Vauvan kanssa etelään pakettimatkalle - kokemuksia kaivataan
Mikä ikä olisi paras vauvan kanssa etelään lähdön kannalta? Missä iässä olette itse matkustaneet ja minkälaisia huomioita tulee mieleen: ruoat, lennot, taksimatkat, majoitus, liikkuminen paikan päällä jne.
Meillä olisi ajatuksena lähteä Kreikkaan tai Italiaan vauvan ollessa joko 5, 6, 7 tai 8 kuukautta vanha. Viiden kuukauden iässä vauva on luultavasti vielä täysimetyksellä. Mikä noista ikävaihtoehdoista kuulostaa mielestänne parhaalta?
Kommentit (31)
1 v 2 kk ikäisen kanssa kahdeksi viikoksi Madeiralle. Lento lähti aamupäivällä. Osan lennosta vauva nukkui, osan hereillä. Yritettiin viihdyttää sylissä ja välillä käveltiin lentokoneen käytävillä.
Ei otettu matkalle mukaan ylimääräisiä vaippoja, ruokia ja maitoja. Ostettiin paikan päältä kaikki ja ihan hyvin kelpasi. Ruuissa taisi löytyä Nestlen tuotteita niinkuin Suomessakin. Maitona paikallinen maito. Pullotettua lähdevettä löytyi paikan päältä monia merkkejä.
Turvallisuuden vuoksi emme vuokranneet autoa. Käytimme liikkumiseen bussia tai jalkaisin. Mukana luonnollisesti matkarattaat ja rintareppu.
Jos menee pakettimatkalle, niin kannattaa matkatoimiston kautta etukäteen selvittää, esim. millainen lastenruokavalikoima paikallisissa kaupoissa on.
Me tosin söimme aamupalaa ja illallista seisovasta pöydästä ja annoimme vauvammekin maistella toisinaan tarjolla olevia ruokia.
Vauvamme oli jo tuolloin reipas kävelijä, täysin vahdittava, mutta hyvin selvittiin. Tosin ei mitään kovin kummallista ohjelmaa meillä lomalla ollutkaan. Uitiin sisä- ja ulkouima-altaassa, käytiin kävelyllä ja hengailtiin paikallisella ostarilla.
Matkamme oli marraskuussa. Mukavaa oli sekin, ettei tarvinnut pukea itselle ja lapselle niin paljon päälle kuin Suomessa.
Kuten joku aiemmin sanoikin, niin lapsen kanssa matkustettaessa kannattaa panostaa siihen, että majapaikka on hyvätasoinen ja mukava, varsinkin jos on reissussa pitempään.
PS. Alle 2-vuotiashan matkustaa lähes ilmaiseksi, jos ei lentokoneessa ota hänelle omaa istumapaikkaa.
Mutta
Rintamaitolapsi on helpoin, ei tarvitse raahata maitoja ja pilttejä ym. puuroja niinkuin meidän piti.
Mä olen se hysteerinen mamma joka roudas nan jauhetta maidoksi, puurot jauheena ( pyysimme ravintolassa aina tee veden ja sekoittelimme ) sekä soseita ( tiesin et espanjassa huonot soseet )
YÖLENNOT on mitä PARHAIMPIA, lapsi nukkuu, itsekkin saa olla rauhassa. Päivälento on ihan kamalaa sellaisen kanssa joka ei suostu oikein olemaan paikoillaan ( 8kk eteenpäin )
Omia huopioa ei tarvitsse, koneesta löytyy sekä tyynyjä myös. Mutta rennot vaatteet hyvät. Osta uusi lelu lapselle, jos päivälento ja anna vasta koneessa. Meillä syötiin myös turvallisuus karttaa sekä tyhjä vesipullo oli in.
Muista pakata kaikki nesteet minigrip-pusseihin ja ota näitä myös mukaan paluulennolle. Pakkaa lennolle mukaan ainakin seuraavan päivän ruoat. Ota hoitolaukkuun uikkarit, vaihtovaatteet ym. jotta pärjäätte niin jos matkalaukut ei jostain syystä tulisikaan. Ota nenätippoja ( nasolin ) auttaaa korviin, sekä lääkkeet laukkuun mukaan.
Valmiit kosteuspyyhkeet ( natusan esim. ) ovat hyviä, ostin myös desifiointipyyhkeitä, pyyhin niillä aina lapsen kädet ym. tutin jos tippui eikä vettä lähellä.
Pidä aina vesipullo mukana.
