Lasten kanssa ulos- SÄÄLLÄ KUIN SÄÄLLÄ!
Naapurini on sitä mieltä, että lasten kanssa ON ulkoiltava, olipa ilma mikä tahansa. Nyt kököttävät tuolla hiekkalaatikolla kaatosateessa. Siis, minä en vielä nytkään- kahden lapsen- jälkeenkään ymmärrä, miksi täytyy mennä kaatosateeseen tai -27 asteen pakkaseen leikkimään, vain siksi, että se KUULUU päivärytmiin?!
Kyllä me ainakin lasten kanssa keksitään vaikka mitä tekemistä sisälläkin, jos ilma on huono. Askarrellaan, piirrellään,katsotaan joku kiva lasten dvd..jne..
Lienenkö sitten ainut lusmu äiti, joka ei ulkoiluta lapsiaan joka päivä..?
Kommentit (14)
Tokihan lapset eivät ole niin nirsoja sään suhteen, kuten aikuiset usein ovat. Mutta minä en mene ulos jos sataa. Jos alkaa tihkuttamaan kesken ulkoilun, niin ei haittaa (eikä lähdetä heti sisälle), mutta jos sisällä näen että ulkona tihkuttaa niin ulos ei mennä.
Täällä meren rannalla myös pikkupakkanen tuntuu todella kylmältä kun mereltä tulee!
Sisälläkin voi olla kivaa.
Nuoremmat ei osaa vielä kertoa mutta sateella voi leikkiä paljon sellaista, mitä kuivalla ei. Niin ja meillä on kolme lasta ja 75 neliön asunto, joten täällä tulee hulluksi, jos ei mene ulos. Ollaan säällä kuin säällä vähintään tunti. Kunnon vaatteet vaan, niin on tosi kivaa ja jaksaa päivän paljon paremmin.
Mut ellei lakkaa, niin sitten ulkoillaan hetki sateessa. Mulle on tärkeetä, että lapsi saa joka päivä raitista ilmaa ja oppii siihen, ettei sää määrää elämää. Mutta olenkin erilainen äiti, huolehdin joskus liikaakin lapsen hyvin voinnin eteen.
Lätäköissä on kiva roiskia. Jos sen kieltäisin ja istuttaisin hiekkalaatikolla, eivät lapset välttämättä viihtyisi. Meillä ulkoillaan aina kun se on mahdollista, yhden lapsen sairastelut rajoittavat niin paljon ulkoilua, että emme enää sateista ja pakkasista häiriinny.
Vierailija:
Mutta olenkin erilainen äiti, huolehdin joskus liikaakin lapsen hyvin voinnin eteen.
mutta ei se mitään hikiliikuntaa tarvii olla... Vaan ylipäänsä liikkumista. Miten sinä hikiliikutat esim. alle 2 v. vanhaa 2 h päivässä? Muutoinhan tuon ikäinen liikkuu ihan itsestään sen 2 h, jos vain saa tilaisuuden. Ja kun sitä voi liikkua ts. kiipeillä jne. sisälläkin.
Mitä erilaista minussa ja muissa? Kerron muutaman esimerkin:
MInä: Annan lapselleni kunnon ruokaa paikassa kuin paikassa, jos on säännöllinen ruoka-aika
Muut: Katsovat, että kas, ruoka-aikakin on mennyt. No, otetaan vähän mehua ja keksiä suuhun, syö sitten myöhemmin
Minä: Huolehdin monipuolisesta ruuasta
Muut: Antavat mitä jaksavat tehdä
Minä: Leikin lapseni kanssa joka päivä, sisällä ja ulkona
Muut: Lapset leikkikööt keskenään
Minä: Komennan lastani ja muiden lapsia jos leikki yltyy rajuksi tai tapellaan
Muut: Lapset hoitakoon välinsä, juodaan me vaan lahvit rauhassa
Listaa voisin jatkaa loputtomiin ja hauskinta on se, että mulle sanotaan, ettei tarvi olla niin tarkka. Jumaliste, kyse on LAPSESTA, jonka MINÄ ÄITINÄ kasvatan elämään, opetan oikean ja väärän ja annan elämänmallin!
Mutta ei se ole niin ehdotonta, ja jos keli on aivan kamala niin voidaan jäädä joskus sisällekin tai mennään kerhoon. Kunnon vaatteilla selviää.
Ottakaa muutkin vaan mallia 13:sta niin ei kasva pipipäisiä lapsia.
*Liikunnan kokonaismäärästä suurin osa tulee olla omaehtoista
*Liikunnasta 2 h tulee olla reipasta ja hengästyttävää (hikiliikunta on asia erikseen)
*aikuisen tulee huolehtia, että lapsella on mahdollisuus liikkua MONIPUOLISESTI vaihtelevassa ja liikuntaan innostavassa ympäristössä (ei lue, että mene sateeseen seisomaan ja liikkumaan)
*minimimäärä koostuu useista lyhyemmistä aktiviteettijaksoista päivän aikana (edelleenkään tämä ei ole mitään hikiliikuntaa...)
t. Niuho
ulos ns.säällä kuin säällä, mutta ei -27asteen pakkasella..todellakaan.mutta en todellakaan ota ulkoilusta päänvaivaa, välillä ei vaankerkeä kun on muita asioita ja silloin ollaan sisällä..Mutta jos aika antaa periks, niin pellolle;)
lätäköissä, jos pakkasta oli paljon, tehtiin lyhyempi happihyppely.
Lapset ovat olleet ikänsä terveitä eivätkä säiky sadetta tai kylmyyttä.
mutta jos koko päivän sataa saavista, niin eipä jaksa vaivautua. Ja onko se nyt hyvä jollain -30 astetta pakkasella edes ulos mennä? Joskus ihana, kun voi sisäpäiviäkin viettää.
Toisaalta mulle on aivan yksi ja sama, miten kukin lapsensa ulkoilut hoitaa....