Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Kroppa sekaisin, neuvoja?

Vierailija
30.11.2010 |

Auttakaahan naiset keksimään mikä on vialla?



Mitään sairautta en suoranaisesti epäile, mutta jotenkin tuntuu ettei kroppa ole ihan kunnossa.



Hiljasta päänsärkyä on usein, satunnaisesti huonoa oloa. Ei voimakasta oireilua. Kasvojen alueelle tulee aiempaa herkemmin näppyjä. Huuliherpes on ollut muutaman kerran, samoin alapään hiivaa. Hengitys haisee, menkat on sekaisin.



Liikun 2-3 kertaa viikossa. Syön kohtalaisen terveellisesti, en karkkia esim lainkaan. Päivittäin kasviksia, normaalia kotiruokaa. Käytän hyla-tuotteita, koska maha on usein sekaisin ja on ilmavaivoja. Maito- ja viljatuotteita käytän aika paljon, lähinnä täysjyvää tai ruista. En polta, enkä juo.



Voisiko olla jotakin häikkää veriarvoissa, ruokavaliossa, hormonitoiminnassa....



Olen käynyt lääkärillä, joten tuskin mistään sairaudesta kyse. Ideoita ei hänelläkään ollut, mutta tiedän että jotain on vialla!



Tuhannesti kiitos, jos osaat antaa vinkkejä ja neuvoja tai kertoa omista kokemuksistasi. Kaikki ajatukset ovat tervetulleita, sillä tämäm käy tosi raskaaksi kun on koko ajan fyysisesti paha olla.

Kommentit (7)

Vierailija
1/7 |
30.11.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

Itse sairastuin opiskeluaikana (työ)uupumukseen, joka oireili migreeninä, kuukautishäiriöinä, rytmihäiriötuntemuksina ja toistuvina hiivatulehduksina. Jouduin konkreettisesti opettelemaan oman jaksamisen rajat, ein sanomisen ja kropan kuuntelun. Apua oli YTHS:n "Kroppa kovilla, mieli lujilla" -kurssista, jossa opeteltiin tunnistamaan kropan stressireaktioita ja pääsemään niistä yli (hengitystekniikkaa, rentoutumista, ruumiin rajoja yms.)



Ihmisellä on fyysinen ja psyykkinen puoli, ja psyykkiset ongelmat voivat sairastuttaa fyysisestikin.

Vierailija
2/7 |
30.11.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

Itse lähtisin ehkä etsimään vastausta gyneltä, koska hormonit vaikuttavat tietenkin kiertoon, mutta myös päänsärky ja näpyt voivat olla niistä johtuvia.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/7 |
30.11.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kuukautisten kaltasta vuotoa voi tulla sillonkin. Selittäis näpyt, päänsäryn ja ajoittaisen huonon olon.

Vierailija
4/7 |
30.11.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

Raskaana en ole, gynekologille olen ajatellut mennä. Stressiä en tiedosta olevan, mutta aika hektistä elämää elelen, joten ehkäpä sitä voi tiedostamattani ollakin. Täytyy pohtia asiaa siltäkin kantilta..



Kiitos vastauksista ja kiitollisena otan vastaan lisää ajatuksia!

Vierailija
5/7 |
30.11.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

Suosittelen liikuntaa ja omaan elämään panostamista. Oletko menettänyt jotakin?

Vierailija
6/7 |
30.11.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

Huonoa oloa voisi tulla myös laktoosistakin, itselläni intoleranssi välillä tosi paha, jolloin käy vain laktoosittomat, toisinaan kausia, jolloin hyla menee..

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/7 |
30.11.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

Miksi ihmeessä käytät Hylaa etkä laktoositonta? Hyla on ratkaisu vain hyvin harvan laktoosi-intoleranssiin, sitäpaitsi Hyla-tuotteet ovat pahoja.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: yhdeksän yksi kolme