Tämä hyvä neuvo: Vaippoja kannattaa ottaa mukaan muutaman päivän tarpeiksi, ja perillä heti etsiä lähin supermarketti ja ostaa vaipat loppuajaksi. Kannattaa myös selvittää netistä tms. etukäteen, ja hotellin lähellä on supermarketti.
Ota selville myös paikallisen sairaalan numero, osoite ym.
Tämä myös sama kuin meillä: Matka-apteekissä meillä on ollut lapselle Panadol-suppoja ja Osmosaljauhetta (ripulijuoma), laastareita, puhdistusainetta, kuumemittari, perusvoidetta, Bepanthenia, aurinkovoidetta (korkea kerroin), sakset, pinsetit, kortisoni-voidetta, desinfiointiainetta.
Meillä ollut pienissä pusseissa pesuainetta ( me asumme tosin omassa asunnossa espanjassa, jossa pyykinpesukoneet ym. )
Me roudataan aina omat istuimet mukana, sillä kerran ei saatu sellaista tuolia, jossa lapsi on selkä menosuuntaan ( oli silloin 1v. ) se oli minulle hienoinen järkytys.
Hyvä neuvo myös: Vauvalle ja taaperolle kantoreppu (Ergo tai vastaava) on lentokentillä hyvä, lapsi kulkee hyvin mukana, on lähellä, ja vanhemman kädet ovat vapaina.
Uimisesta: ehdottomasi suojaavat vaatteet, hattu , rasvat ja AURINKOLASIT!!
Kovin rentouttavaa lomaa pienen kanssa on mahdoton viettää, mutta pääasia et olette yhdessä!! Ja onhan se aina vaihtelua kotioloihin. Me viihdytään useampi viikko kerralla, viikonreissu tuntuu kamalan lyhyeltä ja juuri kun lapsi tottuu uusiin kuvioihin, on kotiinlähdön aika.
Meillä lapsella on vienyt 2-5pvä tottumiseen, kunnes ruvennut syömään ym. normisti. Kotiinpaluu järkytys kestää 2 pvä.
Mukavaa matkaa! :)
Takana parisenkymmentä matkaa 2 kk - 7 v ikäisten kanssa (3 kpl). Vaipat ja soseet olen ottanut aina mukaan Suomesta. Uv-suojapukujen nimeen vannon minäkin, ovat olleet kovassa käytössä. Ihan upouusi lelu piilotettuna käsimatkatavaroihin voi pelastaa tilanteen kun lapsi kyllästyy totaalisesti istumiseen lennolla...
kelpaisi varmaan mammalle, mutta minkäs teet, jos lapsi kieltäytyy syömästä tai sylkee pois? Pakolla kurkkuun vai miten?
Hei vielä,
olen se, joka suositteli päivälentoa. Kommenttien perusteella eri ihmisillä on erilaisia kokemuksia, ja niinhän se yleensä meneekin.
Meille päivälento sopii (4-6 tunnin lennoilla), koska lapsemme pystyy leikkimään myös omalla paikallaan lentokoneessa. Otamme leluja yms. viihdykettä mukaan, niinkuin varmaan useimmat. Jos tietää lapsensa todella vilkkaaksi (ja toisaalta hyväksi nukkujaksi), niin tuo yölento on varmaan passelimpi vaihtoehto.
Vanhempienkin virkeyttä kannattaa huomioida, asiasta meillä seuraava esimerkki:
lentomme takaisin Suomeen Tunisiasta lähti klo 23.30. Hotellihuone piti luovuttaa klo 12.00, eikä pidennystä saanut rahallakaan, koska uudet tulijat jonottivat jo respassa (4 tähden hotelli). Lopun päivää vietimme hotellilla ja lähimaastossa, ja lapsen saimme nukkumaan aulan penkillä 1 tunnin päiväunet, omista päikkäreistä ei tietenkään tullut mitään, koska varsinaista lepopaikkaa ei ollut.
Kuljetus kentälle lähti klo 19.00, ja olin jo siinä vaiheessa aika väsynyt, ja niin oli muukin perhe (kuuma, viikko matkaa takana yms.). Kone lähti myöhässä, ja lopulta jouduimme odottamaan myös kentällä, ilman ruumaan menneitä matkarattaita, aika pitkään. Koneessa olin jo aivan totaalisen väsynyt, koska tarvitsen normaalistikin unta vähintään 8 tuntia yössä. Lapsi nukahti onneksi koneessa, mutta nukkuminen oli hieman katkottaista, koska yölennollakin tarjottiin ateria eikä valoja sammutettu kahteen tuntiin. Itse en saanut nukuttua käytännössä lainkaan.
