Kattoremontti omakotitaloon; onko kokemuksia?
Kommentit (4)
piharakennuksen katon, siinä oli vahna tiilikate ja vaihdoimme sen Rannilan Classic -peltiin. Peltiä meni 100 neliötä ja maksoi 6000 e. Hintaan kuului räystäät, syöksytorvet, tikkaat, kaikki kiinnitystilpehöörit ym. Siihen päälle vanhan purku ja pohjan korjaaminen. Meillä oli miehen apuna yksi kirvesmies tekemässä, hänen palkkakustannukset siihen päälle.
200 neliön kokoinen katto omakotitalossa. Vanha tiili vaihdettiin uuteen tiilikatteeseen, samalla vaihtuivat otsalaudat, piipunpellit, rännit ja tikassysteemit. Hintaa tuli materiaaleineen ja töineen 20 tuhatta. Tarjouksia saatiin haarukalla 15 000-35000 €, valittiin sitten tämä firma tekemään, joka vaikutti vielä tarjousvaiheessa hyvältä. Itse ei pystytty tekemään mitään remontointiin liittyvää elämäntilanteen vuoksi.
Remontti sinänsä meni ihan reisille, remonttiajaksi sovittiin kuukausi, mutta venyi reiluksi kahdeksi kuukaudeksi, monta asiaa piti tehdä uudelleen kesken remontin, kun oli tehty päin p**tä ensimmäisellä kerralla, ja lisäksi edelleen ongelmia on, ja myyjä välttelee vastuutaan..
Yleensä isomman omakotitalon remppahinnat on nykyään 10-20 tuhatta euroa, jos kyseessä on siis isotöinen remontti + uudet materiaalit jne. Kannattaa pyytää tarjouksia ja pyytää kaikki lupaukset sitten kirjallisina. Ja kannattaa ottaa selvää firman maineesta, että tekevät työnsä kunnolla.
http://www.kattoremontti.name/kattoremontin-vaiheet/