloin nappasin 3 ja olo helpotti kummasti.