¤LOKAJÄMÄT - TORSTAIKO TOIVOA TÄYNNÄ?!? (3.11.05)¤
Kommentit (29)
Kiva VALLU että tällä kertaa ehsit aloittaa pinon. Kuullostaa kyllä kieltämättä hullulta että sä jo tuulettelet mattoja ja muita mutta kukin tyylillään ;) Ihanaa että joku jaksaa. Vielä kornimmalta kuullostaa mun korviini jo tuo torstai TOIVOA (?? siis mitä toivoa??!!) täynnä. Jospa olisikin niin riemusta hyppisin. Tosin siinä mielessä kyllä, että ensi torstaita tulen tuskin pallomahana näkemään :)
Mulla on tänään " bad finger day" . Sormia on jomottanut ja kolottanut niin julmetusti yöllä ja nyt aamulla. Tässäkin suorin sormin kirjailen, kun ei muu näy auttavan. Aivan turvoksissa ja kipeät :( Auttaisikohan se laittamaan Kättärin täteihin vipinää jos oikein paisuttelisin tätäkin asiaa tänään kun meinaan sinne soittaa!!
HENNAJO mä sain saman viestin Pampersilta pari päivää sitten (siis se vastasyntynytviesti) ja kieltämättä ei paljoa naurattanut. Heh, taitaa huumorinkukka olla itse kullakin lakastunut tässä vaiheessa. Tai no on niitä hyviäkin hetkiä, mutta ehkä sitä ei osaa luoda heti aamusta sormet kipeinä tsemppihenkeä ja positiivista mieltä. No ajatellaanko niin tytöt että me sentään OLEMME raskaana ja SAAMME nauttia tästä kun niin kovin moni ei saa vaikka haluaisi!!!!
Mukavaa torsdagia vaan itse kullekin yhdessä ja erikseen...
Sinilainen 41+1
Olen aivan mykistynyt ahkeruudestasi, Vallu!! :-/ :D
Minäkin vähän varovasti lupailin että EHKÄ voisin vähän siivoillakin tänään... (olikohan tuossa virkkeessä tarpeeksi monta ehkä-elementtiä..?) saapa nähdä.
Eilen supisteli koko illan n. 15 minuutin välein kipeästi ja niiden välissäkin jomotti koko ajan. Panadolin avulla sain nukuttua kunnes heräsin neljältä tosi kipeään suppariin. Enpä tietenkään saanut enää siltä jännitykseltä nukuttua ja siitä asti olen valvonut. 10 minuutin välein tulivat parhaimmillaan tuossa pari tuntia sitten, nyt taas harvemmin.
Huomasin muuten eilen, että jos rupean laimeahkolta tuntuvan supistuksen aikana notkistamaan polvia ja heiluttamaan lantiota, supistus tuntuu heti paljon tehokkaammalta (kipeämmältä siis) ja kestää kauemmin... en tiiä onko siitä yhtään mitään hyötyä, mutta pakko yrittää. Kevyempi vaihtoehto viikkosiivouksella käynnistämiselle??? ;)
Saapa taas nähdä, saadaanko täällä tänäänkään mitään aikaiseksi, lupaavia merkkejä on ilmassa, mutta eipä ole ensimmäinen kerta. Pojan tulevaa pikkuserkkua ollaan parhaillaan synnyttämässä Jorvissa, oishan se ihan kiva jos syntyisivät vaikka samana päivänä!
Ilmoittelen... TOIVOA TORSTAIHIN, JA SUPISTUKSIA!!!
-Miumau 40+6
Mä olen kanssa ihan sanaton ton Vallun energisyyden suhteen:)
Eilen ei taas uni meinannu tulla, kun tuo vauveli heilu niin että sattu ihan mielettömästi. Se on jännä kun bileet alkaa aina kun olisin itse menossa nukkumaan. Kipu on silloin niin kova ettei auta kun mennä kyljelleen makaamaan. Nyt on sitte eilisestä alkaen ollu jalkapohjatki niin kipeet et astuminen sattuu. Selän jomotus ei oo poistunu. Mä alan olee ihan kypsä!!
