Ei hyvänen aika mitkä hermot!!
Puskettuaan henkilöauton tieltään kuorma-autokuski poistui paikalta.
Erikoista liikennekäyttäytymistä todistanut silminnäkijä kertoi Iltalehdelle, että tapauksessa osallisina olleet henkilöauto ja kuorma-auto ajoivat toisiaan vastaan Merikadulla lauantai-iltapäivänä Helsingissä.
Kun autot eivät mahtuneet sivuuttamaan toisiaan kuskien välille tuli kiistaa siitä, kumpi oli tilanteessa väistämisvelvollinen. Kiihkeän sananvaihdon päätteeksi kuorma-auton kuljettaja ajoi päin henkilöauton keulaa puskien sitä edellään noin 100 metriä, kunnes mahtui sivuuttamaan auton. Sen jälkeen kuormurikuski poistui paikalta Hernesaaren suuntaan.
Henkilöauton sisällä työntämisen ajan ollut kuljettaja säilyi vammoitta, mutta auto kärsi huomattavia vaurioita. Poliisin mukaan se rikkoontui ajokelvottomaksi.
Päivystävän komisarion Tuomo Tuohimaan mukaan kuorma-auton kuljettajaa ei ole saatu kiinni. Tapausta tutkitaan liikenneturvallisuuden vaarantamisena.
Kommentit (2)
Viime kesänä peruutin mökkitiellä 200 metriä kun vastaantulijalta ei onnistunut 5 metrin peruutus. Että teki mieli sanoa ruma sana, ja sanoinkin. Harmi vaan ettei se idari sitä kuullut.
ihan kippurassa. Kummankohan tosiaan on helpompi peruuttaa: henkilöauton vai ajoneuvoyhdistelmän?
Olisinpa nähnyt tuon!