Perheväkivaltakysely neuvolassa
Jäi mietityttämään kun käytiin vauvan kanssa neuvolassa (miehen kanssa yhdessä) ja meille annettiin täytettäväksi perheväkivaltakyselykaavakkeet.
Kaavake oli naisille suunnattu, mies sai oman täytettäväksi silti. Kaavakkeessa täyttöohjeena terkalle: Esitä nämä kysymykset aina kahden kesken!
Eli täyteltiin siinä rinnakkain oletko pelännyt puolisoasi, onko puolisosi ollut väkivaltainen yms. kysymyksiä. Tärkeä asia kysellä tietenkin, mutta ihmettelen mitä hyötyä näin toteutettuna? Jos pelkäisin miestäni, niin tuskin uskaltaisin sitä sanoa terkalle kun hän on vieressä?
Terkka vielä naureskeli alunperinkin näille kysymyksiulle, että nämä nyt kaikilta kysellään, ovat nyt vähän tälläisia, ja kyllähän se nyt näkyy että teillä ihan hyvin kaikki on. Mistä se muka näkyy? Mieshän olisi voinut lähteä vaikka neuvolaankin mukaan vain vahtimaan etten pääse juoruilemaan perheen tilanteesta!
Meillä kyllä on tosiaan kaikki hyvin, ihmetyttää vaan mitenhän ne todelliset väkivaltatilanteet seuloutuu tällaisilla kyselyillä?