Huomenna olis neuvola ja pitäis se YA-kontrolli aikakin tilata. Jos vaikka verenpaine olis vielä vähän noussu niin kaippa ne sitten Kättärille ottais silloin tiistaina. Pitää kuitenki asennoituu siihen, että pääsee vasta torstaina niin ei sit turhaan pety. Onhan ne taas luvannu pakkaskelejä alkavaks ja meillä on edelleen ne kesärenkaat autossa ja vaihto vasta keskiviikkona. Toisaalta en kyllä meinannutkaan ajella itse sairaalaan, kun eihän sitä tiedä jos sinne joutuu jäämään. Helpompaa et mies heittää ja hakee jos tarvii.
Eilen tuli taas saunottua ja tulos oli yllättäen EI MITÄÄN! Ristiäisetki voidaan kohta jättää tammikuulle, ku joulussaki on taas tekemistä. Mä en myöskään jaksa, jos anoppi tulee parii viikkoa ennen joulua ristiäisiin ja jää sitten tänne odottamaan joulua. Ja just silloin viikkoa ennen taas on miehellä pikkujoulut töissä. Muistaako muuten kukaan kauanko kesti siinä käräjäoikeuden päätöksessä, siis isyyden vahvistuksessa? Sitä ennenhän ei muistaakseni voinu lasta kastaa, ku silloin tulis väärä sukunimi.
Pitänee lähteä pukemaan päivävaatteet ja painua pihalle.
SUPPAREITA!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Hennajo 40+4
heipä hei täältäkin.. on meitä täällä näköjään vielä muutama jäljellä marrasklubissa.. minäkin eilen kykin lattioita luuttuamassa aina kun lapset sotkivat, illalla pesin suihkussa yhden maton, ja sitten saunan lattian.. ja saunoin.. vähän suppaili illalla, ja hiukan jo taas toivon kipinää sain, mutta kuinka ollakaan, tyssäsi jälleen kun aloin nukkumaan... eilen ostettiin muutamia joululahjojakin ja paketoin jo muutaman.. ollaan ajoissa liikkeellä kerrankin.. :) sit leivoin eilen suklaakakunkin, tosin ei ihan täysin onnistunut ainakaan estetiikaltaan, mutta maistoin, niin maku tuntui olevan kohdallaan.. Kohta tuleekin kaveri käymään, niin voin tarjota.. ja tarjoilenpas teillekin, olkaapa hyvät! jospa vähän piristäisi muuten niin masentunutta tunnelmaa...
dem@ rv 40+6
Kasassa ollaan täällä! Äiti soitti ja sanoi, että tulee " hyvästelemään mun mahan" , on ihan varma, että kohta tulee penska ulos. Tuliskin.. Eiliset proteiinit laski ok tasolle. Hyvä hyvä! Päätä kuitenkin vaan sitkeästi särkee :( Eilen illalla oli tosi mahtavia " kuukautiskipuja" , mutta nekin loppui.
Kiitos Dem@ suklaakakusta! Hyvää on nami nami slurps
Kielo 40+4
jonkun mittaiseksi...
Aamun supistukset loppuivat näköjään taas sängyn pohjalle - nukuin kolmisen tuntia ja sen jälkeen on tullut yksi kappale. :/ Mikä hitsi tuossakin oikein on, että aina käy noin.
Onkohan mulla mitään toivoa synnyttää vielä parin päivän sisään tämän jatkuvan menkkajomotuksen ja vihlonnan kanssa? Ja kun tulee niitä suppareitakin keskimäärin puolen tunnin välein harvimmilaankin??? Yritän vain hankkia vähän piristystä tänne.
Ja onko oikeasti jonkun synnytyksen käynnistämistä auttanut esim. se kävelylenkki, vai onko ne liitoskivut usein se ainoa palkka (no, sen raikkaan ilman lisäksi)?
Vähän taas harmaissa tunnelmissa,
-Miumau
miumau79:
Onkohan mulla mitään toivoa synnyttää vielä parin päivän sisään tämän jatkuvan menkkajomotuksen ja vihlonnan kanssa? Ja kun tulee niitä suppareitakin keskimäärin puolen tunnin välein harvimmilaankin??? Yritän vain hankkia vähän piristystä tänne.
[color=deeppink] Mulla oli supparit vartin välein (toinen raskaus) ja soitin synnärille mitä tehdä, kovin kipeä en ollut, en vain saanut nukuttua ja käskivät pysyä kotona. No, menin kuitenkin näytille, supparit tuli epäsäännöllisen säännöllisesti 12-15 min välein (alkoi veristä limatulppaa tulla) ja vastaanotossa sanottiinkin että tiedän varmaan ettei hätää ole kun en ole niin kipeä.
