Osallistuuko teidän n 10 vuotiaat lapset kotitöihin?
jos ei lasketa oman huoneen siivousta niin onko heilleä jotain muita kotitöitä mitä pitää tehdä? Saavatko siitä "palkkaa"?
Kommentit (6)
Tyhjentää astiksen, viikkaa pyykkejä ja vie kaappiin, vie roskia, siivoaa hyllyjä, pyyhkii pölyjä, tekee puutarhatöitä. Saa 2 e viikkorahaa kuten 7v siskonsakin.
Ei siis vielä ole 10-v. Palkkaa ei kannata maksaa. Siitä tulee aikamoinen riesa, kun lapsi alkaa tekemään sopimuksia ja vaatimaan lisää rahaa, jne. Ihan oikeasti, tästä on kokemusta jo 8-v:n kanssa. Parempi tehdä heti selväksi, että jokainen tekee osuutensa. Aikuinen siskoni (40-v.) valittaa, jos on käynyt vanhempieni luona auttamassa esim. siivouksessa, ja ei ole annettukaan rahaa. Eli näköjään tuo valitus voi sitten jatkua aika pitkälle iälle, kun aletaan pitämään itsestään selvyytenä "palkan" tuloa kotitöistä. Korkeintaan siivous voi olla ehto viikkorahalle tai karkkipäivän alkamiselle, mutta ei palkkaa tietyistä töistä.
Astianpesukoneen tyhjennystä, omien pyykkiensä viikkausta ja kaappiin vientiä, roskien vientiä, ruokapöydän siivousta, pikkuveljen vahtimista, yläkerran imurointia.
Lapset 11v ja 10v
kuuluu kolmelle vanhimmalle. Ikäkauden mukaan niitä hommia on. Kaksi vanhinta vievät roskia, tyhjäävät ja täyttävät astianpesukonetta, imuroivat eteistä ja omia huoneita, ruokapöydän kattamista ja siivoamista, pikkuveljen vahtimista, perunoiden pesemistä ja kiehumaan laittoa, omien viikattujen vaatteiden paikoilleen laittoa, vanhin on ihan itse halunnut ajaa kesällä nurmikkoa. Toiseksi nuorin siivoaa oman huoneensa, vie roskia, kattaa pöytää, hakee postin. Lomilla tekevät hommia enempi, kun arkena. Mutta kyllä astianpesukonetta tyhjäävät aina, kun on tarvetta ja vievät roskat.
Esim. Eilen tyhjensi pyykinkuivaustelineestä pyykit koriin. Imuroi oman huoneen, pilkkoo kasviksia kun tehdään ruokaa jne.
siivoaa vessan, vie roskia, hoitaa lemmikin, ei saa palkkaa.