Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

millainen käytäntö teillä on lasten kanssa kesän houkutusten keskellä?

Vierailija
30.06.2011 |

Kun kuljetaan tapahtumissa ja markkinoilla tai vaikka puistoissa, on myynnissä joka puolella karkkia, lakua, mansikoita, herneitä tai tarjolla karusellia, poniratsastusta, pomppulinnaa...



Mitä sanotte lapsille, suostutteko hankintoihin tai onko perheellänne suorastaan joku periaate asian suhteen?

Kommentit (13)

Vierailija
1/13 |
30.06.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kun kuljetaan tapahtumissa, saa mennä poniratsastukseen, pomppulinnaan ym., tietenkin. Miksi ylipäänsä mennä mihinkään, jos siellä ei mitään saakaan tehdä tai namia ostaa?



Ei meillä ainakaan joka päivä tapahtumissa käydä. Vaikka on loma, eletään ihan tavallisessa päivärytmissä useimmat päivät. Ei lomalla joka päivä tarvii olla säpinää. Meillä lapset on ainakin mielissään ihan siitäkin, että mennäänkin vaikka eri leikkipuistoon ja otetaan eväät mukaan.

Vierailija
2/13 |
30.06.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

Välillä ostetaan jätskit tai litra herneitä/mansikoita. Karkkia meillä ei lapset juurikaan syö, eivät edes pyydä sitä.



Tapauskohtaisesti mietitään herkutteluja ja noita pomppulinnoja tms. Riippuu siitä onko miten aikaa ja ihan lasten käytöksestä myös.



Lapset on 3v ja 4,5v.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/13 |
30.06.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

Silloin kun mennään, ostetaan yleensä jäätelöt tai jotain. Muuta sitten tapauskohtaisesti.



Herneitä ja mansikoita vedetään muutenkin kaksin käsin naamaan koko kesä, sehän tässä kesässä onkin parasta :D

Vierailija
4/13 |
30.06.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

eikä leluja ainakaan ostella.

Vierailija
5/13 |
30.06.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

mutta karkkia ei juuri osteta

ja järjestelmällisesti kielletään kaikki onginnat ja rahastukset (paitsi huvipuistossa)

Vierailija
6/13 |
30.06.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

olla missään liikkeessä. Poniratsastukset ja pomppulinnat käy aina, ellei niiden hinta ole ihan törkeän kallis. Jäätelön suhteen ollaan kesällä vähän vapaampia, helteellä varsinkin syödään sitä useammin, mutta ei sitten karkkia ollenkaan. Mansikoita ja herneitä ostellaan silloin tällöin.



Lakua ollaan yleensä ostettu kerran kesässä vähän isompi satsi ja se on sitten ollut sellainen erikoistapaus.



Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/13 |
30.06.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

1 jätski/päivä riittää (muksut söisivät mieluusti useammankin, käyvät usein itse lähikaupassa ostoksilla). Meillä ollaan aika kovia herkuttelemaan, karkkipäivä periaatteessa on perjantaina mutta silti sitä löytyy lähes aina kaapista... mies sitä useimmin ostaa sinne.



Ja jos harvoin jossain tapahtumissa/huvipuistoissa liikutaan niin totta vie ostetaan namia. Kesällä ei tiukka pipo päätä kiristä!



Emme ole lihavia.

Vierailija
8/13 |
30.06.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

autossa on eväänä ruisleivästä tehtyjä juustovoileipiä ja itsetehtyä mehua. Leluina on käpylehmiä.



Kerron lapsille, että me olemme katsomassa muiden riemua ja saamme siitä itsellemme iloa. Ei kaikkea tarvitse itse kokeilla. Possujunakin ihan ylihintainen.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
9/13 |
30.06.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

jäätelöpäiväkin on kerran viikossa. Mansikoita ym. ostetaan silloin tällöin.



Joskus ostetaan herkkuja hetken mielijohteestakin ja erityistilanteissa tietysti, mutta jokaisella kauppareissulla ei mankumalla niitä saa.

Vierailija
10/13 |
30.06.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

Jos lähdetään huvipuistoon tai tapahtumiin, niin tottakai siellä sitten tehdäänkin jotain kivaa ja herkutellaan. Mutta jos nyt ihan normipäivänä käytäisiin torilla ja siellä olisi vaikka karuselli, niin silloin ei varmaan mentäisi. Mansikoita ja herneitä en laske herkuiksi siinä mielessä, että niiden syöntiä mitenkään rajoittaisin. Kesä on niin lyhyt, että niitä saavat lapset syödä tasan niin paljon kuin kupu vetää. Karkkipäivä on kerran viikossa ja sitä ei muuteta kuin aivan erityisissä tilanteissa. Kesälomalla en kyllä jätskin suhteen jaksa olla kauhean tiukka.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
11/13 |
30.06.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

tottakai saa käydä tuollaisissa hauskuuksissa ja tietenkin ostetaan jotain herkkua. Mitä järkeä sellaisiin on mennä jos ei mitään kivaa pääse tekemään? Itse oikein etsin lapsille hauskoja paikkoja joissa käydä. Sitä en tajua, että jotkut ottaa jokaikiseen paikkaa omat eväät eivätkä käy ikinä missään syömässä joka voisi olla lapsista hauskaa.

Esim. Helsingin Itäkeskuksessa on sellainen trampoliini jossa pääsee pomppimaan tosi korkealle valjaiden avulla niin siihen viedään lapset aina, kun siellä käydään. Meistä vanhemmista on kivaa, kun lapsilla on hauskaa.

Vierailija
12/13 |
30.06.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

kuin että mihinkään narunvetoihin yms. krääsä arpajaisiin emme osallistu. Lapsetkin sen tietää että se voitto on yleensä ja pääsääntöisesti joku täydelisen turha "suoraan roskiin" tavara samaa lajia mäkkäri lelujen kanssa. Lapset saa yleensä tapahtumista& reissuista jonkun muun "muistotuliaisen". Pomppoulinnoihin, poniratsastuksiin ym. saa kyllä mennä jos ne kerran tapahtumiin kuuluu joissa käymme. Miksi menisimme edes jos ei saisi niitä tehdä?



Karkkia ei juuri ostella, mutta jätskiä, mansikoita, herneitä yms. menee kesässä kyllä iiiiiso satsi :)

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
13/13 |
30.06.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

käymme kuuntelemassa konsertteja, museoissa, työpajoissa.

Yritämme opettaa lapset nauttimaan tällaisesta, eikä aina siitä, että ostetaan jotain.

Yleensä jotain herkkuakin ostetaan liikkuessa, mutta eväätkin kelpaavat hyvin.



Lomabudjetti on kuitenkin rajallinen

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: yhdeksän kuusi kaksi