Anoppi ei halua että juhlitaan hääpäivää
ollaan oltu naimisissa 15 vuotta.
Nyt anoppi pyysi että emme tänä vuonna juhlisi 15 vuotis hääpäiväämme
Syynä on se et esikoinen syntyi 6kk häiden jälkeenja hän saattaisi laskea ja huomata sen
Hän ehdotti että juhlisisimme jonakin toisena päivänä
Kommentit (13)
hän syntyi 5 kk häiden jälkeen. Ainoa lapsi. Äitinsä kanssa huonot välit.
Eli kaverini tajusi, että hän oli syyllinen vanhempiensa avioliittoon, joka ei todellakaan ollut onnellinen. Seurauksena masennus.
missä vaiheessa ootte menneet naimisiin jos olette vielä 15 avioliittovuoden jälkeen yhdessä juhlistamassa ko. päivää?
Munkin vanhemmat menivät naimisiin kuukausi syntymäni jälkeen ja olivat onnellisia yhdessä niin kauan kuin sitä kesti. Toisaalta olen ollut aina tietoinen siitä, että en ole syntynyt vahingossa.
samoin mieheni
Ihan normaaleja ihmisiä.
Minä olen itse se syy, jonka takia isäni ja äitini menivät naimisiin, eikä ole painanut yhtään. Ihmiset tekevät ihan täysin omat ratkaisunsa, eikä kukaan pysty syntymäänsä vaikuttamaan..
Kuvitteleeko anoppi ihan vakavissaan,että kukaan ei vielä 15 vuotta sitten huomannut lapsenne 'ennenaikaista' syntymää?
Sitä paitsi nyt eletään 2010-luvulla eikä 1930-lukua.
Jättäkää anoppi kutsumatta niihin juhliin, niin sillähän se asia on selvä. Onkos muuten anoppi itse omia hääpäiviään koskaan juhlinut?
että hän syntyi vajaa neljä kuukautta häidemme jälkeen? Hän on nyt neljävuotias ja vanhempien avioero astui voimaan aikapäiviä sitten.
IIIIK.
Eikun oikeesti. Ettekö ole asiasta koskaan keskustelleet esikoisen kanssa? Mitä väliä sillä on, että mennään raskaana naimisiin? Tehän olette yhä yhdessä, eli se oli oikea ratkaisu!
ja meillä on samana päivänä 10v hääpäivä, mitähän traumoja se nyt saa?
ja meillä on samana päivänä 10v hääpäivä, mitähän traumoja se nyt saa?
eihän se saa traumoja kun on syntynyt pysässä avioliitossa eikä äiti ole ollut raskaana mennessään naimisiin :)
juhlimassa tuttujen hääpäivää, ja itse olin kuulemassa, kun vierasjoukko alkoi taivastelemaan, että juhlittavan parin lapsi on syntynyt niinjaniin monta kuukautta häiden jälkeen. En ollut uskoa, että jotkut alkavat tuollaisesta jauhamaan toisen juhlissa, mutta niin siinä vain jauhoivat. Ja minä mietin, että saako joku tuollaisesta retostelusta jotain iloa.
Jos ajateltais, kuten anoppisi, niin lapsethan oppivat laskemaan jo aikaisemmin...
Eikä tollaisella ole nykypäivänä, jos on ollut koskaan, mtn merkitystä. Itse olen 33 vee ja tajusin vasta nyt olleeni siis 4-kilonen keskonen. Täytän aina samat vuodet kuin vanhempieni hääpäivät juurikin 6kk perässä. =)
Ei mitään väliä, lapsi tietää jo. (no siis sanoisin noin jos tilanne olisi tuo, koska johan tuon nyt voi kertoa lapselle ja on vielä 15 v.)