Pienin tietämäsi vauva joka on syntynyt rv40 tai sen jälkeen?
Kommentit (12)
40+0. :) Kasvoi alkukuukausina sitten hurjaa vauhtia.
syntyi rv 41+3 ja oli 2265 g (terve)
syntyi viikolla 42+0, painoi 2570 g ja oli 48 cm pitkä.
Ensimmäisen kuukauden aikana venähti pituutta 5 cm ja painoa tuli 1,5 kg.
Nyt 10-vuotiaana pituus +2 käyrällä, tosin on hoikka.
itse olin hurjat 100 g painavampi, synnyin joskus 10 pv lasketun ajan jälkeen.
Syntyi 39+5 ja paino oli 2700 g ja pituus 48 cm.
Synnyin laskettuna päivänä ja painoin ainoastaan 1900 grammaa. Pituutta oli 40 cm. Tämä oli 70-luvulla ja lääkärit olivat olleet hyvin skeptisiä koko raskauden kanssa, halusivat keskeyttää sen ja povasivat minua kehitysvammaiseksi.
Äidilläni on joku harvinainen juttu joka teki sen että hänen kehonsa hylki tyttösikiöitä, vähän kuten elinsiirrossa. Hänen keho pitää sikiötä osana omaa ruumista, ja koska se ei kuitenkaan ollut sitä, alkoi se hylkimään sitä. Tämä paheni joka tyttöraskaudessa, mutta poikaraskaudet olivat normaaleja. Isosiskoni painoi 2.5 kg syntyessään, sitten tuli normaalikokoinen poika, sitten minä, taas iso poika, ja sitten vielä pikkusisko alle kilon painoisena (joka jouduttiin synnyttämään etuajassa kasvunpysähdyksen takia). Hän ei selvinnyt.
Olen vieläkin pieni, mutta onnistunut synnyttämään neljä lasta normaalisti, yksi yli nelikiloinen poika ja yhdet kaksoset!
Ei käynnistetty.
eka: 2320g/45cm
toka 2400g/45cm
2920/48 mutta seuraava pisti vielä 'paremmaksi' 2625/49 - molemmat ns. täysiaikaisia, toinen melkein 42 vko
41+3 ja mitat oli 2995/46. Lyhyt oli, mutta ei nyt painanut erityisen vähän.
Serkkupoika oli syntyessään 2570/46, mutta viikkoja oli "vain"39+6.