Mikä on paras sivuaineyhdistelmä hallintotieteilijälle?
Ajattelin vaihtoehtoina tällä hetkellä informaatioteknologia, yritysjuridiikka, laskentatoimi ja markkinointi. Muitakin voi ehdottaa!
Kommentit (4)
Miten on, voiko esimerkiksi laskentatoimen perusopinnot suorittanut tehdä töitä palkanlaskennassa tai muissa vastaavissa tehtävissä? Ajattelin työllistymistä jo opiskeluaikana johonkin sisäsiistiin toimistohommaan, jos sellaisia paikkoja on tarjolla.
Jos vielä jollakin sattuisi olemaan jotain sanottavaa.
palkanlaskentaan (muuta kuin äitiysloman sijaiseksi), koska palkanlaskennan hoitaa nykyään valtion palvelukeskukset ja niiden sijainnit on Hämeenlinna ja Joensuu, ja paikat ovat kortilla.
Osastosihteerin, laskentasihteerin tai vastaavia ma. paikkoja kannattaa kk-opiskelijankin hakea ja meiltä jää nykyään paljon väkeä osa-aikaiselle eläkkeelle. Osa-aikaisten kautta pääsee taloon sisälle ja siitä voi päästä eteenpäin, täällä ei kannata pitää kynttiläänsä vakan alla.
Liksojen puolesta suosittelen yksityisiä. Yritysjuridiikan ja laskentatoimen kummankin opiskelu ei varmaan olisi haitaksi.
vinkkelistä laskentatoimi, koska siitä on hyötyä myös yksityisillä.