Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Olen sosiaalisesti kömpelö. Miten eroon siitä?

Vierailija
14.04.2011 |

Haluaisin olla käytökseltäni hienostunut ja varma. Kotoa en ole saanut mitään käytöskoulutusta, olen kasvanut "pellossa".

Kommentit (3)

Vierailija
1/3 |
15.04.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

sosiaalisia taitoja käsitteleviä teoksia. Kuuntele enemmän, ole läsnä tilanteissa, kommentoi kiinnostuneena. Aitona sinuna olet kuitenkin paras, mutta tietyt kohteliaisuudet kuuluvat ihmisten väliseen kanssakäymiseen.

Vierailija
2/3 |
15.04.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

mene muiden luo ja mieti sitä, miten HE haluaisivat olla ja miten HEISTÄ olisi mukavaa ja toimi sen mukaan.



Pari käytösopasta voi tietysi avittaa eteenpäin myösl lainaa kirjastosta ja lue - mutta niiden keskeisin anti tiivistyy kyllä tuohon ylläolevaan.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
3/3 |
15.04.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

Haluaisin rohkaista sinua ennen kaikkea hyväksymään itsesi paremmin. Opettele puhumaan itsestäsi toisella lailla kuin mollaamaan itseäsi sosiaalisesti kömpelöksi.

Uskon, että hyvä suhde itseen heijastuu aika luontevasti myös hyvänä suhteena toiseen.



Sanoihan jopa Jeesus: rakasta lähimmäistäsi niin kuin itseäsi. Aloita ensin kohtelemalla itseäsi hienostuneemmin. Hyvin pitkälti todellakin sosiaalisen kommunikoinnin peruste on tietynlainen lähimmäisenrakkaus, toisen kunnioittaminen, toisen kohteleminen kuten tahtoisi itseä kohdeltavan.



Käytännön vinkkeihin on jo ehdotettujen käytösoppaiden lisäksi kurssit. Monissa työväenopistoissakin on ollut kursseja vaikkapa juhlien ja pöytätapojen opiskelusta.



Mutta kaiken takana on asenne.