Nykyajan lapset eivät tosiaan osaa enää leikkiä. Meillä on 3kpl 8v
poikia ja piilosta leikitään siten, etä etsijä huutaa koko ajan "äänimerkki", jolloin piilossaolevien täytyy päästää jokin ääni, jotta heidät löytää. Ihan ihme hommaa ;D Mikä koko leikin idea on, kun pitää piilonsa paljastaa? Muilla samoja huomioita?
Kommentit (6)
tuo äänimerkin antaminen silloin kun perheen nuorimmaiset olivat ihan pieniä ja nyt edelleen käyttävät sitä piiloa leikkiessään, joka vähän tuntuu hassulta. Lapsilla on kuitenkin hauskaa. Niin ja meillä esikoinen 8v.
me käytettiin tota äänimerkkiä jo 80-luvun alussa silloin, jos etsijä ei jostain syystä muuten meinannut löytää piilossa olijoita.
tarkoita sitä että ei osaisi leikkiä :)
me käytettiin tota äänimerkkiä jo 80-luvun alussa silloin, jos etsijä ei jostain syystä muuten meinannut löytää piilossa olijoita.
ja koko ajan: äänimerkki..äänimerkki..äänimerkki
Eikä tää nyt niin totinen avaus ollut muutenkaan ;)
Itse käytän tuota kaupassa puolison löytämiseen.
- Äänimerkki!
Jostain hyllyrivien takaa kuuluu sitten "piip!"
5v ja 7v ja ovat osanneet jo ainakin vuoden leikkiä piiloa niin että toinen laskee ja toiset piiloutuu ja myös pysyvät hiljaa kunnes heidät löydetään.