Minä en jaksanut kantaa vauvaani rintarepussa
selkä meinasi katketa ja voimat loppuivat. En tajua, miten jonkun mielestä se on niin kätevää. No, minulla oli kyllä isokoinen vauva. Syntyessään jo pari kiloa isompi kuin normivauvat.
Kommentit (10)
En minäkään sillä jaksnaut lasta kantaa, esim. Manducalla menee vielä 15-kiloinenkin.
Mutta minä olenkin tämmöinen amatsoni. Lihasvoimasta ja muutenkin hyvästä kunnosta on paljon etua lapsenhoidossa. Esim. notkeus ja ketteryys lattialeikeissä. Mutta konstit on monet - jos ei jaksa, ei jaksa.
Liina on paljon parempi (tai nykyiset sekä vanhemmille että vauvalle ergonomiset reput kuten Manduca).
Itselläni on reuman takia paljon selkä- ym. ongelmia, mutta liinalla kantaminen oli ihan ok (Babybjörinä kokeiltiin myös, 5min pystyin kantamaan).
Meilläkin vauvat olivat isoja, syntyivät 4- ja 5-kiloisina, ja pystyin kuitenkin kantamaan hyvin vielä 1,5-vuotiaina liinassa (edessä siis, selässä ja lonkalla kauemmin).
miten kukaan pystyy sillä kantaa. ergolla ja manducalla menee leikiten.
ei tosin syntyessään, mutta myöhemmin. En kanna rintarepussa, vaan liinalla. MAnducakin, joka on minusta varsin hyvä reppu, alkaa painaa. Liina ei.
BB-rintarepussa 11kk ikään asti. Tuossa rintarepussa ne säädöt pitää olla ihan kohdallaan, että paino jakautuu tasaisesti. Jos on väärin säädetty, ei sillä jaksakaan kantaa. Monesti oikein pisti silmään miten väärin monella ne hihnat oli, tuolloin ainakin vielä niitä rintareppuja oli tosi monella.
ainakin esim. kietaisuristisidonnassa. Muutenkin sen liinan saa olkapäiltä levitettyä ja paino jakautuu tasaisesti.
Jos on kantamisen tarvetta vielä paljon ja muillekin vinkiksi, kokeilkaa mieluummin liinaa kuin kantoreppua. On ergonomisempi myös lapselle.
Vaikka liinan käyttö on aluksi vähän kimuranttia, palkitsee opettelu vaivan, sillä ajan kanssa vauvan liinaan laittamiseen tulee rutiini.
rintarepussa tosiaan harva jaksaa kantaa kun paino tulee siinä huonoon kohtaan.
ehkä heikot yläkropassa ja selässä ja/tai huono reppu. Eiköhän ne syyt siinä ole.