Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Helsingin yliopiston opiskelijatutkimus raskaudesta

27.01.2011 |

Hei kaikki odottavat äidit!



Olemme antropologian opiskelijoita Helsingin yliopiston valtiotieteellisessä tiedekunnassa. Pähkinänkuoressa antropologia tutkii ihmisen kulttuurikäyttäytymistä.



Teemme aineopintoihimme kuuluvaa opiskelijatutkimusta raskaana olevista naisista pääkaupunkiseudulla. Tarkoituksenamme on tutkia raskausaikaa ja sen merkitystä siirtymänä naisesta äidiksi. Olemme kiinnostuneita myös raskausajan vertaistukiyhteisöistä.



Etsimme tutkimuskohteiksi jo valmiiksi muodostuneita ryhmiä, jotka mahdollisesti kokoontuvat myös internetin ulkopuolella. Haluaisimme haastatella ja havainnoida tällaisia ryhmiä, sillä tutkimuksemme keskittyy sosiaaliseen kanssakäymiseen.



Haastattelut ja muu keräämämme tieto esitellään ainoastaan kurssityönä n. 20 antropologian opiskelijalle. Osallistujat voivat halutessaan pysyä nimettöminä.



Tarkoituksenamme olisi löytää tutkimukseen osallistujat mahdollisimman pian, sillä tutkimukseen käytettävä aika on rajallinen. Otathan yhteyttä viimeistään 10.2, jonka jälkeen voisimme sopia tapaamisesta.



Jos kiinnostuit tai haluat lisätietoa tutkimuksestamme, älä epäröi ottaa yhteyttä. Olisimme todella kiitollisia jokaisesta yhteydenotosta!



Laura Calderon 040-4109218

laura.calderonnurmi@helsinki.fi



Sini Salminen 050-5601916

sini.salminen@helsinki.fi

Kommentit (0)

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla