Miten kommentoida rumia vauvoja heidän vanhemmilleen?
Mitä voi sanoa valehtelematta jos jollakin on todella ruma vauva ja vauvan vanhemmat odottavat kehuja? Ja unohdetaan "kaikki vauvat ovat kauniita plaaplaa". Jos naama on ruvella ja hilseilee eikä hiuksia ja kierot silmät jne. niin vauva vain ei ole kovin viehättävä ja vanhemmat odottavat kehuja ja ihastelua.
Kommentit (12)
sitä tuoksua, pieniä sormia jotka tarttuvat tiukasti kiinni jne.
Törkeää takertua johonkin kasvojen piirteisiin!
Sanotaan esim. että "hei pikkumies, mitä kuuluu?" tai "paljon onnea, on se ihanaa kun saa vauvan", tai "ai tässä se pikkuinen on, onko sillä jo nimeä?" tai mitä hyvänsä muuta ystävällistä.
Ei ole mitään pakkoa kommentoida kanssaihmisten ulkonäköä ääneen, olivat ne aikuisia tai vauvoja.
"Meillä se onnex oli istukka joka näytti tolta" ja sit yöx-liike elikkä sormet kurkkuun.
Kehu söpöjä vaatteita tai ihania pikkusia käsiä/varpaita, suloista tuhinaa tai vain viattomuutta :) kyllä sitä kaunista sanottavaa löytää jos haluaa..
Onhan se totta et vastasyntyneet etenkin on ruttusia ja turvoksissa ym, vanhempien mielestä maailman kauneimpia mut kun itsekin jälkikäteen katsonut ekoja kuvia niin onhan tuo tyttö sulostunut ajan myötä :)
kylläpä on ihan isänsä/äitinsä/siskonsa/veljensä näköinen vauva tai onpa tyytyväisen oloinen vauveli, kivasti hymyilee, on nätin väriset silmät jne.
"No HAHHAHHAA!/Luontoäidillä ON huumorintajua!/Selvästi missiainesta!/No ei vaiskaan!/Mun lapset on paljon söpömpii ku toi tossa/No mitä? Mä oon vaan rehelline!!/Auu! Ei tartte käydä kimppuun!! HÖ!"
ja leperrellä mukavia. Ei ole pakko sanoa sellaista mitä ei ajattele.
Kannattaa ehkä kuitenkin sanoa ainakin söpöksi tai sitten valehdella. Kyllä äiskä huomaa, jos yrität kierrellä. Onneksi meidän neidistä kasvoi suloinen taapero, vaikka mitäpä sillä väliä, kun ei ulkonäölleen mitään voi.
voi kuinka suloiset pienet sormet/varpaat
jne..
"herranjesta miten iso", enkä ottanut ollenkaan pahalla. Olihan se aika köntti.
Mä en ole koskaan elänyt siinä harhakäsityksessä että minä tai mieheni olisimme jotenkin niin poikkeuksellisen kauniita että ilman muuta meidän geeneistämme syntyisi suuria kaunottaria. En ole koskaan odottanut että lapseni olisi välttämättä jotenkin erityisen kaunis, eikä sillä ole väliä.
Niihin näppyisiin vauvoihin saatan itsekin sanoa jotain sellaista kuin että "ai teillä on nyt toi hormoninäppyvaihe, meilläkin taisi olla just noilla paikkeilla" tms.
on sullakin ongelmat