Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Narkolepsiaepäilyjä tutkitaan 12 maassa

Vierailija
08.02.2011 |

STT–AFP–Reuters–HS



Geneve/Helsinki. Lasten ja nuorten narkolepsiatapauksia on ilmennyt ainakin kahdessatoista maassa sikainfluenssarokotusten jälkeen, kertoo Maailman terveysjärjestö WHO.



Suomessa, Ruotsissa ja Islannissa tapausten määrä on ollut merkittävästi korkeampi kuin muissa maissa.



WHO:n mukaan rokotteen ja narkolepsian mahdollista yhteyttä on tutkittava lisää ennen johtopäätösten tekemistä. Minkään aiemman rokotteen ei ole havaittu lisäävän riskiä sairastua narkolepsiaan.



Viime viikolla Terveyden ja hyvinvoinnin laitos THL kertoi, että Suomessa sikainfluenssarokote on vaikuttanut suoraan kymmenien suomalaisten lasten sairastumiseen narkolepsiaan. THL:n narkolepsiatyöryhmän väliraportin mukaan yhteys rokotteen ja taudin välillä on niin selvä, että mikään muu taustalla vaikuttava tekijä tuskin selittää taudin lisääntymistä.

Kommentit (1)

Vierailija
1/1 |
08.02.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ei kannata tutkia. Kysyisivät Pekalta, hän tietää että rokote on nähtävästi täysin turvallinen.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: yksi viisi seitsemän