Mitäs mieltä tästä päivityksestä facebookissa?
Jos astut Pohjois-Korean rajan yli laittomasti, saat 12v pakkotyötä. Jos astut Afganistanin rajan yli laittomasti, sinut ammutaan. Jos astut Suomen rajan yli laittomasti, saat: rahaa, ruokaa, paikan elää, asumistukea, terveydenhuoltoa, koulutusta, lapsilisää, töitä, hommata loputkin sukulaisesi tänne… asumaan. Tarvitseeko minun jatkaa? Ei ihme, että maallamme on velkaa!
Kommentit (16)
kai lähinnä persujen keskuudessa. Poistaisin tuollaisen seinälleen laittaneen kavereistani.
Kirjoittaja siis haluaa, että pakolaiset pitäisi ampua Suomen rajalla, tai laittaa pakkotyöhön? Jonkun täydellisen juntin kirjoituksia.
leviää hyvin tuolla maalaisjunttien keskellä ja lestoilla..
itse kommentoisin että laiton rajan ylitys on enemmänkin se kun venäjältä juoksee joku salaa korvessa yli valtion rajan,, kaikki muut on yleensä turvapaikan hakijoita joista suurin osa käsitellään ja hylätään jne.. joten kertoo enemmän sen älystä joka laittaa seinälleen, maahanmuuttoon ja pakolaisuuteen kannattaa perehtyä eritoten sitä vastustavien,,
mitähän nasevaa vastaisin kun eräs lestatuttu oli tuon laittanut seinälleen enkä kyllä ole samaa mieltä esim em kohtien takia.. parempi olla sanomatta mitään kun ei ko henkilö tunne asiaa ton enempää
LAITTOMAT MAAHANMUUTTAJAT EI SAA MITÄÄN TÄÄLLÄ!!!! MaMu:t, kiintiöpakolaiset ja turvapaikanhakijat on sitte ihan eriasia!!!
mitä uita eroja Suomen, Pohjois-Korean ja Afganistanin välillä on. ja että haluaako Suomi muuttua noiden kahden kaltaiseksi.
Lisätehtävänä voisi olla miettiä, miksi Suomi kuitenkin on enemmän samankaltainen muiden Pohjois-Euroopan valtioiden kanssa - myös pakolaispolitiikassa.
edelliseen vielä lisäisin että miten joku viitsii edes verrata suomea ja afganistania tai p-koreaa.. voi sentään, ei kannata edes yrittää keskustella tollaisen seinän omistajan kanssa aiheesta :)
jos tosiaan kuvittelee maahanmuuttolla ja Suomen valtion velalla olevan hirveästi tekemistä keskenään, ei voi käydä ihan täysillä... ...ja ainakaan 10% suomalaisistahan ei todistetusti käy.
kun ne kerran on noin hienoja maita. Luulis että muuttokuorma on jo pakattuna.
Onko?
tiedoksi, että ei erota Suomea Afganistanista tai Pohjois-Koreasta. Ei ihme, että kansasta osa kokee maamme keikkuvan kuilun partaalla, jos heille luonteva viitekehys, johon Suomea verrataan on ne kaksi kolkkaa maapallolla, jotka todella muistuttavat maanpäällistä helvettiä.
Laittomat maahantulijat karkoitetaan. Myös turvapaikanhakijat, joiden hakemuksille ei löydy perusteita, karkoitetaan.
Jos tämä järjestelmä ei kelpaa, tervemenoa vaan asumaan ihailemiinne diktatuureihin, hommapersuilijat. Jumalauta, että ihmiset ovat tyhmiä, ei voi muuta sanoa.
Aika rasistinen
Totuus lienee nykyään rasismin synonyymi?
Olkoot sitten niin.
Jos astut Pohjois-Korean rajan yli, olet Pohjois-Koreassa. Jos astut Afganistanin rajan yli, olet yllättävää kyllä, Afganistanissa. Jos synnyit Suomen rajojen sisäpuolella ja luulet, että valtionvelka johtuu maahanmuutosta, olet elävä todiste siitä, että Pisa-testit kusee pahasti.
Jos astut Pohjois-Korean rajan yli, olet Pohjois-Koreassa. Jos astut Afganistanin rajan yli, olet yllättävää kyllä, Afganistanissa. Jos synnyit Suomen rajojen sisäpuolella ja luulet, että valtionvelka johtuu maahanmuutosta, olet elävä todiste siitä, että Pisa-testit kusee pahasti.
Jos astut Pohjois-Korean rajan yli, olet Pohjois-Koreassa. Jos astut Afganistanin rajan yli, olet yllättävää kyllä, Afganistanissa. Jos synnyit Suomen rajojen sisäpuolella ja luulet, että valtionvelka johtuu maahanmuutosta, olet elävä todiste siitä, että Pisa-testit kusee pahasti.
Jos astut Pohjois-Korean rajan yli, olet Pohjois-Koreassa.
Väärin: Olet tod.näk. joko Etelä-Koreassa, Kiinassa tai kuollut.
Jos astut Afganistanin rajan yli, olet yllättävää kyllä, Afganistanissa.
Tässä on vielä enemmän vaihtoehtoja.
Jos synnyit Suomen rajojen sisäpuolella ja luulet, että valtionvelka johtuu maahanmuutosta, olet elävä todiste siitä, että Pisa-testit kusee pahasti.
Tää on totta.
Suomi on alistuva paska valtio! Hyvä ettei viel jouduta polvistuu mamujen eteen!