avuton kyselee vitamiineistä
otan raskaus multi tabsia 2 päivässä niin kannattaisko minun jotakin muuta ottaa lisäksi että saan tarvittavat määrät kaikkia joita tarvii rauskaus aikana? syön kasviksia päivittäin ja hedelmiä alkanut nyt syömään kun plussasin tiistaina.
Kommentit (4)
lueskelin tossa että monetkin ottavat mangnesium - kalkki valmistetta ja D3 minisunia. oiskoha noi tarpeen? minulla on melkein joka yö jaloissa levettomuutta ja suonenvetoa kerran kuukauteen ainaki.
Minä olen koko raskausajan syönyt Multivita raskaus&imetys-tabletteja. Siinä on samat aineet kuin multitabsissa, mutta ei tarvii ottaa kuin yksi ja on reilusti halvempaa.
D3-vitamiinilisää ei enää kannata lisäksi ottaa, koska tuossa monivitamiinissa on jo päivittäin tarvitsemasi määrä. Se kun on rasvaliukoinen, niin ei saa liikaa syödä.
Monivitamiinin lisäksi syön myös lisämagnesiumia (Emgesan 250 mg, mutta näitähän on monia). Se todella helpottaa yöllisiin suonenvetoihin, jotka kyllä lisääntyy varsinkin puolenvälin jälkeen. Magnesiumilla on myös väsyttävä ja rauhoittava vaikutus kun se otetaan illalla.
Kalkkia minä en ole syönyt, vaikka ei siitä mitään haittaakaan olisi. En vain ole saanut aikaiseksi... Aion sitä alkaa syömään viimeistään sitten kun vauva on syntynyt ja imetys alkaa.
Toivottavasti vastauksestani oli sinulle jotaikin hyötyä! :)
Mä oon kanssa syönyt alusta lähtien Multivita raskaus&imetys-tabletteja ja lisäksi Puru-Kalsoria(kalsium-valmiste)kun en juo maitoa että Diasporalia(magnesium)imeskelytablettina. Kaikkia noita vain yksi tabletti päivässä ettei määrät ylity. Parturini sanoi tuosta kalsiumista että sitä kannattaa jatkaa synnytyksen jälkeenkin että hiukset pysyisi kunnossa ja tietty noita muitakin :)
Itse en ole vitamiineja nyt raskausaika syönyt, mutta ruokavalioni on monipuolinen. Joka aterialla, puolet kasviksia (myös siis välipalat). Uskon että pärjäät hyvin myös yhdellä multitabs:lla jos syöt paljon kasviksia ja hedelmiä.