Käyrille piirtyi 8-12 min välein suppareita jotka eivät hirveän kipeää tehneet mutta sisätutkimus kertoi toista: olin 6 cm auki!
Siitä sitten synnytyssaliin. Kertaakaan ei alle 7 min väleillä tullu supistuksia..
Ja onko oikeasti jonkun synnytyksen käynnistämistä auttanut esim. se kävelylenkki, vai onko ne liitoskivut usein se ainoa palkka (no, sen raikkaan ilman lisäksi)?
Vähän taas harmaissa tunnelmissa,
-Miumau
No, et varmaan halua kuulla tätä, MUTTA mä vedin 12 km lenkkejä yliajalla liki päivittäin, ja koko raskausajan kävelin paljon. saunoinkin, pesin mattoja, siivosin.. yliajalla.
Ei mitään vaikutusta. vauva päätti syntyä vasta 41+4, kun olin luopunut toivosta..
Jaksuja kaikille! Tiedän tuon tunteen, tuoreessa muistissa.
ja [b] DEM@ [/b] Pistä viestiä jos tulee lähtö niin saan jotain jännitettävää tänne flunssan keskelle. ihan kauhea olo..
T:Neiti21+Prinsessa 1kk4pvää+Nea 1v7kk+
Kun alkaa käydä niin lyhyeksi (pitäis kai olla iloinen muiden puolesta) :) no eihän tässä kukaan meistäkään enää kauaa kärvistele ja sitten annetaan vuoro marraskuun naisille kun itse hipelöidään omaa pikkuvauvaa :)
MIUMAU kuullosti ensin että sullahan voisi jopa ollakin torstai toivoa täynnä, mutta ikävä kyllä näkyy olevan tuota samaa oireilua kuin mulla. Eli joka päivä suppailee ja kipeästikin, mutta mä en enää JAKSA alkaa kellottelemaan koska on niin epäsäännöllisiä. Justiin kun on muka lupaavasti tullu tiheemmin, niin sitten tyssää. Viimeistään nukkumaan mentäessä :(
HENNAJO mulla on sama vika eli kävelemään lähtiessä jaklapohjat on tosi kipeät niin että ensi alkuun vaapun varmaan kuin rampa harakka. Pikkuisen hellittää kun kävelee enemmän ja siksi oletankin että jotain tekemistä turvotuksen kanssa!? Ainakin mun tapauksessa. Meilläkin on muuten kesärenkaat vielä autossa ja pieni pelko persiissä että tuleekohan vielä lunta ennen vauvaa :/
DEM@lle kaunis kiitos suklaakakuista. Nyt muuten tekis ihan OIKEASTI ihan hirveesti mieli suklaakakkua :/ Onkohan meillä tarvittavat ainekset *miettii* :)
Vitsi että selkää särkee kun istuu tässä koneella mutta silti pitää vaan istua :/ Liekö sain VALLULTA inspiksen tai jotain, mutta mäkin sain taas aikaiseksi imuroida kunnolla, nyt täällä tuulettelen ja koneellisen pyykkiäkin (+tiskikoneellisen) olen pesaissut ja laittanut kuivumaan. Eli ei siis PELKÄSTÄÄN tätä palstaa vahtaamassa ;) Niin muuten VALLULLE tervemenoa sinne tarkkailuun. Toivottavasti menee hyvin!!!
Sinilainen taas
Julmettoman herkullista, kiitos Dem@!!! Oikeesti, kun tuun neuvolasta, poikkeen leipomolta hakemaan suklaakakkua, alko ihan mielettömästi tekemään munkin sitä mieli!
Katoskatos, kun pätkii.......en taho muistaa, mitä piti sanomani!
Hennajo:
**En muista sitä isyystunnustusaikaa, siis kastejuhlaan jne. Soita sinne maistraattiin ja kysy tai kokeile, löytyykö asia seurakunnan sivuilta. Meillä kans oli tarkoituksena pitää ristiäiset 3.12 jouluhässäköiden vuoksi, mutta miten, viittiiköhän sitä NIIN pientä lasta edes kastaa????? Taitaa muuten mennä tammikuulle, jos joudutaan tuo päivä hylkään.
Käyn neuvolan jälkeen uudestaan, se anoppi tuli nyt. Ei tainnu tyttökään sitten ehtiä nukahtaa :`( Vittu kun se tulee aina LIIAN aikasten - grrrrrrrrrrrrrrrrrrrrr.....
