Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Miksi köyhät eivät kasvata kaneja ruokapöytään?

Vierailija
10.12.2010 |

Kanithan lisääntyvät helposti ja syövät pääosin heinää. Saisivat työttömätkin edullisesti eläinproteiinia pöytään.



Minä kasvatan kissan syötäväksi hiiriä ja rottia. Halvemmaksi tulee kuin purkkiruoka hiiren siemenseokset. Ja kissakin tykkää.

Kommentit (6)

Vierailija
1/6 |
10.12.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

Sulla on vakava ongelma, jos et asu Afrikassa tai muualla kehitysmaassa?

Vierailija
2/6 |
10.12.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

Miksi länsimaissa erotellaan tuotantoeläimet ja lemmikit niin räikeästi? Tuskin nekään sinun lautasellesi päätyvät ovat mitenkään onnellisia nautoja. Mutta sun ei ilmeisesti tarvitse siitä välitää. Mun hiireni elävät hyvissä olosuhteissa sentään.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/6 |
10.12.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

...mikseivät pyydystä niitä citykaneja ruuaksi, niitähän kuulemma vilisee ainakin Helsingissä eikä tarvitsisi laittaa rahaa edes ruokakuluihin, kun vapaana tuolla juoksentelevat. Tosin joku pyyntiase pitäisi hankkia. Daa...?



Tyhmä provo.

Vierailija
4/6 |
10.12.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

ja toimii myös taman mukaan..



Mina kasvatan kaneja, ja syönkin niita jonkin verram vaikka paaosin nayttely- ja lemmikkikaneiksi kasvatan. Voin kertoa, etta kasvattaminen ei ole mitaan helppoa ja halpaa puuhaa. Jos aikaoo kasvattaa, kaneja tarvitaan todella iso maara, samaa kania kun ei voi montaa kertaa pennuttaa, ja jokaisen pentueen valilla pitaa olla pitka tauko. Lisaksi kun kanit eivat saa olla keskenaan sukua, taytyy kaneja olla paljon, ja laumaa uusia koko ajan.



Kanit tarvitsevat heinan lisaksi myös esim pellettia, ja hyvalaatuinen (kasvatukseen soveltuva) pelletti maksaa 6-8€/kg. Ja voit kuvitella kuinka paljon tuollaiselle about 150-200 kanin laumalle menee pellettia paivassa. Puhutaan kymmenista kiloista, ja kilohinnan perusteella osaat varmaan itsekin laskea millaisista summista on paivittain kyse.



Kaneilla ei myöskaan kovin paljoa tienaa ruokaelaimena, mutta koska kaneja on oltava kasvatusta varten paljon, ja kaikkia kaneja ei yksinkertaisesti edes pysty oma perhe syömaan, niita on pakko myydakin jonkun verran.



(Pakko viela lisata, etta jollain perus hermeeliinikanilla ei paljoa taytyta, vaan ruokatarkoitukseen pitaa riskeytella eri rotuja, jotta koko, kasvunopeus, ja lihasprosentti soveltuu syömiseen. Tama vaatii työta, joten ensimmaiset pari vuotta kasvatetaan sita "ruokaa" ilman etta paastaan edes syömaan)

Vierailija
5/6 |
27.04.2017 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ajattelin lihakaniksi californiaa tai new sealand whiteä

Vierailija
6/6 |
27.04.2017 |
Näytä aiemmat lainaukset

VANHA KETJU