Tuolla kokemuksella matkustan mieluummin päivällä 4-6 tunnin matkat, kun lapsen saa jotenkin viihdytettyä myös siinä penkillä.
Pullot voi hyvin pestä keittämättömällä hanavedellä.
Korvikkeen voi vallan mainiosti tehdä pulloveteen. Tuttu korvike kannattaa ehkä ottaa mukaan jauheena, ainakin meidän lapsi oli Espanjassa allerginen paikalliselle Nestlen korvikkeelle (kotona Tutteli).
Lapsi voi syödä paikallisia soseita, vaikka ne
olisivatkin eri makuisia kuin Suomessa. Turkki oli v. 2004 maa, jossa ei juurikaan ollut lasten soseita kaupan (ehkä tämäkin muuttunut?). Mutta oma lapsemme 1 v 3 kk söi silloin jo samaa ruokaa, kuin aikuiset.
Lapsi selviää mainiosti lomamatkan hengissä ilman vellejä ja puuroja, niitä ei tarvitse pakata mukaan.
Ei varmaan kukaan ajattele että lapsi ei selviäisi hengissä mutta mun mielestä nuo on olleet tosi käteviä mukana. Meillä on ollut vielä "isoillakin" (n. 1,5 v) lapsilla vellejä mukana, ne ovat olleet aamupalalla kätevä lisä mistä saa protskua ja ne voi juoda pillillä. Tuon ikäiset kun ei ole meillä ainakaan malttaneet hotelliaamupalalla syödä oikein kunnolla mitään niin on sitten ainakin vähän mennyt ruokaa mahaan asti :)
Lapsi selviää mainiosti lomamatkan hengissä ilman vellejä ja puuroja, niitä ei tarvitse pakata mukaan.
Mitä väliä minkä ikäinen vauva on? Ap: lla taitaa olla esikoinen kyseessä...?
Varaatte matkat, pakkaatte tavarat ja menoksi. Onko niin vaikeaa elää ilman pilkuntarkkaa suunnittelua ja ohjetta? Kyllä niissä matkakohteissakin varmasti elää vauvaperheitä eikä teidän vauvannekaan hoito vaadi mitään sen erikoisempia järjestelyjä.
t. 3 äiti
Joku Panadol hyvä ottaa mukaan, mutta kaikkea muutahan voi hakea sitten apteekista, jos tarvii. Viimeksi unohdin särkylääkkeet ja kävin itselleni hakemassa ibuprofeinia apteekista (joita on joka puolella maailmaa joka nurkalla) päänsärkyyn ja samalla ostin edullista "panadol-tyyppistä" tuotetta lapsille, vaikkei sitten tarvetta ollutkaan. Esimerkiksi juuri tuolla Espanjassa apteekit on ihan samalaisia, asiallisia paikkoja kuin Suomessakin ja koulutettu henkilökunta.
Tämä täysin totta, ihmiset vaan ostavat niitä myrkkyrasvoja ja uittavat lapsiaan niissä koska uskovat että kaikki mitä kaupass myydään, on turvallista.
Näin ei ole aurinkorasvojen kanssa jotka sisältävät todella myrkyllisä kemikaaleja.
Suosittelisin esim. kookosöljyä tai sheavoi-voidetta jossa aurinkosuoja on n.11. Tuotteita ei markkinoida aurinkovoiteina koska laki sanoo näiden oleva kosmetiikkaa tai elintarvike. Itse käytin viime kesän ainoastaan sheavoi-voidetta järvellä enkä palanut laisinkaan!
http://www.tuoksuton.fi/frantsila_karitevoi___shea_butter__55_ml.prod
No huh huh. Kokemuksesta voin kertoa, että aina ei todellakaan maistu ulkomaan ruuat, vaikka ovat kuinka vauvoille / pienille lapsille tarkoitettuja. Jotain olisi kuitenkin syötävä ja alle 1-vuotiaan kanssa saa muutenkin olla tarkka ruuan suhteen, hälle kun ei ihan mitä vaan voi suuhun laittaa.
Lisäksi haluaisin tuoda keskusteluun sellaisen pointin, että joskus perheessä saattaa olla allergisia lapsia / vauvoja, joten omien ruokien raahaminen on todella viisasta ellei jopa välttämätöntä. Mielestäni on pikemminkin edesvastuutonta silloin ajatella, että kyllä siellä sitten pärjätään, että hätä keinot keksii.
