herpes lapsella
Meidän pojalla on ehkä herpes huulessa, miten estän sen leviämisen esim. pippeliin? Lapsi nimittäin imeskelee sormia paljon ja usein käsi löytyy myös housuista.
Ihan varma en kyllä ole siitä onko se edes herpes kun ei se kuulema ole edes kipee, eikös herpes ole aina kipee?
Kommentit (6)
levisi sitten suuhunkin eli kyllä se limakalvoille voi levitäkin.
laastareita joita saa apteekista? Meillä laitetaan aina sellaiset. Itselleni se laastari ei sovi mutta lapsilla näyttää jopa häviävän huulesta nopeammin.
onko se kipeä, no huomiseks yritän saada ajan terv.asemalle ja selvittelen asiaa myös siellä.
Luin että herpes ja märkärupi on vaikea erottaa toisistaan.
ap
huuliherpes ennemminkin kutia, niin minä muistelisin.
Voi levitä pippeliinkin. Vaikeammin kuin on jo kehossa kuitenkin. Parempi kieltää huulien räplääminen kokonaan. Voi levitä myös silmiin.
näyttää, ei kumminkaan kutise, eikä ole kipeä (kuulema). Pojalla on kova yskä myös. Ja huomaan usein sen käden olevan siellä housuissa, onko se herpes nyt kohta siellä alapäässäkin :(
t.ap