2v:n uimahallikäytännöt, neuvokaa kokeneemmat.
Ihan vihreä näissä pikkulapsen uimisjutuissa, joten neuvokaa:
Mitä pitää huomioida jos menee 2-vuotiaan kanssa uimahalliin? Toki hallissa olen itse käynyt, mutten koskaan pikkulapsen kanssa. Kyseinen 2v. ei vielä ilmoita kun kakka tulee, vaan se vaan tulee ja tällä yksilöllä yleensä aina enemmän tai vähemmän löysänä tavarana. Ei siis toivottava tuotos alttassa tai pesutilassa. Lapsi siis ei ilmoita kakkaa eikä sano että pitäisi vessaan, menossa ennemminkin "potta eiei - kausi" vaikka jossain välissä jo pissat pottaan usein tekikin.
Että voiko tässä vaiheessa uida hallissa ollenkaan, vai onnistuuko se jonkunlaisten uimavaippojen tai tietynmoisten uikkareiden kanssa? On vähän turhan noloa jos muksu päästää isot tavarat altaaseen ja menee koko vesi sen takia vaihtoon.
Niin ja ne uimavaippojen koot, libero näyttäs olevan max16kg tarkotettu ja tää vesselipä on siinä ylärajoilla, vaikkei kyllä mikään tavallista tuhdimpi sentään, vähän semmonen pulleroinen on reisistä. Että onko kokemusta siitä onko uimavaipan mitoitus pienen vai reilun sorttista, sillä ei se ensikokemus uimisesta varmasti mukava ole jos äiti pakkaa piukkaan makkarankuorivaippaan jossa ei kärsi reisiä heilutella ja potkia.
Käykö joku säännöllisesti tämän ikäisen ja näin vaipoissa vielä kiinni olevan kanssa hallissa uimassa? Olisiko viisainta vain odottaa että oppii kunnolla ensin potalle tai ainakin ilmoittamaan jos on kakka tulollaan.
Kommentit (13)
Meillä lapsi ainakin kakkaa yleensä suht ruuan jälkeen. Eli pidä taukoa 2 tuntia syömisessä ennen uimaan menoa. Uimavaippa ja tiukkalahkeinen uimapuku.
Nimittäin on liian noloa jos se kakka kuitenkin tulee. Ja mä oon ymmärtänyt että vesi menee vaihtoon vaikka se kakka tulisi sinne uimavaippaankin. Eli jäisin kotiin kunnes osaa ilmoittaa kakkahädästä.
On käyty nyt 2,5v:n kanssa 9kk:sta asti uimassa. Ikinä ei oo tullu kakkaa koko uimahallireissulla. Ehkä lapsikin vähän jännittää vierasta paikkaa. Meidän tyttö ei oo tehnyt kakkaa lattialle, vaan jotenkin ilman housuja tajuaa ettei voi päästää lattialle.
Kerran oltiin hallissa, kun joku vauva päästi tavarat vauva-altaaseen ja koko allas tyhjennettiin. eihän se kivaa meidän lapsille ollut. Sillä lapsella ei tainnut olla uimavaippaa.
Vauvauinnissa 1,5h syömättä ennen altaaseen menoa. -Ei mitään banskuja enää pukkarissa.
Hyvä lisä uimavaipan päälle on vielä lahkeellinen uikkari, ns. painijamalli. -Kipin kapin altaasta pois kun menee naama punaiseksi:)
I play uikkarissa vaippa ja uikkari yhdessä.
Meillä kakka taitaa olla lapsellekin melko yllätys useimmiten, sillä kuten sanottu, niin on oikeastaan aina ripulilla hankalien ruoka-allergioiden takia ja sen vuoksi vatsa toimii ihan miten sattuu, voi tulla 4 ripulia 2 tunnin sisään tai olla ummetuksella 3 päivää.
Oireetonta ruokavaliota ei voida saada aikaan, koska sitten lapsi ei yksinkertaisesti voisi syödä lainkaan. Eli ripuli ja vatsan epäsäännöllisyys on oire joka meidän on vain hyväksyttävä kunnes allergia helpottaa. Onneksi vatsa sentään on enimmäkseen harmiton ja kipeytyy vasta aamuöisin ja kakka polttaa pepun vain silloin tällöin "karrelle".
Mitä arvelette, uskaltaisiko silti uimavaipan ja lahkeellisten uimahousujen kanssa tehdä moisen keikan? Olisi lapselle elämys sillä kesällä uitiin järvessä paljonkin vailla kakkavahinkoja ja nyt kun näki uimakisoja telkasta, niin "uiskenteli" lopun iltaa pitkin lattioita.