Meidän perheessä on maitoproteiiniallergikko lapsi ja kyllä hänelle otamme omat ruuat mukaan, jotta hän saa varmasti sellaista ruokaa, johon hänen elimistönsä on tottunut, ettei tulisi matkalla ikäviä yllätyksiä.
Mutta jokainen taaplaa tyylillään. Meitä ihmisiä kun on niin moneen junaan.
että lapsi on 6kk. sitä nuoremmalle ei voi antaa mpr rokotetta ja ite en henk.koht uskaltaisi viedä lasta ulkomaille ilma ko rokotetta. Me mentiin vauvan ollessa 7kk, eli kerettiin rokottaa. tuttelit ja purkkiruoa mukana koko viikoksi, vaipat paikan päältä.
Mun mielestä kannattaa miettiä ennen matkan suunnittelua että pärjääkö kotona lapsen kanssa ilman sen kummempia ongelmia, koska jos kotona ei pärjää niin ei ulkomaillkaan. Mulle ei ole koskaan ollu mikään haastava poinnistus omien lasten hoito, niin hyvin pärjättiin ulkomaillakin! vähän omasta asenteesta kiinni!!!
ottaakapa asioista paremmin selvää.
apteekissa todellakin myydään aurinkorasvaa suojakerroin 20-25 jota saa käyttää alkaen 6kk. ihan lasten ja vauvojen suoja ilman kemiallisia suodattimia...kehitelty vartavasten vauvoille kun nykyään niin paljon matkustellaan!!!!!
Meillä kyllä tyttö on jo vähän vanhempi, n. 1,5v. kun olisi tarkoitus lähteä.
Hän oli vielä matkan ajan täysimetyksellä ja se oli tietysti erittäin helpottava tekijä. (Jos lapsi on korvikkeella, ottaisin varmaan purkkimaidot mukaan, sillä puhdas vesi on etelässä kortilla. Joutuisi tekemään jauhemaidon pulloveteen, jossa on usein mineraaleja jne.) Puoli vuotta myöhemmin 1-vuotiaalle Rodokselle pakkasimme purkkiruoat mukaan.
Kannattaa yrittää varata lentokoneesta se etummainen penkkirivi. Siihen saa sängyn kiinni ja vauva voi nukkua. Muutenhan hän matkustaa sylissä. Matkarattaat ehdottomasti reissuun ja jonkinlainen kantoväline on myös erittäin suositeltava lentokenttiä varten. Jotkut lentoyhtiöt antavat pitää rattaa lähtöportille, mutta se ei ole varmaa varsinkaan ulkomailla. Hotelliin kannattaa satsata nyt. Ilmastointi, puhtaus jne.
Helpoin ikä on, kun lapsi ei vielä kävele... Mutta me ollaan matkusteltu vuosittain kaiken ikäisten kanssa ja hyvin on mennyt.
Ihan pienelle otimme autokaukalon mukaan, koska vuokrasimme auton perillä. Etelässä lapset eivät kyllä turvaistuimia juurikaan käytä, paitsi turistit :)
Isommille lapsille ollaan vuokrattu istuimet autovuokraamosta auton mukana. Ei kyllä puhettakaan selkä menosuunnasta..
Olemme matkustaneet tyttäremme (kohta 4 vuotta) kanssa siitä lähtien, kun hän oli 10 viikkoa vanha. Joitakin ajatuksia siitä, miten matka onnistuu:
- Vältä yölentoja, jos mahdollista, niin lapsen ja vanhempien unirytmi ei mene sekaisin
- Jos on pakko lentää yöllä, ota lapselle koneeseen oma fleecehuopa (tai joku vastaava), unilelu ja päälle mukavat vaatteet, esim. verkkarit tms.
