Normaalia lasten käytöstä?
Monet kolmasluokkalaisen kaverit tuntuvat estottomasti kaivelevan kaappeja ja laatikoita kylässä ollessaan. Ovat sitten aivan ihmeisssään, kun kiellän heitä - periaatteesta, vaikkei niissä mitään erikoista olekaan.
Onko tosiaan niin, ettei kiinni oleva ovi tai laatikko vieraassakaan paikassa enää ole mikään este vaan ainoastaan hidaste? Näillä lapsukaisilla tuntuu olevan sellainen meininki, ettei jos johonkin ei ole erikseen kielletty koskemasta, niin sitten se on sallittua...
Sitten välipalan aikaan esim. tarjottu voileipä ei kelpaisi, vaan alkaa kova tivaaminen tyyliin "mä näin teillä jääkaapissa nakkeja, anna niitä, mikset sä anna niitä, en mä mitään leipää tahdo, miks mä en saa, mä näin ne", siis jääkaappikin on käyty tutkimassa.
Tämmöistäkö minäminäminä-kulttuuri tekee jälkikasvustamme?
Kommentit (4)
aika sujuvasti omaan kotiinsa, jos ei yksi kehoitus menisi perille. Aivan asiatonta koululaisilta mennä vieraan perheen kaapeille.
Ja meillä aikuiset päättää todellakin mitä välipalaa on tarjolla ja jopa kelle.
eikä takaisin tarvitsisi tulla. Ei ihme, että lapset käyttäytyvät nykyään huonosti kun ei mitään tapoja vaadita. Jos vanhemmat ei tajua kasvattaa lapsiaan niin ympäristön paheksunnan pitäisi saada lapset ruotuun.
erityislapsia, ainakin mita meilla on ollut joskus kaymassa. Porttikielto tulee kuitenkin jos eivat osaa olla ihmisiksi.
niin kyllä "lätty lätisis"!!
Eli en katsois läpi sormieni ja varmasti tästä sanoisin lapsieni kavereillekkin jos meillä tollasta harrastaisivat. Ymmärrän jonkun 3v:n että kaivelee kyläpaikassa kaappeja tai laatikoita, mutta 3.luokkalainen, ei herra isä!