Kun olet lähdössä työpaikkasi pikkujouluihin, niin otatko drinkin/pari jo kotona ennen lähtöä?
Kysymys siis suunnattu teille, jotka käytätte muutenkin alkoholia, pikkujouluissa ainakin.
Kommentit (8)
juon kyllä juhlissa mutta säännöstellen
Todennäköisesti siinä meikatessani juon tökin siideriä ja nautiskelen jo siitä itsensä laittamisesta.
Pikkujoulut on jo vuosia ollut ainut kerta vuodessa kun lähden "ulos". Sitä paitsi siellä työpaikan pikkujouluissa ei ole mitään alkoholia ilmaiseksi tarjolla, joten ei ole pelkoa juoda itseään änkyräkänniin. Ennen ruokaa yksi juoma, ruoan kanssa lasi viiniä ja mahdollisesti sitten jatkoilla yksi siideri ja sitten bussilla kotiin.
Tänä vuonna firman pikkujoulut päätettiin järjestää lounastauolla. Tosi hianoo...
Pikkujouluissa tarjotaan ilmaiseksi, joten miksi joisin kotona omiani?
hauskempi sitten illalla humaltua muiden kanssa samaan tahtiin :)
en ehdi käydä kotona ryypyllä. Sen sijaan usein otetaan lasilliset kuohuvaa työpaikalla porukalla.
yhden siiderin tai viinilasin laittautuessa.Joko kotona siis tai joskus ollaan lähdetty suoraan töistä jolloin työpaikan saunaosastolla porukalla laittaudutaan ja otetaan ne yhdet. tämä on hauskin tapa mennä pikkujouluihin, siis porukalla laittautuminen. meillä on siis naisvaltainen työpaikka joten laittautumisseuraa on:)
Koska silloin joutuisin rajoittamaan juomista juhlapaikalla. Minun tavoitteena kun ei ole tulla humalaan, vaan seurustella sivistyneesti alkoholilasin ääressä.