- Lastenruokaa ja tuttelia saa vielä turvatarkastuksesta läpi, ne kannattaa ottaa matkaa varten jo kotoa mukaan
- Ruumaan meneviin matkatavaroihin voi pakata sitten enemmän muonaa. jos lapsi on kovin kranttu, kannattaa ottaa purkkisoseet mukaan kotoa, jos ei, voi kokeilla myös paikallisia merkkejä ja makuja
- Kaikissa maissa ei ole saatavilla valmista korvikemaitoa, joten sitä kannattaa ottaa jonkin verran kotoa mukaan ja sitten jauhetta 1-2 pakettia matkan pituudesta riippuen
- Tuttipulloja olemme hotelleissa pesseet siten, että pesemme kuumalla hanavedellä ensin ja sitten lopuksi huuhtelemme pullovedellä (suomessa voi tietenkin tehdä kaiken hanavedellä)
- Jos hotellihuoneessa on vedenkeitin, voi hanaveden kiehauttaa ja pestä pullot & tutit sillä
- Jos haluaa, voi matkatavaroihin pakata pienen vedenkeittimen myös mukaan, sillä saa jauhepuuroon veden keitettyä ja pullojen pesuveden samoin
- Kokemukseni mukaan suomalaisissa kaupoissa tetroissa myytävää velliä ei löydy muualta kaupoista. Virossa ollessamme tein 9 kk lapsellemme iltavellin siten, että tein ensin jauhepuuron kupissa, laitoin se tuttipulloon kuumana ja korvikemaitoa sekaan, ja ravistin velliksi. Meni ihan täydestä viikon verran.
- Vaippoja kannattaa ottaa mukaan muutaman päivän tarpeiksi, ja perillä heti etsiä lähin supermarketti ja ostaa vaipat loppuajaksi. Kannattaa myös selvittää netistä tms. etukäteen, ja hotellin lähellä on supermarketti. Liberoa löytyi 2008 mm. Tunisian Hammametista, jossa olimme silloin 1,5 -vuotiaan lapsemme kanssa.
- Matka-apteekissä meillä on ollut lapselle Panadol-suppoja ja Osmosaljauhetta (ripulijuoma), laastareita, puhdistusainetta, kuumemittari, perusvoidetta, Bepanthenia, aurinkovoidetta (korkea kerroin), sakset, pinsetit, Ahvenanmaalla myös punkkipinsetit, kortisoni-voidetta, desinfiointiainetta.
- Kaikenlaista saa myös kohteesta, joten meilläkin on ollut useampi ulkomailta ostettu tuttipullo, vaatekappale jne. Ei kannata stressata, jos Euroopassa matkustaa.
- Lapsi voi viikon parikin syödä hieman eri tavoin kuin kotona, tärkeintä, että syö jotain ja saa tarpeeksi nestettä. Aamiaispöydässä voi järsiä leipää ja kuivia muroja, juustoa voi antaa paloina, jos buffasta löytyy lettuja, vaikka sitten niitä viikko. Hedelmiä on usein tarjolla ja ne kelpaavat hyvin useimmille kuorittuina ja paloiteltuina. Anna lapsen juoda matkalla mehua, vaikkei hän sitä kotona juuri saisikaan (ja on yli 1-vuotias jne.)
- Isommille pillimehut ovat hyvä matkajuoma, hygieenisiä, annospakkauksissa. Niitä löytyy matkakohteestakin, muutaman voi ottaa kotoa matkaksi.
- Tilaa etukäteen lapselle hotellihuoneeseen oma sänky, vauvansänky (baby cot/yleensä nk matkasänky, jossa kunnon laidat) tai isommalle varavuode, joka taitettava sänky ilman laitoja tms.
- Vauvalle ja taaperolle kantoreppu (Ergo tai vastaava) on lentokentillä hyvä, lapsi kulkee hyvin mukana, on lähellä, ja vanhemman kädet ovat vapaina.
Oiskohan näistä apua?
Hauskaa matkaa!
UV-uimapuvut lapsille! Ei aurinorasvoja! Meillä taapero on kokovartalohaalarissa ja päässä vielä uv-lippis niskasuojalla. Ehdottomasti rahan arvoinen hankinta!
ikäisenä on ollut meidän vauva paketti matkalla mukana. Ja vanhempana myös tietty. Maitojauheet ja veden keitin oli mukana. Rattailla on monissa kohteissa paljon heikompi liikkua kun suomessa joten rintareppu tms. mukaan. Melkein mitä pienempi vauva sen helpompaa, kun se ihan mielellään nukkuu jossain kantoliinasssa mukana kaupungilla ja kevyt kantaa. Isompi vaatii jo virikkeitä hotellilta ja juuri liikkeelle lähteneet kaiken suuhunsa laittavat vauvat ovat aika hankalia matka kumppaneita.
Jo monta vuotta sitten luin jostain, että ne aurinkorasvat itsessään voi aiheuttaa pikkulapsille ihosyöpää, koska niihin on laitettu kaikenlaisia kemikaaleja. Nykysuosituksen mukaan pienille ei pidä laittaa aurinkorasvaa vaan suojata vaatteilla ja hatulla.