Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Rotarokotteen haittavaikutuset?

Vierailija
19.05.2011 |

Meillä 5 kk vanha sai nyt kolmannen rokotteensa. Joka kerta rokotteesta on tullut vaivaa. Ripulia ja hieman pulauttelua. Nyt kolmannen jälkeen on ollut kiukkuisempi jo viikon (rokotteesta tänään viikko) eikä saa oikein nukuttua kun herää mahanväänteeseen. Sitten on väsynyt eikä syömisestäkään tahdo tullu kunnolla mitään.



Kuinka kauan tää kestää? Olen aika katki jo.

Kommentit (13)

Vierailija
1/13 |
19.05.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

Onko jotai keinoja, miten voin vaivoja helpottaa? Maitohappobakteereita saa jo.



ap

Vierailija
2/13 |
19.05.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

jätettiin rota- rokotteet ottamatta, juurikin sen vuoksi kun lapset on oirehtineet joistakin rokotteista parikin viikkoa, enkä tätä rotaa pitänyt niin tarpeellisena..

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/13 |
19.05.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

haittoja tullut. Vähän vatsan löysyyttä ja kuplintaa, ehkä pikkuisen enemmän käninää. Rotarokote on mielestäni hyvinkin tarpeellinen! Sukulaisen vauva joutui sairaalaan ja oli tosi huonossa kunnossa rotan takia. Mieluummin pienet käninät, jos sen hinnalla sitten vakavan rotataudin riski on todella pieni.

Vierailija
4/13 |
19.05.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

Minä taas pahasti allergisten ja astmaisten lasten äitinä ajattelen, että rokotteillakin voi olla haittavaikutuksia esim. immuunipuolustukseen ja minun lasteni immuunipuolustusta ei kärsi horjuttaa yhtään enempää kuin on aivan välttämätöntä. En kiistä kyllä sitä etteikö useat taudit (myös rota) olisi pikkulapsille jopa vaarallisia, mutta ajattelen että hyvä immuunipuolustus on kuitenkin se paras suoja!

Vierailija
5/13 |
19.05.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

oli tuollaista kuin ap kuvaili. En muista tarkkaan kauan kesti, mutta kauan ehkä jopa reilu pari viikkoa. Annettiin yöksi panadolia...



Mä vähän kritisoin rokotusohjelmaa, kun siinä tulee niin monta rokotusta kerralla. Ei oikein tiedä, mistä ne oireet tulee, kun samalla kertaa annetaan rota, pneumokokki ja se yhdistelmärokote. Tosi rankkaa on vauvalle. Ja sitten kuitenkin seuraava rokote tulee vasta vuoden iässä. Miksei niitä rokotuksia voisi vähän jakaa?

Vierailija
6/13 |
19.05.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

neuvolaan informoit tilanteen ja vaadit et kirjaavat ylös ja lähettävät sen eteenpäin. Pyydä myös jäljennös itelles ja säilytä se!!



Näin saadaan rokotteista hyvää tutkimusmateriaalia kun rokotevastaiset vaativat julkisiksi epäkohtia. Myös sulle hyvä jos vaikka vuosien kuluessa lapsesi sairastuu johonkin outoon!

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/13 |
19.05.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

nyt on meinaan liikkella vaikka mitä vaikka muka kevättä pitäisi olla.



Meillä ei kyllä ollut oireen oiretta rotarkokotuksista.

Vierailija
8/13 |
19.05.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

2kk iässä ripulia, vatsan väänteitä ja kovat iltahuudot!! kesti viikon.

3kk iässä kun lisäksi tuli pneumokokki ja yhdistelmärokote niin niistä ei tullut mitään, ehkä hieman normaalia löysempi kakka.

nyt olisi edessä 5kk neuvola ja saa nähdä tuleeko nyt oireita vai ei!

toivottavasti ei, kun tyttö on muutenkin hieman kärttyinen kun hampaita tuloillaan...

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
9/13 |
19.05.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

ainoana oireena normaalia löysempi kakka.



Meidän esikoinen joutui 3,5 kk:n iässä viikoksi sairaalahoitoon pahasti kuivuneena rotan takia- vaikka kuinka yritettiin hoitaa ja nesteyttää kotona. Lopulta vauva oli niin uupunut ettei enää kyennyt syömään mitään... :( se oli kauheaa!



Kaverin kaksivuotias kuivui myös rotaviruksen seurauksena niin pahasti, että kaikki elektrolyyttiarvot oli ihan pe**eellään. Kuljetettiin terkkarista ambulanssilla sairaalahoitoon ja oli monta päivää sydänmonitorissakin, kun tuo kuivuminen olisi voinut johtaa pahoihin rytmihäiriöihin ja kuolemaan.



Joten otimme kahdelle nuorimmaisellemme ilman muuta rota-rokotteet omalla kustannuksellamme- pienempi paha ne sivuoireet kuin tuo kauhea tauti.

Vierailija
10/13 |
19.05.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

teillä kotona jotenkin siivotonta ja paskasta?

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
11/13 |
19.05.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

allergiaa. Ja vauvoillahan se usein juuri on suolisto-oireista.

Vierailija
12/13 |
19.05.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

Menee ehkä vähän aiheen vierestä, mutta mä 3-kk-neuvolassa kysyin, että onko ne rokotteet ihan pakko ottaa kaikki kerralla, kun muutenkin nukutaan huonosti ja vauva on keskosena syntyneenä tosi pieni vielä. Kuulemma syy, miksi ne annetaan kaikki tuolloin on pääasiassa se, että 4 kuukauden neuvola on lääkärineuvolakäynti eikä siellä ole aikaa laittaa laittaa piikkejä. Meillä kuitenkin hoitaja ehdotti (kun vastoinkäymisiä on riittänyt) että hajautetaan rokotteet niin, että joka käynnillä tulee yksi rokote.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
13/13 |
19.05.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

voi lykätä kuin enintään siihen, että lapsi on 3kk. Eikä muuten päivääkään yli, valmistajan ohjeiden mukaan sitä vanhemmalle sarjaa ei saa aloittaa suolituppeuman riskin vuoksi.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: yhdeksän seitsemän viisi