Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

4-vuotias kaipaa takaisin päiväkotiin..

Vierailija
08.09.2010 |

Sosiaalinen ja vilkas 4 vuotias tyttöni jäi keväällä pois päiväkodista pikkuveljen synnyttyä. Nyt on kotona minun ja vauvan kanssa ja päivät ovat yhtä tuskaa ja kitkutusta. Tyttö kaipaa kovasti pk-kavereitaan ja puhuu heistä usein, eikä asiaa helpota yhtään se että joudumme aina lähtiessämme johonkin ajamaan päiväkodin ohi. Hän viihtyi kovasti päiväkodissa ja piti hoitajistaan ja kavereistaan. Hän ei tee täällä kotona mitään järkevää, katsoisi kokoajan videoita ja kiukuttelee kovasti. Mistään ei tule mitään, ei kiinnosta piirtäminen eikä muu askartelu tai leikki. Kahtena aamuna viikossa käy srk-kerhossa, joka kestää 2,5 tuntia, sen jälkeen on taas yhtä valitusta meidän yhteiselo. Pihassa ei valitettavasti ole muita lapsia päivisin eikä puistossakaan. Mitä mieltä olette, pitäisikö kysyä päiväkodista jos pääsisi osa-aikaiseksi takaisin. Pelkään että pilaan lapselta jotakin kun pidän hänet kotona, itse olen kovasti kiinni vauvassa, imetys ym. Vauva rytmittää meidän päiväämme melko lailla. Tyttö kaipaisi päiväunia mutta ei millään suostu menemään nukkumaan. Itse olen ihan poikki, vauva ei nuku yöllä kunnolla ja olen yhtenään hereillä. En väsyneenä jaksa laittaa lapselle rajoja ja pitää kuria ja seuraa.. Kuvittelin meidän yhteisen ajan ihan erilaiseksi. Ajattelin että on lapselle parasta jäädä kotiin minun ja vauvan kanssa. Isosisko on ekaluokalla koulussa ja hänen tultuaan koulusta alkavat tapella ja riidellä ihan mistä tahansa asiasta. Auttakaa mua, oon ihan poikki ja neuvoton tässä asiassa..

Kommentit (6)

Vierailija
1/6 |
08.09.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mä järkkäisin sinuna lapselle tekemistä. Menkää muskariin, liikuntatunnille tai avoimeen puistoon tai mihin tahansa, mitä teidän paikkakunnalla on tarjolla.

Vierailija
2/6 |
08.09.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

vanhaan ryhmäänsä. Minusta on suoraan sanottuna ihan hanurista tämä vouhkaaminen että sisarus pitäisi ottaa kotiin vauvan synnyttyä. Siitä ei seuraa yhdellekkään osapuolelle mitään hyvää.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/6 |
08.09.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

Lapset ovat erilaisia, joku saattaa viihtyä kotona pelkästään äidin seurassa, toiset taas janoavat omanikäistään seuraa.

Harrastukset tuskin auttavat paljon, eihän niitä yleensä edes ole päivisin tarjolla ja toisekseen ei siellä ole vapaata leikkiä tarjolla, mikä usein on tuonikäiselle se tärkein juttu.

Veisin ilman muuta osa-aikaiseksi päiväkotiin.

Vierailija
4/6 |
08.09.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

pääsikö tyttö osa-aikaisesti sinne.

Tyttö selvästi kaipaa ikäisiään ja omaa vanhaa "päiväkotiyhteisöään" Lapset ovat erilaisia, joku saattaa viihtyä kotona pelkästään äidin seurassa, toiset taas janoavat omanikäistään seuraa.

Harrastukset tuskin auttavat paljon, eihän niitä yleensä edes ole päivisin tarjolla ja toisekseen ei siellä ole vapaata leikkiä tarjolla, mikä usein on tuonikäiselle se tärkein juttu.

Veisin ilman muuta osa-aikaiseksi päiväkotiin.

Vierailija
5/6 |
08.09.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

oli tulossa, että saahan hän olla sitten kotona kanssamme. Tarhassa monella oli vauva kotona. Minä pihiyttäni otinkin isommat lapset tarhasta äitiysloman ajaksi kotiin. Poika onneksi sai olla eskarissa, hän on aina viihtynyt tarhassa hyvin, mutta tyttö viihtyi hyvin vuoden kotona äidin ja vauvan kanssa. Kerhot ja harrastukset riittivät hänelle virikkeeksi. Ei ollut mustasukkainen ja vuosi oli muutenkin hyvin rauhallinen ja seesteinen.



Kaikilla arki ei mene näin ja ap:n tyttörukka viihtyisikin varmasti paremmin tarhassa tai sitten hänelle pitäisi löytyä kerho joka päivälle. Toivottavasti löydätte ratkaisun, ole vaan yhteydessä tarhaanne, josko sinne vielä pääsisi.

Vierailija
6/6 |
08.09.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

ja mitään ongelmia esim. sinne jäämisessä ei ole koskaan ollut.



Silti, jos vaikka vanhemmista toinen on kipeänä ja jää kotiin, lapsi pitää päivänselvänä, että hänkin saa olla sen päivän kotona. Hän ei ymmärrä ollenkaan sitä, että hän menisi päiväkotiin, jos isi tai äiti on kotona. Joskus olen ollut niin kipeä, että olen ajatellut, että lapsen olisi parempi mennä päiväkotiin, mutta hän on ehdottomasti halunnut jäädä kotiin, vaikka olen kertonut, että en jaksa lähteä ulkoilemaan enkä tehdä mitään hänen kanssaan.



ELi kaikki lapset eivät ehkä ymmärrä sitä, että toinen saa olla äitin kanssa kotona ja toinen laitetaan päiväkotiin. Itse en kotona ollessa veisi lasta päiväkotiin, koska siellä iso osa ajasta menee kuitenkin muuhun kuin leikkiin. Jossain harrastuksessa saisi touhuta aktiivisesti sen ajan, kun harrastus on ja levätä sitten kotona. Tämä tosin vaatii ehkä vanhemmilta enemmän kuin päiväkotiin vieminen, ja siksi siihen ei varmaan hykyvanhemmat lähde.