Syöttekö aina aamupalalla vitamiineja? Entä tänä aamuna?
Tänään söin lapsen kanssa muroja (suklaa-weetabix). Otimme vitamiinipillerit. Sitten menoksi.
Onko teillä muilla aina tuoreita hedelmiä ja marjoja ja vihanneksia aamupalalla? Ei kai sentään? :-) Tunnen välillä suurta riittämättömyydewn tunnetta.
t. 6-vuotiaan äiti
Kommentit (8)
paitsi nyt kun mulla on murtuma, otan kalsiumi ja D-vitamiinia. Tiedän, että erityisesti talviaikaan d-vitamiini olisi tarpeen kaikille, mutta en saa syödyksi itse eikä lapsetkaan suostu pillereitä ottamaan.
Pyrin pitämän ruoan monipuolisena, marjoja syödään talven aikana paljon ja pakastan niitä suuret määrät kesällä. Eli lapset syö iltaisin/aamuisin pakastemarjoja sellaisenaan, aika hyvin myös vihanneksia ja hedelmiä uppoaa.
mutta otin viikko sitten tavaksi. :) Syön yleensä ruisleipää (100 %) vihanneksilla tai rahkaa raejuustolla tms. ja nykyään vitskua lisäksi.
myös jotain muita vitamineeja. Lapsille pitäisi aloittaa taas D-vitskut.
Päivittäin:
- kalkki + d- vitamiini (en juurikaan juo maitoa)
- karpalokapseli
- möller omega
Silloin tällöin:
- berocca
- c- vitamiini
- magnesium
ovat puolet vuodesta pakastimesta. Mutta kyllä meillä leivän päällä on jotain tuoretta joka aamu, jos siis leipää syödään. Ja kasviksia on muutenkin tarjolla joka aterialla. Vitamiinipillereitä me emme syö koskaan.