Mikähän talopaketti olisi laadukkain?
Taloa pitäisi alkaa rakentamaan ja ainaisesta haaveilusta huolimatta en tiedä mistä ja minkälaista taloa kannattaisi ostaa..
Kommentit (12)
että mikä käyttää laadukasta tavaraa, laadukasta työnjälkeä jne jne..
laadukkaampia mielestäni kuin puutalopaketit.
Kirjaa itsellesi ylös mitä teidän perhe tarvitsee mitä tiloja. Riittääkö pieni sauna, suuri olohuone, keittiö, vierashuone tarvitsetko vaatehuoneen vai riittääkö pelkät kaapit huoseisiin ym, mihin itse haluat panostaa?? Haluatko kahdessa tasossa vai yhdessä.
Pyydä jokaiselta perheen jäseneltä mitä he tahtoisivat
Yhdistele eri pohja ratkaisuja ja mene jonkun talotehtaan toimistoon ja kerro heille ja pyydä tekemään alustavt laskelmat mitä tulisi noin hinta.
Valmistajilla on olemassa halpoja ja kallita vaihtoehtoja.
Joillekin rakentajille Kannustalon talot edustavat hienointa mitä on, ja sitten arkkitehdeille ne edustavat mauttomuuden ruumiillistumaa pylväineen ja krumeluureineen. Ja joku älvsbyhus on joillekin junteista juntein pakettitalo, mutta silti se on monena vuonna voittanut talotehtaiden välisiä vertailuja tasalaatuisuudellaan. Eli laatu on katsojan silmässä myös, pitää miettiä, mitä itse haluaa, ja etsiä sen perusteella.
Monen ammattilaisen mielestä laadukkainta jälkeä saa, kun palkkaa ammattilaiset tekemään homman sotkematta asiaan talotehtaita. Ja talotehtaat mainostavat kuivissa sisätiloissa tehtyjä elementtejä.
talo on lähes jokaiselle elämän suurin hankinta. Kuitenkaan juuri mistään ei saa analyyttistä tietoa, mikä on teknisesti toimivaa ja mikä ei. Ulkonäkökysymykset ovat asia erikseen.
Energiamääräykset kiristyivät 2010 alusta sen verran paljon kertaheitolla, ettei edellistenkään määräysten aikaisten rakenteiden pitkäaikaisesta toimivuudesta ole luotettavaa tietoa. Joten on turvauduttava laskennalliseen päättelyyn.
Itse arkkitehtina pidän ainoastaan kivitaloja ja ns. hengittävillä eristeilä (vital, ekovilla, tms. ilman muovia) tehtyjä puutaloja teknisesti toimivina. Lasivillat muovikalvolla kannattaa mielestäni unohtaa. Enkä ole mikään ekoilija, vaan "kylmänviileää modernismia" ;) edustava ammattilainen (ja vielä varakas, perheellinen mies... ja se arkkitehti safa).
Palkkaa heti aluksi arkkitehti vaikkakin vain lyhyeksi aikaa (parikin tuntia auttaa jo påaljon oikean ammattilaisen kanssa) niin saat itsellesi selville, millainen talosi pitäisi suunnilleen olla, sen jälkeen joko kokonaan räätälöimällä tai talotehtaan mallistosta valitsemalla löydät omasi. RTS-tutkimuksia ei kannata katsoa, kokemuksesta voin sanoa että pienemmät talotehtaat ovat halvempia kuin nimekkäät. Laadulle ei välttämättä tule mitään eroa pienen tai suuren valmistajan välillä. Valitettavasti rahalla saa. Talomyyjiä ei kannata kuunnella, pääasiassa vain koittavat saada provikkansa ja puhuvat ihan mitä sattuu. Tästäkin on valitettavasti kokemusta.
teetä omasi, älä minimivaatimuksilla tehtyä talotehtaiden keskivertotavaraa.
Sen verran vielä lisään, että näillä rakennusmarkkinoilla kannattaa ottaa mahdollisimman korkea valmiusaste. On vaikeaa löytää hyviä rakennusmiehiä, putkareita, sähkäreitä jne. ja tulee vaan äkkiä kalliimmaksi ja harmaita hiuksia verrattuna siihen, että kaikki tulee tehtaalta mahdollisimman valmiin. Niin moni on lähtenyt tuttavapiiristäkin itse tekemään palasina ja kaiken vaivannäön jälkeen on tullut kalliimmaksi kuin olisi tullut se mahdollisimman korkealla valmiusasteella oleva.
Sisätiloissa tehdyt elementit on mainostuskikka ja toki, ne tehdäänkin sisällä. Tarvikkeita tosin säilytetään ulkona vesisateessa, mutta elementti kootaan kuivassa. Kaveri oli joskus töissä isossa elementtitehtaassa ja ihmetteli, kuinka märkää tavaraa lyötiin sisään ja muovit päälle.
Joillekin rakentajille Kannustalon talot edustavat hienointa mitä on, ja sitten arkkitehdeille ne edustavat mauttomuuden ruumiillistumaa pylväineen ja krumeluureineen. Ja joku älvsbyhus on joillekin junteista juntein pakettitalo, mutta silti se on monena vuonna voittanut talotehtaiden välisiä vertailuja tasalaatuisuudellaan. Eli laatu on katsojan silmässä myös, pitää miettiä, mitä itse haluaa, ja etsiä sen perusteella.
Monen ammattilaisen mielestä laadukkainta jälkeä saa, kun palkkaa ammattilaiset tekemään homman sotkematta asiaan talotehtaita. Ja talotehtaat mainostavat kuivissa sisätiloissa tehtyjä elementtejä.
Tietenkin, mutta myös kallein. Ei tosin tule yllätyksiä, kun koko talo tulee kalustettuna perille
Tietenkin, mutta myös kallein. Ei tosin tule yllätyksiä, kun koko talo tulee kalustettuna perille
Koska seinien sisälle ei näe, mahdollinen ongelma jää mitä todennäköisimmin odotamaan löytäjäänsä. Siksi muoviratkaisut etenkin elementtiratkaisuissa tai kostealla säällä rakennettaessa ovat hieman riskialttiita.
Osa talotoimittajista markkinoi muovittomiakin taloja, osalla eristeet ja muovit voi vaihtaa, mutta silloin yleensä taluu raukeaa, koska tuote ei ole heidän vakionsa.
Valmistaloissa löytyy myös hyviä, mutta vain murto-osa. Keski-Euroopassa suuremmilla markkinoilla valinnanvaraa on huomattavasti enemmän. Sieltä ei vaan kannata tuoda taloa mm. kovin erilaisten rakentamismäräysten vuoksi.
http://www.kirkkojakaupunki.fi/arkisto/paakirjoitus-ja-kolumnit/2743/ eikä ainoita vikoja
muovipussiin en menisi asumaan eli rakentaisin kontion hirsitalon missä voi hengittää...
Ei voi ihan noin yksioikoisesti sanoa. Riippuu paljon siitäkin, millainen on tonttinne ja paljonko teillä on rahaa käytettävissä.