Mikä on oikein halpaa ruokaa? Mutta mikä maistuu kanssa
pitäis käydä kaupassa ostamassa viikon ruoat eli la-la ja en voi käyttää paljon rahaa.
Maitoa, perunoita, porkkanoita, juustoa, paahtoleipää, makaronia, jauhelihaa, kalapuikkoja.. noita ainakin ajattelin ostaa mutta mitä ihmeen ruokaa teen sitten? Jotain oikein halpaa.
Kommentit (19)
Perunalinssipata
Eli kuullota sipuli runsaassa öljyssä, lisää pilkotut perunat (itse pilkon 8 perunaa) ja mausta paprikajauheella, sitten lisää puolisen litraa vettä, punaisia linssejä 3 dl, tomaattimurskaa ja ripaus merisuolaa. Tämä seos annetaan sitten valmistua miedolla lämmöllä, kunnes perunat kypsiä.
Olen maustanut vielä lorauksella soijakastiketta ja raastanut juustoa antamaan pehmeyttä.
Herkkua ja edullistakin :)
Risellan tummasta riisistä ja maidosta (tai vaikka puoliksi vettä ja puoliksi maitoa) teet ison satsin puuroa. Syötte ensin puuron (onko pakkasessa marjoja?) ja sitten seuraavana päivänä voit käyttää lopun puuron kaalin kanssa kaalilaatikkoon.
Muutenkin joka päivä voi toisena ruokana syödä jonkin puuron. Maitoon keitetty ohrahiutalepuuro maistuu ainakin meidän lapsille, päälle voita ja sokeria tai marjoja.
Paahtiksen tilalle kunnon leipää, tummaa mieluiten tai vaikka kovaa varrasleipää. Paahtis on ihan vain tyhjää täynnä, joten maksat tyhjästä.
broilerikiusaus
makkarakeitto
jauhelihakeitto
itsetehdyt sämpylät
-1 pss perunasipulisekoitusta (osta kaupan omaa merkkiä/halpismerkkiä,esim rainbow,euroshopper tmv,pirkka ei ole halpaa)
-2pss jotain halpaa kasvispussia pakkasesta,esim sellainen keittokasvis tai kukkakaali-porkkana-vihreä pitkä papu sisältävä,oisko se jotain 0,12e/pss?? Keittokasvis pss käy hyvin myös patoiihin ja laatikoihin
-1 halpis ruokakerma
Ja sit joko jauhelihaa tai halpisnakkia tmv
Nää kaikki voideltuun uunivuokaan (nakit palasina,jauheliha paistettuna jne),ruokakerma päälle,pippuria,suolaa,itse laitan lisäksi paprikamaustetta jne
Toinen:
voideltuun uunivuokaan ensin 4dl riisiä (raakaa),päälle joko paistettua jauhelihaa tai raakaa broilerinfilesuikaletta ja lisäksi yks kasvipss (esim herne-maissi-porkkana). 2,5dl ruokakermaa+5½dl vettä päälle+mausteet. Sekoittele ja laita uuniin,kattele välillä ja sekoittele.
Aikoja en muista,kyllä sen näkee kun ovat valmiita!
Nuudeliwokki on myös halpaa ja hyvää!
Jauhelihakastiketta ja perunoita
Makaronilaatikkoa
Broileria ja riisiä
Kalakeittoa (seitä)
Noi kiusaukset on kans halpoja
kaalipata on halpa ruoka (kaikki ei tietystikään kaalista tykkää, harmi)
makaronilaatikko, kalapuikot, perunat ja kermaviilikastike, riisipuuro, hernekeitto, broiskun koipireidet ja riisi, tonnikalakasteke ja makaroni...
Osta näkkäriä ja leivo itse sämpylöitä. Ja maidot lidlistä tai arlan ruotsalaista. Jätä juusto ostamatta. Itsetehtyjen sämpylöiden kanssa riittää pelkkä levite.
Hae tuttavilta omenia, jos mahdollista. Niistä saat esim. hyvää puuroa ja uuniomenia jne.
Nyt kirjoittelen kauppalistaa, koitan päästä mahdollisimman pienellä summalla sieltä pois. Kiitos kun viitsitte auttaa! Ihana kun täältä saa apua!
t. ap
Nää varmaan jo tulikin tässä, mutta itse teen näitä jos tarvii köyhistellä
- makkarakastike ja perunat (tosi hyvää kastiketta saa, kun laittaa yhen suolakurkun sekaan). Iso satsi maksaa ehkä pari euroa. (makkarapaketti reilun euron, suolakurkku 30 senttiä, lisäksi vähän jauhoja, sipuli, vettä ja maitoa sekä perunoita)
- Kinkkukiusaus
- jauhelihakastike ja spagetti
- itse tehdyt sämpylät (tosi hyviä!!)
- kasvissosekeitto.
- jauheliha- tai makkarakeitto
Tsemppiä köyhistelyyn!
korvaamalla jauhelihan kokonaan tai osittain soijarouheella ja porkkanaraasteella!
makaroonia ja nöttköttiä soosina, taravii vaan sipulin ja tomaattimurkan kaveriksi. Kasvissosekeittoa kuution kera, ei vaadi edes kermaa.
Ite noudatan paljolti ohjetta, mikä on sämpyläjauhopaketin kyljessä ja hyviä tulee. Siirappi on hyvä mauste taikinaan ja suolaa pistän vähän enempi, mitä ohjeessa. Sämpyläjauhojen lisäks saatan pistää hiivaleipäjauhoja ja vähän vehnäjauhoja ja kaurahiutaleita.
ja siitä lopusta saa mainion pohjan niihin sämpylöihinkin.
pakastettua broilerinmakssa yleensä saa, silakat on hyvää ja halpaa.
Pussi herneitä maksaa alle euron reilusti ja siitä saa jo pariksi ateriaksi keittoa. Itse lisään vielä sekaan sipulin ja palvikinkkua eli jotain 3 euroa lisää, mutta alle 5 euron ruoaksi todella loistavaa. Syötiin tuolla reseptillä viimeksi kolmella aterialla keittoa (nelihenkinen perhe, josta yksi tosin söi aika vähän).
Toinen hyvä ja helppo ruoka on peruna-porkkana-jauhelihavuoka. Perunoita ja porkkanoita pilkotaan vuokaan ja yleensä myös sipulia. Sekaan ruskistettu ja maustettu jauheliha (mustapippuria, suolaa/soijaa ja usein joko ketsuppia tai tomaattimurskaa). Sitten lihaliemikuutio sekoitetaan 6 dl:aan vettä ja kaadetaan päälle ja vielä juustoraastetta ja uuniin.
Yhdestä lohesta saa ainakin kolme ruokaa, esim. fileen yhtenä päivänä, kiusaus toisena ja ruodosta soppa kolmantena Tai osta parilla eurolla maksanpala ja tee hyvä, pitkään haudutettu maksakastike. Uunijuurekset on hyviä ja terveellisiä. Tee paljon keittoja perunasta ja juureksista, sekaan hieman jotain proteiinia.Uunipuurot (esim. ohrapuuro) hyviä ja halpoja.
Jos halpaa ruokaa haluat tehdä, niin jätä se kaikkein turhin iltapäiväsarja telkkarista väliin ja käytä säästynyt 20 min. oikeiden juuresten ja kasvisten kuorimiseen ja pilkkomiseen.