Tutti pois 1-vuotiaalta, helpompaa nyt vai myöhemmin?
Hei!
Ajattelin tässä kysellä teidän mielipidettä tähän tuttiasiaan, kuinka olette tehneet? Ajattelin tässä kokeilla kun meidän poika on juuri täyttänyt vuoden, että jättäisin pikkuhiljaa tuttia pois. Poika ei tarvi nytkään tuttia kuin unillle mentäessä, eli päivällä 2 kertaa ja illalla yöunille mentäessä. Muuten ei päivisin syö tuttia ollenkaan. Poika on hoidossa pph:lla, ja ajattelin että viikonloppuna voisin koittaa tuota vieroittamista kotona. Onnistuukohan tutista luopuminen tässä iässä helpommin kuin sitten vanhempana? Miten teillä on mennyt? Se, miksi haluaisin vieroittaa tutista on se, että vanhempana se voisi olla hankalampaa ja voisi nyt onnistua helpommin.
Kommentit (6)
Imemisen tarvehan vauvoilla heikkenee jo 6kk iässä ja sen jälkeen tutti on vain " tapa" . Uhmaikäinen ei välttämättä luovu tutistaan mitenkään helposti.
Meillä tutista vieroitettiin joskus 10-11kk iässä ja se oli kyllä tosi helppoa. Tyttö söi silloinkin tuttia vain nukkuessaan. Ekana iltana tyttö huusi vajaan tunnin, seuraavana päivänä päiväunille mentäessä 30min, illalla 15min ja sen jälkeen ei ole huutanut. Eli meillä vieroitukseen meni 1,5vrk :)
Bea
Oli kiva lukea positiiviset kommentit, ja kuinka nopeasti tutista luopuminen kävi. Onhan se totta hampaiden kannalta, että mitä aikaisemmin tutista luopuu niin hampaatkin säästyy. Ja samoin liiallinen tutin syöminenhän voi altistaa korvatulehduksillekin myös, jostain olen niin lukenut (olikohan käypähoidon sivut ja sieltä lasten korvatulehdukset). Nyt ei muuta kun asennoitumaan viikonloppuun ja mahdollisiin itkuihin, sitten heitetään tutille hyvästit =)
Eli meillä poika on nyt pari viikkoa yli vuoden.
1v neuvolassa terkkari sanoi, että nyt on helpompi vieroittaa kuin esim 2v!
No, meillä syötiin tuttia vain silloin kun mentiin nukkumaan.
Illalla nukkumaan menessä en antanut pojalle enää tuttia ja hän nukahti ihan hyvin. Ei yhtään itkua...! Ja se oli siinä, sen jälkeen ei meillä ole tuttia tarvittu:) nyt on mennyt jo reilu viikko ilman!
Tsemppiä teille, toivottavsti pääsette yhtä helpolla!!!
Minä olen myös vierottanut molemmat poikani tutista reilu vuoden ikäisinä ja helposti se on sujunut. Yksi rauhaton yö oikeastaan vain oli kummallakin, seuraava yö oli jo huomattavasti helpompi.
Kummankin kanssa tein niin, että nukuin muutaman yön patjalla ihan vieressä lattialla. Siitä käsin sitten silittelin ja rauhoittelin, aina kun harmitti. Itsellekin helpompaa, kun ei tarvitse nousta. :)
Olin jumpassa ja mies teki pojan kanssa kaikki iltatoimet silläaikaa. Tulin kotiin, kävin suihkussa ja sillä aikaa mies oli antamassa iltamaidon pojalle ja laittoi hänet sänkyyn. Mies tuli huoneesta, ja sanoi ettei ollu muistanu ottaa tuttia mukaan eikä huoneessakaan ollut. Ja kas näin, sinne poika nukahti ilman minkäänlaista itkua =) Olis pitäny kai aikaisemmin antaa miehen laittaa poika nukkumaan. Että ihan hyvä alku tälle tutittomuudelle, huomenna jatketaan, mitenköhän mahtaa käydä päiväunien kanssa? Suosittelen muillekin kokeilemaan tutittomuutta, taitaa olla vaan meillä vanhemmilla tapana antaa se tutti ennen unia suuhun.
HL kysyi monta kertaa, onhan poika alle 2 v (iso). Oli nimittäin tutin imeminen alkanut jo tehdä tepposia suussa. HL kertoi, että jos nyt ei jää tutti pois raudoilta ei pelastuta. nyt ehkä vielä pehmeä kudos palautuu. Niinpä tutti jäi hammaslääkäriin ja tilalle tuli pikku-kakkosen purkka... (siis sitä piti saada lohdukkeeksi aina kun itketti, oli paha mieli, oli iloinen mieli tai teki mieli tuttia)