Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Mikä mun päässä mahtaa olla vialla?Apuja kaipaan!

Vierailija
17.04.2011 |

On ollut sellaista outoa "särkyä" 2-3 viikkoa.Alkoi samoihin aikoihin kun olin hirvittävän stressin keskellä.Nyt stressitekijä poistunut mutta tämä outo pään tunne ei.Lääkärillä kävin muun asian vuoksi viime viikolla ja hän sanoi että niska ja lavat ovat jumissa,silloin en tullut kysyneeksi päänsärystä,kun ajattelin tämän olevan ohimenevää.TYhmä minä.

Särky on siis korvien takana!Ja takaraivon molemmin puolin.En muista että olisin aiemmin tuntenut päänsärkyä korvien takana.Imusolmukkeet EIVÄT ole turvoksissa.Välillä myös korvat ovat kipeät,tai ehkä kuvittelen.

Särky kestää sekunnin kerrallaan,eikä ole kovaa särkyä,lähinnä jomottaa kerran ja menee pois.Mutta toistuu päivän mittaan useita kertoja.Särky vaihtaa myös paikkaa,välillä jomahtaa korvien taakse,välillä takaraivon sivuille.

Toisinaan tuntuu että päässä on jotain ylimääräistä,ihan hölmöä mutta ihan kuin pää jotenkin "venyisi" sisältä päin..vaikea kuvailla.

Aamulla kun herään,pitää tunnustella oikein uskaltaako sängystä nousta,mutta ei se särje aamulla sen enempää kuin muulloinkaan.Yöllä en siihen herää vaan nukun oikein hyvin.

huimausta saattaa hiukan olla,ei mainittavasti,ei pahoinvointia.

Kauanko tätä voi seurailla kotona,kyllä tässä mietityttää aivokasvaimet ja muut??

Olen venytellyt,kävin kerran hierojallakin,juonut vettä,koittanut olla iloisin mielin mutta aina kuin jomahtaa jossain kohtaa pääkoppaa,se saa mut pelkäämään.Ja sitten sitä odottaa seuraavaa jomahdusta..

Kommentit (9)

Vierailija
1/9 |
17.04.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

ihan vaan siltä että niskat/hartiat on jumissa.

Ei jumittuneet niskat heti parane.

Vierailija
2/9 |
17.04.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

sain lähetteen kinelle, eli hieronnalla pitäis vapautua olo ja niskat

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/9 |
17.04.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

Siis fysioterapiaan?kertoisitko,millaisia oireita sinulla oli päässäsi,vaihtoiko tuntemukset paikkaa jne?Oliko huimausta tai tuntuiko kipu korvien takana (minusta tämä on kaikista oudointa)?

Vierailija
4/9 |
17.04.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

hyvin monet kärsivät samasta vaivasta.

Suosittelen lymfaa ja hierontaa x3, reipasta ulkoilua. Uusi tyyny, ravitsevaa ruokaa ja vitamiineja.Alkuun esim. Buranaa 400mg x3 kuurinomaisesti. Jos ei mitään apua 2 viikossa, tilaa aika lääkärille

Vierailija
5/9 |
17.04.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kuuri aloitettu jo.Mitä tuolla korvien takana on,kun ei imusolmukkeet tunnu kuitenkaan?

Se mikä tästä "särystä" oudon,on juurikin se ettei se lähde pois!Ulkoilenkin.

Vierailija
6/9 |
17.04.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

pelko lisää stressiä.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/9 |
17.04.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

Päänsärky (tension neck)



Kun ryhti on huono, niin kaularanka kuormittuu pidellessä päätä ylhäällä. Yläkaularanka ja takaraivoluu (kallonpohja) joutuvat siis asentoon, johon niitä ei ole luotu. Tällöin lihakset kipeytyvät ja takaraivoluu jumittuu. Tällöin myös hermoja jää puristuksiin.



"Usein kipu voi tulla yläniskan pikkunivelten rasituksista, joskus niiden lukkitumisista tai harvoin jopa subluksaatiosta ja ajoittain kulumamuutoksista mutta myös muista kudosvaurioista kuten erityisesti nielsiteiden huonosta toiminnasta, yliliikkuvuudesta tai repeämästä. Vielä useammin yläniskasta tulevan päänsäryn syntyyn vaikuttavat paljon laajemmin myös alaniskan, hartian, yläselän ja erit. lavan-olan toiminnan häiriöt. Tyypillinen yläniskan alueelta lievästä kroonistuneesta C 0-2 segmenttien (jossa C 0:ksi nimitetään kallonpohjaa ja C1 sekä C2 vastaavannimisiä nikamia) lihasten, nivelsiteiden ja pikkunivelten toimintahäiriöstä tullut kipujäykkyysoireilu ilmenee cervicogeenisena päänsärkynä (jota kutsutaan usein yleisnimityksellä "tension neck"), joka tulee usein viime kädessä yläniskan tuntohermoista sähkötys-, puutumis-, puristus- ja päänsärkyoireiluna takaraivolle, ohimolle ja otsalle."



Vierailija
8/9 |
17.04.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tuntuu että aina on joku kohta rempallaan kropassa,se saa miettimään voiko tässä ihan terve ollakaan ;)

aina on se pelko,että on jotain vakavampaa,vasta pelkäsin rintasyöpää (kerroin käyneeni lääkärillä ekassa viestissä) ja se rinnan kipuilu johtui jumittuneesta selästä.Hirveä stressi,vaikka kuinka yrittää löysätä.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
9/9 |
17.04.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

lohduttaako mutta et ole ainoa "luulotautinen", itselläni olin jopa sydämentykyttelyä ajoittain kun stressasin

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kahdeksan kahdeksan kahdeksan