Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

3-luokkalaiseni uskoo joulupukkiin...

Vierailija
30.11.2010 |

Ostin eräälle sukulaispojalle joululahjan ja tämä 3-luokkalaiseni oli mukana. Lapsi totesi kotimatkalla: -se lahja ei sitten ole joulupukilta!

Minä siihen selittämään, että niin, joulupukkia voi vähän auttaa.

Ihanaa tämä lapsen sadunmaailma! toivottavasti hän saa elää siinä mahdollisimman kauan!

Kommentit (5)

Vierailija
1/5 |
30.11.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

Pelkään kuitenkin, koska kylmä totuus iskee päälle.

Vierailija
2/5 |
30.11.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

tai ainakin haluaa uskoa. Osa luokkakavereista on kyllä valaissut asiasta, mutta silti uskoo :)

Luulen, että kyse on siitä, että haluaa uskoa. Tietää kyllä, että ihmiset ostavat lahjoja toisilleen enkä millään tavoin tue tuota uskomista, en tosin uskoa horjutakaan :)

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/5 |
30.11.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

että kyllä joulupukki on oikeesti olemassa, mutta se ei käy täällä, eikä aikuiset usko siihen, mutta se ON olemassa.

Vierailija
4/5 |
30.11.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

Minä opin lukemaan kolmevuotiaana ja neljävuotiaana luin jostain lehdestä, että joulupukkia ei ole olemassa. Kuulemma järkytyin aika paljon ja menin heti paljastamaan uutisen 3-vuotiaalle pikkusiskolleni. Joka järkyttyi vielä enemmän.

Vierailija
5/5 |
01.12.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

maailmassa on jotakin sadun taikaa vielä lähes kymmenvuotiaillakin. Nyky maailma on niin kova ja kylmä, että tämä joulun ihanuus ja usko saa tunnelman nousemaan.

Onneksi kuitenkaan ei siis kaikki tuonikäiset ole vielä esiteinejä sanan huonoimmassa merkitykseeä.

Annetaan lapsien olla mahdollisimman kauan lapsia!