Minkälaisen hallituspohjan sitten haluaisitte te, jotka ette keskustaa sinne halua?
Kommentit (4)
Tuollaisesta nyt rakenteilla olevasta hallituksesta ei tule yhtään mitään.
Valtiopäiväjärjestyksen mukaan:
20§
Jos tasavallan presidentti varsinaisten valtiopäivien aikana määrää uudet vaalit toimitettaviksi, on eduskunnan hajaannuttava sinä päivänä, jonka presidentti on julistuttanut. Siinä tapauksessa on eduskunnan uusien vaalien jälkeen taas kokoonnuttava varsinaisille valtiopäiville sen kalenterikuukauden ensimmäisenä päivänä. joka alkaa lähinnä yhdeksänkymmenen päivän kuluttua hajoittamisen jälkeen, taikka sinä aikaisempana päivänä, jonka presidentti on määrännyt.
Jos määräys uusien vaalien toimittamisesta annetaan sen jälkeen, kuin varsinaiset valtiopäivät on lopetettu, eikä vaaleja ehditä suorittaa loppuun ennen seuraavan helmikuun ensimmäistä päivää, lykätään varsinaisten valtiopäivien alkaminen sen kalenterikuukauden ensimmäiseen päivään, joka seuraa vaalien tuloksen julkaisemisen jälkeen.
ihan mikä tahansa kokoonpano käy, mutta ei se, joka on ollut vallassa viimeiset neljä vuotta ja yhä toimitusministeriönä valtaa pitää. Kansa on ilmaissut, että Keskustan politiikka ei miellytä ja se viesti pitäisi ottaa tosissaan.
Tuollaisesta nyt rakenteilla olevasta hallituksesta ei tule yhtään mitään.