Sinä, joka et ole imettänyt...
...vaikka se olisi lääketieteellisesti ollut mahdollista, niin MIKSI näin?
Lueskelin tuossa iltiksen lööppejä ja huomasin, että Beckhamin Victoria aikoo tällä kertaa imettää tytärtään, vaikka poikia ei ole imettänyt. Eli lääketieteellisesti ilmeisesti on ollut mahdollista aiemminki, mutta ei vaan sitte ole imettänyt.
Mitä on ne ns. muut syyt miksi nainen päättää olla imettämättä omaa lastaan? Jos se siis fysiologisesti onnistuu eikä mikään lääkitys ole esteenä.
En halua riitaa haastaa, kuhan ihmettelen vain.
Kommentit (8)
joka kerta hermostuin tempperamenttini takia kun se ei onnistunut, ja lopulta kerran paiskasin pullon seinaan kun vauva ei ottanut kiinni nannista vaikka itki nalkaa, ja lopetin saman tien kun pelastyin itseani.
Lisaksi en onnistunut lopettamaan tupakointia kokonaan joten en halunnut imettaa senkaan takia.
neiti on nyt 9 kk. erittain hyvin kasvanut, normaali, vahan pulska, mutta se on geeneissa, rauhallinen ja energinen tytto. en kadu paatostani :)
Osaatko kuvailla tarkemmin, että mikä tai miksi se kammottaa? Oletko kuitenkin testannut?
t. ap
ja ohjeet imetyksestä riippuu sairaalasta.Mikä yllätti,oli että sairaaloiden välillä ei ollut kuin 100km,niin ajattelin ojeiden olevan yhtenäisemmät.
Tässä sairaalassa missä synnytin,lääkärit katsoo virusmääristä voiko imettää,en edes nähnyt koko tuloksia,mutta päätin olla riskeeraamatta.
Toisessa sairaalassa puhuivat imetyksen puolesta,että eipä paljon ole luottoa.
En yhtään tiedä, mistä johtuu, mutta se tuntui siltä kuin olisin ollut joku lehmä. JOs olisin ollut yh, olisin imettänyt, mutta mulla valtavat rinnat, en miehen edessä kehdannut, kun mies ei tykännyt tisseistäni yhtään, vaan haukkui.
En oikein tiedä/jaksa tarkemmin analysoida. Lypsin pumpulla ja juotin pullosta kuitenkin jonkun aikaa.
niin paljon, että sairaalassa suosittelivat etten imettäisi kuin max viikon, että vauva saa vieroittua "hellästi". Eli imetin sekä annoin korviketta ja vähensin imetystä loppuviikkoa kohden.
ei vaan onnistunut, vaikka sitä yritin. Lapsi sai pienipainoisuutensa vuoksi pullosta maitoa heti syntymänsä jälkeen.
Jatkossa oli helpompaa laittaa pullo suuhun kuin jatkaaa epätoivoista yrittämistä, jossa alkoi sitten hermostua jo niin lapsi kuin äitikin.
Imettäminen - liian vaikeaa minulle.
Ajatuskin imettämisestä tuntuu kammottavalta, varmaan mulla on joku geenimutaatio :(