G:mikä on teidän henkivakuutuksen korvaussumma?
oletetaan,että edunsaajina luonnollisesti lapset?
Kommentit (8)
mies makselee vakuutukset kun mulla alkaa työt vasta heinäkuussa...tässä on mennyt puol vuotta ihmetellessä!
edunsaajina ei luonnollisestikaan ole lapset, vaan puoliso (korvaussumma olisi tarkoitus käyttää yhteisen asuntolainan lyhennykseen, mikä olisi vähintäänkin hankalaa, jos edunsaajina olisi lapset)
lainkaan. Olen vaan kotiäiti, tuloton sellainen. Eipä taloudellista tappiota tule kenellekään mun kuolemasta.
että lapsille jää mukava pesämuna, jos niin huonosti käy. Jos sattuisin vielä kuolemaan tapaturmaisesti, niin tuohon päälle maksettaisiin tapaturmavakuutuksen kuolinkorvaus ja työnantajan puolelta tuleva vakuutuskorvaus.
Kuoleminen tapaturmaisesti olisi "kannattavaa", kun kaikki vakuutukset kotiuttaa. Yleensä muissa tapauksissahan ei korvata kuin yhdestä vakuutuksesta. Uskoisin silti, että lapset ottavat minut mieluummin elävänä. :)
työsuhde-etuna ja siinä on korvaussumma 200 000 euroa. Mies on ottanut itse vakuutuksensa, siinä on muistaakseni korvaussumma jotain 80 000 euroa.