Pikalopettaen: Vallu
Hyvä että kakku maistuu, laitan tohon linkin, mistä löytyy sille muuten ohje, jos joku intoutuu leipomaan, ylimmässä osiossa kakuista suklaakakkusydän.. Mulla ei tosin ollut sydänvuokaa, tein ihan piirakkavuoassa.. Ja toi paistoaika oli liian pitkä, tarvitsi vain 20 minuuttia. Sain ystävältäni tuon linkin, ja hänkin oli onneksi itse tehnyt sen jo, ja varoitti jo paistoajasta... Mutta siis siitä vaan herkkukakun tekoon.. väliin laitoin pilttisosetta, sattumalta oli pari purkkia aprikoosia.. :)
http://www.iloleipuri.fi/makeat.php#
Oli kyl mukava kun kävi vähän vieraita, meni pari tuntia taas ihan mukavasti niin ettei hirveämmin pohtinut jokaista kehon tuntemusta... Huomenna olis tasisviikot, tietty toivotaan, että vauva ehtisikin tulla jo tänään, niin ei tarvitsisi kärvistellä edes siihen.. mut käynnistykseen tää kait menee... maanantainahan on se yliaikaiskontrolli, niin en kyl meinaa sieltä enää kotiin lähteä.. Terkkari sanoi, että kyllä siihen itse pystyy siellä vaikuttamaan, jos oikein sanoo, ettei enää jaksa ja on lapsenhoito sovittuna jne...
Eiköhän se tästä...
Eli en kuulu ' teidän kuussa' synnyttäjiin, mutta kävin tässä aikani kuluksi kurkkimassa mitä teille kuluu... annattehan rikokseni anteeksi?
Haluaisin vaan kommentoida tuohon jalkapohjien kipeytymiseen ja synnytyksen käynnistymiseen seuraavaa:
Tuttavani on tehnyt paljon vyöhyketerapiaa pitkittyneille odottajille ja juuri jalkapohjan kipeytyminen kertoo, että sinne tarvittaisiin terapiaa. Ihan kuulemma joko nystyräsandaalit tai sitten jokin pallo jota liikutetaan jalkapohjien alla lattialla riittäisi aktivoimaan sellaisia pisteitä joilla synnytys alkaa.
Keho siis itse antaa kuulemma siinä vaiheessa merkkejä että jalkapohjien pisteitä olisi hyvä aktivoida. Ja koska tuskinpa kukaan osaa itse tietää oikeita paikkoja, on koko jalkapohjan hierominen hyväksi. Ei ainakaan haittaa ole.
Toivotaan että te kaikki saatte vielä aikas pian itsenne kahtia ;)
t. Unis
Käväisin siellä mittauttamassa verenpainetta, kun on tosiaan kamala päänsärky ja niitä valkuaisia. Verenpainekin oli noussut, mutta ei vielä hälyyttävästi. Eipä oo kumma, että on naama kuin potkupallo ja ei nilkkoja löydy mistään. Silmäluometkin ihan pallot! Tavallisesti paino noussut nyt lopussa 1,5kg/vk, mutta nyt vetäsin pohjat.
Mun piti kommentoida jotain, mutta en muista.. masentaa tää olo :( Itkua alan kyllä kohta tuhertaa! :( :( :(
Kielo 40+4
Ja lähettelen kovasti supparisäteitä kaikille! Oma neiti päiväunilla, joten äiti on tietenkin koneella lukemassa vauva-pinot lävitse..
Kielo77: Itselläni paino tuli ylös myös humisemalla viimeisillä päivillä ja todellakin alkoi olemus näyttää potkupallolta... Erityisesti juuri kasvot keräsivät nestettä oikein urakalla.. Edellisenä päivänä kävin vielä neuvolassakin ja verenpaineet olivat kunnolla koholla ja seuraavana iltana sitten lähdettiinkin laitokselle. Joten pääsisitköhän sinäkin jo kohta nyyttiä hakemaan?
Kerätkäähän voimia, nukkukaa ja nauttikaa kunnon yöunista! Vaavin kanssa, kun nuo yöunet tahtoo jäädä lyhykäisiksi :)
- Minski + Sanni-Elviira 19 vrk -
Neiti21
Itse asiassa tuo, että kerroit turhaan lenkkeilleesi ja puuhattuasi vain helpotti - eipä tarvitse pakon edessä lähteä itse tuonne laahustamaan! :) Vaikka voihan sitä muutenkin vain käydä vähän ulkona pyörähtämässä...
Sinilainen
Niinpä! Tutulta kuulostaa ihan täysin! Voi sitä turhautumisen määrää, kun tulee vaikka 10 minuutin välein 5 supistusta ja sitten yhtäkkiä huomaa, että edellisestä onkin jo vaikka kolme varttia!! Enkä minäkään ole tosiaan jaksanut kellottaa näitä pitkään aikaan, eilen vain vähän innostuin (ja tänään) kun olivat tavallista kivuliaampia. Mutta kylläpä nytkin niitä tulee melko epäsäännölisesti 6-15 minuutin välein... ja eivät kaikki ole yhtään kipeitä ja aika lyhyitäkin. Ainut toivo nyt on tuo suht jatkuva menkkajomotus, että jos ei tänään niin ehkä huomenna, ylihuomenna..? Ja tuon jomotuksen lisäksi tuntuu kuin olis paikat jotenkin kumman hellänä...
Voihan suklaakakku sentään, pitääkö se ohje nyt minunkin käydä hakemassa..? :D
-Miumau
...ja suppareita kaikille vielä täällä oleville. tiedän miltä tuntuu olla viimenen.
t viimeiset syyskuiset j + beibi nyt jo 3 vkoa
aika hiljasta täällä tuntuu olevan..pino oli karannut jo aika kauas..
piti minullakin tulla tsemppaileen teitä jäljellä olevia..
aika monella näyttää toi odotus venyvän kohtuuttoman pitkäksi..
hirveestilähetän suppareita kaikille teille..
jospa niistä apua olisi..
kokeilkaa siivouksen jälkeen mennä lämpimään suihkuun rentoutumaan ja vaikka parin tunnin tirsat päälle..jospa se käynnistelis synnytystä jos siivous ei auta..
muistelisin kyllä et itekkään en tehnyt sille päivälle kun neiti syntyi niin muuta kun olin suihkussa ja makasin sohvalla..
eikä muuten mullakaan ollut mitään hirmu kipeitä ne supistukset mitä kotona tuli, mutta paikat oli synnärille mennessä oli paikat auki jo 4 cm..
jospa te kaikki tämän viikon aikana nyytit kävisitte jo hakemassa..
nyt on mentävä..
äippäli& tytöt (pikku-neiti " jo" 1kk)
Kiitos suklaakakusta dem@!
Unifantille kiitos kun kävit kertomassa, nyt heti hakemaan jalkakylpy vessasta ja onhan mulla jossain tuollaiset hierovat sandaalitki! Jos vaikka jotain tapahtuis:)
Uutuutena nilkka on turvonnu niin, että näkyy jopa tukisukan läpi!!! Tuossa ei turvonneessa ei edes sukkaa ole. Saas nähdä päädynkö huomenna neuvolasta suoraan päivystykseen.
Nyt lähden sämpylätaikinan loppuun tekemään.
Palaillaan!!!
ja tuota jalkahierontaa pitää koittaa ehdottomasti, mullakin välillä jalkapohjat ollu kipeänä, jospa sitten pikku hieronta auttaisi.. ja ei siitä tosiaan haittaakaan taatusti ole... heh, pitäskö koittaa vielä varata joku aika vyöhyketerapialle... ;) miehestä kun ei oikein taida olla hierojaksi, kun aina kun muutenkin joskus koitan, että hieroisi, niin joko on otteet liian kovat tai sitten kutittaa.... ei mitään välimuotoa..
mitäs tuumitte, kun mies on lähdössä ens viikon keskiviikkona sinne ruotsiin sille idioottimaiselle työmatkalle (kylläkin vain kahdeksi yöksi, mutta kuitenkin), niin mahtaakohan siitä olla enemmän haittaa kun hyötyä jos siitä mainitsee maanantain kontrollissa? Mietin, että se vois jo sinänsä olla syy, mut toisaalta ne voi ajatella, että itsepä ollaan tähän tilanteeseen itsemme ajettu.. voi kun tietäis, onko yhtään paikat edes kypsyneet, kun sisätutkimusta ei olla tehty sen viikon 35+6 lääkärineuvolan jälkeen, jollon kaulaa oli 2-3cm jäljellä ja kohdunsuu pehmeä.... kaikenlaista vihlontaa ja polttoa ja supistelua on kyllä ollut, mut en sitten tiedä... hui hai...
