Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

ROVANIEMELÄISLAPSILLA EI OLE KIIPEILYTELINEITÄ!

Vierailija
03.05.2011 |

Päiväkotilapset kiipeilevät leluvajan katolla!



Nettiäidit järkyttyivät syvästi lappilaislasten kurjista päivähoito-oloista. Lapset on tarhattu kerrostalon piha-alueelle ja aidattu poikkeuksellisen pienille neliöille vailla virikkeitä. Leikkivälineitä ei ole. Lapset viihdyttävät itseään kiipeilemällä vaatimattoman varastovajan katolla.



- Tilanne on todella surkea, sanoo päiväkodin apukeittäjän varamiehen kumminkaima - Vanhemmat ovat myyneet talkoovoimin poronsarvijauhetta ja neljäntuulenhattuja tarjotakseen edes hiekkaa hiekkalaatikkoon, mutta enempään emme pysty. Apuja etelän päättäjiltä on turha anella, määrärahat menevät Keravan puistoruokailuun.



Miten on, sosiaaliluokkasykologi Syne-Herkkä Aina Tarkka, onko tässä havaittavissa yleistä kurjistumista lasten oloissa? Pitäisikö suunnan olla kohden viriketarhausta kuten vapailla kanoilla?



- Kyllä, näin on. Lisäksi on huomioitava maantieteellinen eriarvoistuminen. Etelän lapset tarhataan suuremmalla neliömäärällä per lapsi. Siellä missä westendiläislapsi leikkii Willakulla-huvimajassa, lappilalaislapsi kiipeilee kodan katolla.



Ilmiö herättää kiivasta väittelyä puolesta ja vastaan myös nettiyhteisöissä, joissa äitien keskustelu käy kuumana. Toiset kannattavat paluuta luontoon jopa ilman goretexejä, toiset urbaanistamista ja turvaköysiä mm. keinuhevosiin.

Linkki: AV-älämölöäjameluatyhjästä.non



Toimittaja Tirppa-Lintu Haaska-Kotkanen



Keskustelu jatkuu tabloidimme Heitä Loskaa tai Paskaa -keskustelualueella



Kerro mielipiteesi meille!



-Saako lapsi hypätä hyppynarua ilman kypärää?-



KYLLÄ/ EI

Kommentit (1)

Vierailija
1/1 |
03.05.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kyllä vai ei?

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla