Parhaat kertakäyttövaipat?
Meillä on laskettu aika muutaman viikon päästä ja pitäisi ostaa vauvalle valmiiksi vaippoja kotiin. Katselin että Lidlin vaipat on halvempia kuin esim. Liberot. Onko myös laatu huonompi? Entäs esim. Rainbowin vaipat? Olis kiva ostaa halvimpia vaippoja, jos ovat yhtä hyviä kuin kalliimmat, sillä vaippoja varmasti tulee vauva-aikana kulumaan.
Kommentit (10)
vauvalle sopii. Itse suosittelen pampersia vauva aikana, meillä ne oli parhaat.
Meillä on muista tullut ihottumaa ja esikoiselle kävi ainoastaan Liberot
ennen meni Liberot hyvin mutta nykyään ei enää (ihottumaa tulee ja pissa tulee läpi)
Meillä ensimmäisinä vaippoina käytettiin Pampersia. Pampers on mukavan ohut ja silti tosi imukykyinen. Tosi montaa halpismerkkiä kokeiltiin sen jälkeen, Rainbow:t sun muut ja mun mielestä ne on sellaisia kovia koppuroita, sikapaksuja, eivät tuntuneet kovin mukavilta. Liberotkaan ei mun käteen tuntuneet kovin kivoilta. Lidlin vaipat ihan ok, mutta jos vertaat vaippojen kappalehintaa, eivät ne niin hitsin halpoja olekaan.
Nykyisin käytetään Huggies-vaippoja, mun mielestä ominaisuuksiltaan Pampersin oloisia ja mä tykkään niiden teipeistä, housuvaipoissakaan ei haittaa vaikka sivu repeää, sen saa uudestaan kiinni.
Tosiaan, voi olla että tietyistä vaippamerkeistä tulee ihottumaa ja jotkut voi olla täysin väärän mallisia. Ei auta kuin kokeilla.
Yhdellekään lapselle ei tullut koskaan ihottumaa. Jos joku merkkituote oli joskus tarjouksessa, niin niitäkin käytettiin, mutta ei ne sen kummempia olleet kuin halvemmatkaan.
käytettiin Pampersia teippivaipoissa ja varsinkin ja housuvaipoissa nyt Liberoa. Kokeilkaa eri merkkejä, sitten näette, mitkä sopii teidän vauvalle. Ja sen huomasin, et joskus vaipat haisee uudesta pakkauksesta otettaessa tosi paljon. Annoin silloin vaippojen olla avattuna pari päivää jotta pahimmat höyryt niistä haihtuu, eikä ärsytä herkkää ihoa.
muitakin kokeiltiin mutta iho meni niin rikki kuin olla ja voi...
Mutta tosiaan kaikki on niin lapsikohtaista, testaamallahan se aikanaan selviää mikä vaippa on juuri teille se paras...
ja olivat hyviä.Pamperseista tuli sekä esikoiselle, että nyt 9kk kuopukselle ihottumaa, joten eivät käyneet meille. kokeilemalla tosiaan vain selviää.
avainlipputuote. Suosin niitä siis.
Halpis-vaipat ovat laadultaan "yksinkertaisempia", mutta moni tykkää niistä. Meille ne eivät sopineet, tuli vauvalle ihottumaa, joka lähti vain vaippamerkkiä vaihtamalla.
VAuvan ovat myös erin mallisia, ja vaipat istuvat (ja pitävät törtteet sisällään) erilailla eri vauvoilla.
Yritä saada kavereilta kokeiltavaksi yksittäiskappaleita eri merkeistä.