Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Mitä maksaa mammografia yksityisellä keskimäärin?

Vierailija
14.09.2010 |

Mitä jää siis maksettavaksi Kela-korvauksen jälkeen?

Kommentit (2)

Vierailija
1/2 |
14.09.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

ja maksu on n.100e josta Kelasta vähän takaisin.



Kannattaa mennä mutta voi pyytää oman lääkärinkin lähetettä ensin, jos sillä pääsisit kunnalliseen...



Minä pelkäsin syöpää koska kainalossa tuntui isohko alue jotain... Tk-lääkäri laittoi aluesairaalaan polille ja lääkäri kysyi että kun heillä on meneillään mammografiatutkimukset iäkkäämmille, haluaisinko mennä kuvaan, en kuulunut silloin kuvattavien joukkoon ikäni puolesta.



Samalla kerralla otettiin kuvat ja nähtiin että kainalossa on rasvakasvain eli ei vaarallista. Minua helpotti, kiva kun lääkäri ohjasi mammografiaan.

Vierailija
2/2 |
14.09.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

Jos menet suoraan mammografiaan, Kela-korvausta ei tule. Jos on lääkärin lähete, vaikka yksityisen gynekologin, niin saa. Minulla maksoi alle satasen ja tehtiin myös ultraäänitutkimus, vaikka mammografiasta ei löytynyt mitään.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla