Onko tv-lupapinnareita omakotitaloissa?
Me ei olla maksettu vielä ikinä tv-lupaa. Nyt olemme muuttamassa omakotitaloon, jossa antenni kököttää katolla. Onko jo antennin olemassaolo tv-luvan tarkastajille lupa kirjoittaa lasku sakon kera?
Kommentit (10)
antenni voi olla vaikka edellisen asukkaan jättämä ja nykyinen on lessu. Tms. Omakotitaoissakin asuu vuokralaisia.
Mut onhan se toki varastamista, jos lupaa ei maksa.
On myös paljon tolloja jotka eivät ota kotivakuutusta omakotitaloon. Samoin kuin niitä jotrka elävät kädestä suuhun.
toi nyt liittyy Ylen tv-lupamaksuun?
antenni voi olla vaikka edellisen asukkaan jättämä ja nykyinen on lessu. Tms. Omakotitaoissakin asuu vuokralaisia. Mut onhan se toki varastamista, jos lupaa ei maksa.
sellaisesta palvelusta, jota ei edes käytä?
Totta kai maksatte luvan tai sitten luovutte TV:stä.
Eikö tuo ole ihan selvää! Me emme halua tuota valtavaa kuluerää muutoinkin tiukkaan talouteemme, joten meillä ei myöskään ole TV:tä.
Tehän olette kuin veronkiertäjiä, eikö se tunnu pahalta? Valitettavasti toivon, että saatte sakon myötä opetuksen. :(
Kiva opettaa lapsia valehtelemaan, "sanokaa sedälle että ei meillä ole tv:tä".
Ei sovi mun kasvatusideologiaan.
Totta kai maksatte luvan tai sitten luovutte TV:stä. Eikö tuo ole ihan selvää! Me emme halua tuota valtavaa kuluerää muutoinkin tiukkaan talouteemme, joten meillä ei myöskään ole TV:tä. Tehän olette kuin veronkiertäjiä, eikö se tunnu pahalta? Valitettavasti toivon, että saatte sakon myötä opetuksen. :(
siitähän tossa maksetaan. Itse ainakin jätän hyvällä omallatunnolla maksamatta, koska emme katso Ylen kanavia tai käytä muutenkaan Ylen palveluita.
kotivakuutusta. Pahimmassa tapauksessa talo palaa, ja jää koko perhe tyhjän päälle.
Mutta mitä tapahtuu, jos/kun ei maksa tv-lupamaksua? Öö. Ei mitään. Tarkastajaa ei ole pakko päästää sisälle, eli ei voida saada sakkoakaan.
pitää yllä verkkoja, joiden ansiosta muutkin kanavat näkyy.
Jokohan näkyy vai vasta tulossa Ylen Areena pleikan kautta?
En halua moista meille. Meillä ei ole antennijohtoa eli emme katso telkkarista tv-ohjelmia.
Nytkö Yle keksii velottaa meiltä lupamaksun kun laittaa Areenan pleikkaan?
On myös paljon tolloja jotka eivät ota kotivakuutusta omakotitaloon. Samoin kuin niitä jotrka elävät kädestä suuhun.