MIten voisimme estää nämä lasten hukkumiset?
http://www.hs.fi/kotimaa/artikkeli/Perhonjokeen+pudonnut+pikkupoika+kat…
Siis en tiedä, mikä on tilanne, mutta huolestuttavalta vaikuttaa.
Kommentit (21)
Tahallaanko niitä lapsia hukutetaan?
Kun ollaan vesistöjen lähellä, niin lapsia vahditaan koko ajan. Ihan pieniä saa tosissaan katsoa useampikin silmäpari. Jos pitää käväistä jossain muualla, niin ei ajatella, että "kyllähän nuo pari sekuntia pärjää" - vaan otetaan lapset mukaan, jos ei muita vahtijoita ole.
Kyllä mä väitän, että aika moni hukkuminen jäis pois, jos vanhemmat tai ne lastenkaitsijat olisivat paikkalla koko ajan vahtimassa.
Ja se vahtiminen ei ole sitä, että rupatellaan vaikkapa kaverin kanssa - ja syrjäsilmällä vilkaistaan välillä lapsia.
Miettikää sitäkin,että elämä on Seikkailu! Väistämättä se sisältää riskejä, paitsi jos... Jos koko elämä alusta loppuun olisi vain kaiken ehkäisemistä, varomista ja pelkäämistä, niin mitä iloa siitä elämästä oikeastaan olisi?
koko ajan. Siis ei hetkeksikään päästää silmistään. Ehkä 5 v uskoo jo, jos hakee vaikka jotain sisältä ja on poissa minuutin, että mihinkään ei lähdetä (vaikka omaa poikaani en ehkä jättäisi siltikään yksin pihalle, jos lähellä vettä).
Tässä on ehkä usein kyse siitä, että pieniin lapsiin tottumattomat henkilöt vahtivat lapsia, eivätkä tajua, kuinka nopeasti nämä saavat päähänsä jotain ja lähtevät vaeltelemaan ympäriinsä.
Virheitä kuitenkin voi sattua kelle tahansa. Kaikki sympatia tuolle linkin perheelle, aivan hirveä tilanne :(.
vesistön lähellä. Tiedän 3 hukkumista lukioajan kavereista, alkoholilla ei osuutta. Vesi voi olla vaarallinen isommillekin.
Lasten vieressä pitää olla kokoajan, ja silti itse vaikka olen ollut metrin päässä olen kahdesti joutunut nostamaan laiturilta tippuneen lapsen ylös vedestä. Onneksi ehdin.
En oikeasti ymmärrä, miten kukaan voi jättää (pientä) lastaan veden lähelle yksin. Tuskin monikaan hukkuneista lapsista olisi hukkunut jos heitä oltaisiin katsottu.
Enkä minä ainakaan jätä poikaani veden lähelle yksin sillä ajatuksella että "no maailmassa sattuu onnettomuuksia, kaikkea ei voi pelätä ja varoa"...tuo tuskin lohduttaa lapsensa menettänyttä!
mutta emme voi tietää näistä tapauksista tarkemmin, kyseessä voi olla inhimillinen virhe, mutta yhtä hyvin vanhemmat voi ollut ryyppäämässä sisällä ja lapsi on laitettu ulos. ENKÄ todellakaan tarkoita nyt näitä lähipäivän tapauksia vaan ylipäänsä lasten hukkumisia..
Meinaatteko että jotain 12-13-vuotiasta pitäisi vahtia koko ajan jossain maaseudulla? Tuon ikäisillä on usein päättömiä ideoita kuten siltojen kaiteilla tasapainoilu jne ja tuo nyt olisi voinut sattua ihan Helsingissäkin
auttanut, että 5 v tai 8 v putosi vierestäni veteen. Vieressä olo esti että sain kiskottua ylös. Kouluikäiset liikkuvat yksin ja kavereiden kanssa joten 7v tulisi osata jo uida. Tulvajoessa se ei auta aikuistakaan se uimataito. Lapset tutkivat ja kiipeilevät, horjahtelevat ja motoriikka ei ole hioutunut.
Ei kaikkeen voi varautua kielloillakaan.
"Tässä ei tainnut olla kyseessä pikkulapsi
Meinaatteko että jotain 12-13-vuotiasta pitäisi vahtia koko ajan jossain maaseudulla? Tuon ikäisillä on usein päättömiä ideoita kuten siltojen kaiteilla tasapainoilu jne ja tuo nyt olisi voinut sattua ihan Helsingissäkin "
Kyllä tässä puhuttiinkin pienempien hukkumisista yleisesti. 8v jo tajuaa mitä voi käydä jos roikkuu sillan kaiteella, mutta ne on just nuo päähänpistot :(
Ei se minullakaan vahtiminen auttanut, että 5 v tai 8 v putosi vierestäni veteen. Vieressä olo esti että sain kiskottua ylös. Kouluikäiset liikkuvat yksin ja kavereiden kanssa joten 7v tulisi osata jo uida. Tulvajoessa se ei auta aikuistakaan se uimataito. Lapset tutkivat ja kiipeilevät, horjahtelevat ja motoriikka ei ole hioutunut.
Ei kaikkeen voi varautua kielloillakaan.
Kaikkeen ei voi varautua. Valitettavasti onnettomuuksia sattuu. Lapsia ei voi kasvattaa häkissä vain koska aikuisia pelottaa.
Joka perheessä paljon lapsia.Isompien odotetaan vahtivan nuorempia yms.Ei siellä aikuisia ole välttämättä lähelläkään.
Eikös nää aika paljon tapahdu pohjanmaalla? Joka perheessä paljon lapsia.Isompien odotetaan vahtivan nuorempia yms.Ei siellä aikuisia ole välttämättä lähelläkään.
nämä hämmentävät tietosi Pohjanmaasta?
jokanen kuolee aina yksin.
Jos olisi kaveri paikalla niin voisi kenties vaan hakea apua?
muuten tiedettäisiin sieltä etsiä?
Kyseessä on 8-vuotias helsinkiläispoika, joka on perheensä kanssa tullut sukulaisten luokse pääsiäisen viettoon.
Kyseessä on ns. maataloussilta, joka on rakenteeltaan normaalia siltaa pienempi. Alla oleva joki on melko voimakasvirtauksinen. Poika on pudottuaan joutunut virran vietämäksi.
Tietenkin voidaan kiillottaa omaa sädekehää ja sanoa, ettei oma lapsi ole missään yksin 8-vuotiaana vaan aina vanhempien silmien alla. Totuus ei kuitenkaan ole tämä. Tuon ikäiset leikkivät usein jo kavereiden kanssa esim. puistoissa ja leikkikentillä. Tuossakin tapauksessa on varmasti lähdetty sukulaislasten kanssa leikkimään ja käynyt näin surullisesti.
Nämä syyttelyt ja spekulaatiot huolimattomista vanhemmista ovat naurettavia.
Mutta tätä ei Kuningas Alkoholin valtakunnassa saa sanoa ääneen.
Mieti hetki ennenkuin hyökkäät puoludtamaan!