Minkälainen olisi sopiva koravus lastenhoidosta sen lisäksi, että
laitan ruoat mukaan?
Lapset olisivat hoidossa työvuorojeni ajan viiden päivän ajan, viitenä eri päivänä...
Kommentit (3)
Esim. isovanhemmilla, jotka ovat itse toivoneet lapsia kylään? Muulla sukulaisella tai ystävällä? Palkatulla, vieraalla ihmisellä? Onko hoitajalla itsellään lapsia? Ovatko lapset taaperoita vai teinejä?
Omalla kohdallani isovanhemmille miettisin jotain henkilökohtaista, palkatulle lastenhoitajalle ihan rahaa. Jos lapset ovat "kaverina", menee lapsenhoito tietysti helpommalla. Pikkulapsen hoito on vaativampaa kuin 12-vuotiaan.
Mitä luulet, että hoitaja ajattelee asiasta?
yhteydessä välillä enemmän ja välillä vähemmän. Hänellä on omiakin lapsia isoilla ikäeroilla.
Omat lapseni ovat vielä alle kouluikäisiä, mutta kuitenkin kovin eri-ikäisiä kuin hänen omat lapsensa.
Ilman ruokakassia lapsiani en kehtaa hoitoon viedä ja toisaalta omatuntosoimaa siinä määrin, että riittääkö pelkkä ruokakassi?
lähettäisit ja olisin ystäväsi tai sukulaisesi ei maksaisi mitään. Ymmärrän kyllä, että joku haluaa maksun tai väkisin maksaa mutta se teidän pitää keskustella keskenänne.