Vinkatkaa vielä niistä muista uimahallireissun vaiheista että missä kohdin pitää älytä ottaa erityisesti jotain huomioon noin pienen kanssa, isompia olen kyllä hallittanut enemmänkin.
jos aikoo viedä pidätyskyvyttömän sontivan lapsen sinne altaaseen. Onkin todella kivaa uida siellä jos jonkun kullannuppu vääntää sinne ripulit. Pysykää kotona, kunnes lapsi osaa käydä potalla.
Meillä suurin ongelma on aikuisen suihku, jolloin lapsesta ei voi pitää kiinni. ja ne lattiat on liukkaat ja kovat! Ensi kerralla ajattelin ottaa lapselle vadin mukaan, jossa hän voisi istua lutraamassa jonkin aikaa. Tämä tyyppi ei nimittäin äidin olemattomissa helmoissa kauaa pysy...
Tuo suihkuvaihe mua kans vähä naskarruttaa kun tämä 2v. ei ujostele suuremmin vaan rientää oikopäätä tutkimaan ihan kaikkea, että jos irti lasken kylppärissä, niin vois olla sekunneissa vaikka hallin puolella ja juokse siinä sitten alasti perään. Ehkä me sitten vielä odotellaan rauhassa että ikää vähän karttuu, niin menee tuo uhmavaihekin vähän ohi, että ottaa edes jotain käskyjä ja neuvoja vastaan. Lisäksi ajan kanssa tulee ne pottataidot, mutta odotettavissa pitäisi olla myös tämän kakkarallin helpottaminenkin allergian helpottamisen myötä. Kesällä sitten uidaan taas järvessä.
uimahallissa käy myös muita ihmisiä teidän lisäksi, eikä ole muita kohtaan oikein että hätä on yhtäkkiä yhteisessä uimaaltaassa. Ehtii sinne myöhemminkin.
eli vaikka crocsit, ettei liukastu. Mukaan uikkarin ja pyyhkeen lisäksi tietty pefletti. Sit mukaan vaikka pillimehu ja keksi, niin saat rauhassa pukea itsesi uinnin jälkeen, kun lapsi keskittyy juomiseen ja syömiseen.
Ja laita vaikka sellanen Liberon uimavaippa ja päälle uikkarit. Ja tarkkailet alkaako tekemään tavaraa altaassa :)
Mä käyn paljon uimassa 2,5 vuotiaan kanssa. Ollaan käyty 3 kk:n ikäisestä asti ja kakkaongelmaa ei ole ollut ennenkuin viime aikoina. Kaksi kertaa tänä syksynä alkanyt punnaamaan altaassa. Ärsyttävää... Onneksi olen huomannut ajoissa ja nostanut lapsen äkkiä altaasta.
Meillä kaks poikaa, joiden kans käyty 4kk ikäisestä uimassa. Nyt 3,5v ja 1,5v. Molemmat tykkäävät kovasti ja välillä käydään ihan viikottain.
Kakkavahinkoa ei ole ollut ikinä. Jo vauvauinnin teoriaosuudessa korostettiin, että se on erittäin harvinaista ja sittenpähän sattuu, jos on sattuakseen.
Yks mikä monesti on unohtumassa vaippaikäisen kans, on se kuiva vaippa, joka laitetaan kotiin lähtiessä. Suihkussa karkailu on ärsyttävää, mutta onneksi ohi menevää.
Meilläkin pojilla allergioita ja atooppista ihottumaa. Uimahallissa on mukana mieto pesuneste, jolla peseydytään altaan jälkeen ja pukuhuoneessa tarvittaessa kosteuttavaa rasvaa ihoon.
Rohkeasti vain uimaan. Seuraava kylpyläreissu on jo varattu ja niistä kyllä nauttii koko perhe täysillä!
Mulla on kanssa kokemusta noista allergian aiheuttamista ripuleista lapsella ja ne on aika hankalia. Ne tosiaan poikkeavat normaalista, sillä voivat yllättää ja voisin kuvitella, että kun kakka tulee niin se tulee, eikä siihen vaikuta uimahalli tai mikään. Tosin eihän sitä koskaan tiedä.
Meidän lapsella noita oli myös ja kakkoja saattoi tulla monta päivässä ja vaippaan, vaikka muuten ei enää kakannutkaan ollenkaan vaippaan. Toisaalta nuo eivät jostain syystä lähes koskaan yllättäneet kodin ulkopuolella. Omituista.
pari viikkoa aurinkolomalla. Eka kerta, kun oltiin rannalla uimassa (siis koko päivät) tai altaalla. Kertaakaan ei tapahtunut kakkavanhinkoa.
Mutta tämä yksilö osaa sanoa, että "kakka tulee, äiti vie potalle" ennen kuin hätä on pöksyssä.
Ja uimahousuna oli sellaiset "puntilliset" uikkarit ihan vain varmuuden vuoksi.