paras tietysti olisi, jos vauva nyt tulisi ihan omia aikojaan, ja vaikka heti ensi yönä, mutta kun toivo alkaa hiipua.. välillä tuntuu, että on itsessä jotain vikaa, kun ei tämä tästä lähde käyntiin.. esikoistypsyn kanssa kun jouduin raskausmyrkytyksen takia sektioon, toisessa lähdin aika ajoissa liikkeelle, oli ollut kyllä muutaman tunnin säännöllisiä supisteluita, mut aika heikkoja, ja sit tuli vähän verta, niin heti ryntäsin laitokselle.. vähän olin auki, mut tais olla hitusen kaulaakin sillon jäljellä, ja hitaasti eteni, ja sillon sit puhkastiin kalvot ja sain oksitosiiniakin kun aukeaminen pysähty yhdes vaihees vallan.. mietin vaan et jos mun kroppa ei toimi oikein kunnolla tai jotain.. paah... no, kai se tästä , ens viikolla ainakin on vauva kainalossa, mut nää päivät tuntuu vaan niin pitkiltä...
yritetään jaksella!
Kielo, se ilmeni niin, että päätä särki ja sitten rutiinikäynnillä neuvolassa oli valkuaista pissassa ja verenpaine koholla. Siitä lähetti äitiyspolille, jonne sitten jäin sillä reissulla, muutaman päivän olin osastolla, missä tila huononi, päänsärky paheni kaikista lievitysyrityksistä huolimatta, ja paineetkin oli aikast korkeat. Olisko ollu keskiviikkopäivä kun sairaalaan menin, ja perjantaina vielä lääkäri sanoi, että maanantaina sitten käynnistellään, mutta lauantai-illalla sitten tuli aika nopeasti sektiopäätös, (mistä kukaan ei ollut mulle edes maininnut, että sellanenkin mahis on) ja samana iltana syntyi tyttö..
Siinä olikin aluksi aika vaikeeta sillon, kun neiti joutu teholle huonon hengittelyn vuoksi, ja itse olin aika huonona, niin en päässyt heti näkemään edes häntä, seuraavana päivänä joku hoitaja kävi häntä sillon näyttämässä hetkisen ajan, mut muuten katselin vaan kuvasta vauvaani.. oli aika tyhjä olo sillon... Mut se nyt ei varsinaisesti liittynyt siihen toksemiaan, vaan ongelmat oli ilmeisesti siitä, kun tyttö ei ollut vielä valmis syntymään, vaikka viikkoja oli kuitenkin sillon 38+4. Oli vielä ihan täynnä sitä valkoista kinaa ollut, ja lääkäri sillon veikkaili sitten, että ongelmat johtuivat siitä, että oli viikkoja todellisuudessa vähempi. Mut loppu hyvin siinäkin, terve 2,5 vuotias täällä nyt temmeltää.. :) Ja toinen neiti syntyi sit han alateitse, vaik sitä vähän sillon pelkäsin, et tuleeko taas sektio.... eikä se nyt mikään traumaattinen kokemus ollu, mut kuitenkin vähän harmitti sillon..
mut jatketaan tämän kolmannen odottelua...
Mullapa roikkuu jo matot ja makuukset ulkona ;-P !!! Olenpa muka ahkera. Yritän nyt kuitenki saada siivottua heti aamusta,e ttä ehditään ulos yms. touhuta ennen mun neuvolaa ja tytön päikkäreitä. Pitäs saada tyttö nimittäin unille jo tuossa puolenpäivän aikaan, enne kuin mummo (anoppi) tulee hoitaan, sillä se homma ei tahdo ottaa onnistuakseen.
OMA NAPA:
***Varmaan arvaattekin? Ei mitään uutta. Tai no, julmettomat liitoskivut sen lenkkeilyn seurauksena! En siis enää lenkkeile! Pah, siitäkään ei muuta hyötyä kuin että saa raitista ilmaa.
Ok. Käyn tässä kurkkimassa, kuinka muuta YLIJÄÄMÄT aloittelevat toiveekkaan torstainsa. Minä lähden pyyhkiin pölyjä ja laittamaan tytölle aamiaista!
OTTAKAA KIINNI:
[b]~~~ TSUP ~~~ TSUP ~~~ TSUP ~~~ TSUP ~~~ TSUP ~~~[/b]
*Vallu ja sitkeääkin sitkeämpi ' paavo' 41+2*