Päivärytmi
Meillä on 11-kuukauden ikäinen poika. Haluaisin tietää minkälaisia päivärytmejä muilla 11-kuukautisilla vauvoilla on? Paljonko he syövät ja milloin? Milloin nukkuvat ja kuinka paljon? Leikkiikö teidän lapset yksikseen vai pitääkö vanhemman olla leikkimässä lapsen kanssa koko ajan? Miten paljon te olette vauvan kanssa ulkona?
Kommentit (2)
Mä en enää tänne vauvapuolelle kuulu, mutten osaa täältä poistua. Tyttö on nyt reilu 1 v 1 kk, mut tälläinen rytmi meil on ollu siitä lähtien kun tyttö oli n. 9 kk.
Klo 7.30 herää, jonka jälkeen aamupesut ja aamupala, jonka jälkeen leikitään sisällä. Useasti aamupäivisin tykkää leikkiä yksin, riittää, ku äiti on näköpiirissä. Aamupäivästä lähdetään ulos ja ulkona ollaan n. 1-1½ h (riippuen säästä paljon). Tyttö viihtyy hyvin ulkona. Klo 11 lounas, jonka jälkeen päiväunille. Nukkuu yleensä 2 h. Välipala klo 14. Leikitään sisällä. Ulkoillaan ja tullaan sisälle päivälliseksi. Ulkona ollaan noin tunti. Päivällinen n. klo 16.45. Koko perheen kanssa yhdessä oloa ja iltaisin tyttö kaipaa selkeästi seuraa leikkeihin (tai sitten vain huomiota, kun nyt äiti ja isi puhuu välillä keskenään). Useasti käydään iltalenkillä noin kuuden maissa. Noin klo 19.30 iltapuuro, jonka jälkeen iltapesut ja nukkumaan. Menee nukkumaan n. klo 20.
Päivittäin vaihtelee, et kuinka paljon haluaa leikkiä yksin. Välillä kun yrittää leikkiä tytön kanssa (esim. pelata palloa), nii viihtyy ihan hetken siinä ja lähtee sitten omiin leikkeihin. Ja toisina päivinä puuhaillaan ja leikitään paljon yhdessä.
Meillä vauveli herää noin klo 8 ja nukkuu 1-2 päiväunet. Ensimmäiset puolilta päivin yhteen tai jopa kolmeen. Jos nämä päiväunet ovat pitkät, niin toiset unet jäävät pois. Jos ne nukutaan, niin aika on 17-18.
Yöunille mennään näissä kahden päiväunen tapauksissa vasta klo 22 maissa, yksien unien tapauksessa tietenkin aikaisemmin.
Aamupala (1 dl maitoa+annos puuroa n.1dl) on heti herättyä, lounas siinä klo 11 maissa (1 dl maitoa ja pienen pilttipurkillisen verran mössöä), välipala (1 dl maitoa+hedelmäsosetta tai viiliä tms.) klo 14-15 päiväunilta herättyään, päivällinen klo 17-18 välillä kuten lounas ja iltapala 20-21 välillä kuten aamupala. Näin siis kun vauva on päivät kotona, päiväkodissa aikataulu on aikalailla sama, mutta pöperöt päiväkodin pöperöitä
Päiväkodissa ulkoillaan aika paljon (ulkoilua - lounas-päiväunet-(sisäleikkiä, jos herää aikaisin)-välipala-ulkoilua), itse ulkoilen vauvan kanssa vähemmän, mutta koko ajan yhä enemmän, koska se on mielekkäämpää hyvin kävelevän lapsen kanssa.
Vauva saattaa intoutua puuhaamaan pitkiäkin aikoja itsekseen, jos löytää riittävän jännää tekemistä, kuten keittiön kaapin tyhjennyt tms. Yleensä se puuhaileilee jaloissa, kun pyykkiä ripustetaan ja tehdään muita kotihomia. Aika vähän vauvan kanssa ihan leikitään, toisinaan kyllä, kuten juuri nyt isoveli puuhailee pikkuveikan kanssa jotakin (tosin "kohta veljeltä palaa pinna"). Eli siis parasta lopettaa tämä roluilu.