Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Kuulostaako tämä normaalilta 7 vuotiaalta?

Vierailija
20.09.2010 |

Tuttavallani on 7v lapsi, joka aloitti nyt koulun pienryhmässä. Tuttavani mielestä pienryhmään laittaminen oli vähän liitoittelua, päiväkodin hysteerikkotädit nyt vaan halus sen semmoiseen.

Olivat meillä viikonloppuna kylässä ja lastenohjelmien jännissä kohdissa pojalla meni peukalo suuhun. Yöksi äiti laittoi patjan päälle ison muovitetun froteen vahinkojen varalta. Poika oli suht kiltti, mutta rikkoi pari juttua, mutta ei tunnustanut mitään, vaikka jäi verekseltään kiinni, suuttui kun häntä edes epäiltiin. Lisäksi valehteli koulun mitä käy ja suuttui silmittömästi, kun pikkusisko oikaisi asian.

Pojalla ei mun mielestäni ole kaikki ihan kohdallaan, mutta pahinta on se että äiti ei halua nähdä mitään vikaa lapsessaan, eikä siksi mihinkään tutkimuksiin, eikä sitten saa mitään apuakaan.

Kommentit (5)

Vierailija
1/5 |
20.09.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

kyllä se siellä pienryhmässä on jostain ihan eri syystä

Vierailija
2/5 |
20.09.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tosin esim. meidän kunnassamme ei todellakaan pienryhmään PÄÄSE ilman kunnon perusteluja ja tutkimuksiakin.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/5 |
20.09.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

on joitakin osa-alueita joihin tarvii tukea. Ja toiv saakin.

Vierailija
4/5 |
20.09.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

7-vuotiaan käytöstä tuo mitä ap kertoi. Riippuen vähän siitä, mitä esim. "silmitön suuttuminen" tarkoittaa.



Lapsella voi hyvinkin olla vaikeuksia mm. sosiaalisten impulssien hallinnassa, mistä syystä pienryhmä on hyvä juttu. Siellä asioita on turvallisempi harjoitella.



Vierailija
5/5 |
20.09.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

sitä tänä päivänä olisi normaali? Mulla jotenkin aina kalskahtaa korvaan tuo jaottelu normaaleihin ja epänormaaleihin. Tässä pojassa on nyt vain omanlaisiaan piirteitä, joihin tarvitsee ehkä apua. Mitä sitten? Pääasia, jos asia on hoidossa.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kolme viisi neljä